Համբարձում Մաթևոսյանն Աստրիդ Շոմեյքերի հետ քննարկել է Հայաստանում կայանալիք COP17-ի նախապատրաստական աշխատանքների ընթացքը
Հայաստանի շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը ՄԱԿ-ի Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի գործադիր քարտուղար  Աստրիդ Շոմեյքերի հետ քննարկել է 2026 թվականին Հայաստանում կայանալիք Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովի (COP17) նախապատրաստական աշխատանքների ընթացքը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում հայտնել է Համբարձում Մաթևոսյանը:
«Բնության պահպանության միջազգային միության (IUCN) Բնապահպանության համաշխարհային կոնգրեսին մեր մասնակցության շրջանակում հնարավորություն ունեցանք կրկին հանդիպել ՄԱԿ-ի Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի գործադիր քարտուղար տիկին Աստրիդ Շոմեյքերի հետ։
Քննարկեցինք 2026 թվականին Հայաստանում կայանալիք Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովի (COP17) նախապատրաստական աշխատանքների ընթացքը»,- նշել է Մաթևոսյանը:
Կողմերը կարևորել են միջազգային գործընկերների հետ սերտ համագործակցության և համատեղ ջանքերի ուժեղացումը՝ համաժողովի բարձր մակարդակով կազմակերպման և արդյունավետ անցկացման նպատակով։
Նախարարը հայտնել է, որ առաջիկայում նախատեսվում է Շոմեյքերի այցը Հայաստան, որի ընթացքում կկայանան հանդիպումներ պետական կառույցների, միջազգային կազմակերպությունների և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ՝ COP17-ի նախապատրաստական աշխատանքների համակարգման և համագործակցության խորացման ուղղությամբ։

Министр окружающей среды Армении обсудил с исполнительным секретарем Конвенции ООН о биологическом разнообразии подготовительную работу к COP17
Министр окружающей среды Армении Амбарцум Матевосян обсудил с исполнительным секретарем Конвенции ООН о биологическом разнообразии Астрид Шомакер (Astrid Schomaker) ход подготовки к 17-й Конференции сторон Конвенции о биологическом разнообразии (COP17), которая состоится в Армении в 2026 году.
Как передает Арменпресс, об этом Амбарцум Матевосян сообщил на своей странице в Facebook.
«В рамках участия во Всемирном конгрессе по охране природы Международного союза охраны природы (МСОП) у нас была возможность вновь встретиться с исполнительным секретарем Конвенции ООН о биологическом разнообразии г-жой Астрид Шомакер.
Мы обсудили ход подготовки к 17-й Конференции сторон Конвенции о биологическом разнообразии (COP17), которая состоится в Армении в 2026 году», — отметил Матевосян.
Стороны подчеркнули важность укрепления тесного сотрудничества и совместных усилий с международными партнерами для организации и проведения конференции на высоком уровне.
Министр сообщил, что в ближайшее время запланирован визит Шомакер в Армению, в ходе которого состоятся встречи с представителями государственных структур, международных организаций и гражданского общества для координации подготовительной работы к COP17 и углубления сотрудничества.