Նազիկ Ավդալյանը Փանիկ գյուղում մարզադպրոց է ստեղծում
Ծանրամարտի աշխարհի և Եվրոպայի չեմպիոն Նազիկ Ավդալյանը, որն անկախ Հայաստանի պատմության ընթացքում ծանրամարտի աշխարհի առաջնությունում ոսկե մեդալ նվաճած առաջին մարզիկն է, հայտարարել է «Նազիկ Ավդալյան» սպորտի զարգացման հիմնադրամի ստեղծման մասին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հիմնադրամը կոչված է խթանելու առողջ կենսակերպը Հայաստանում, զարգացնելու սպորտային ենթակառուցվածքները և ներգրավելու հասարակության բոլոր շերտերին ֆիզիկական ու հոգեբանական զարգացման համապարփակ գործընթացում։
Նազիկ Ավդալյանը, որը միջազգային հարթակներում նվաճած իր հաղթանակներով դարձել է ոգեշնչման աղբյուր հազարավոր հայերի համար, վստահ է, որ սպորտը ոչ միայն մարմնի, այլև հոգու ուժի ձևավորում է։
«Մենք հավատում ենք, որ յուրաքանչյուր երեխա, երիտասարդ կամ մարզիկ պետք է ունենա հավասար հնարավորություն զարգանալու, ուժեղանալու և հաղթելու՝ անկախ ապրուստի պայմաններից կամ բնակության վայրից»,-ասել է նա:
Ավդալյանը նշել է, որ հիմնադրամի գործունեության առանցքում առողջ ապրելակերպի տարածումն ու հանրային իրազեկվածության բարձրացումն է։ Այն նպատակ ունի զարգացնել սպորտային ենթակառուցվածքները, ստեղծել մարզասրահներ և վերականգնողական կենտրոններ, ներգրավել սոցիալապես խոցելի խմբերի, սահմանամերձ և գյուղական համայնքների երիտասարդներին սպորտում։ Հիմնադրամը նախաձեռնելու է նաև ոչ ֆորմալ կրթական ծրագրեր, մրցաշարեր և միջազգային փորձի փոխանակման նախաձեռնություններ, ինչպես նաև կնպաստի սպորտային հոգեբանության զարգացմանը։
Նրա խոսքով՝ հիմնադրամի առաքելությունն է ձևավորել ֆիզիկապես ու հոգեպես առողջ հասարակություն, որտեղ սպորտը դիտվում է ոչ միայն որպես հաղթանակի միջոց, այլև որպես կյանքի որակ բարձրացնող ուժ և հասարակական համերաշխության գործիք։ Հիմնադրամի գործունեությունը համահունչ է ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման նպատակներին և ուղղված է սոցիալական ներառականության, համայնքային կայունության և հավասար հնարավորությունների ապահովմանը։
Շահառուների շրջանակը ներառում է Հայաստանի հասարակության լայն շերտերը՝ անչափահասներից և սիրողական մարզիկներից մինչև պրոֆեսիոնալ մարզիչներ, սպորտային բժիշկներ ու սոցիալապես խոցելի խմբերի ներկայացուցիչներ։
«Սպորտը մեր ազգային ինքնության և առողջ ապրելակերպի առանցքային մասն է։ Սակայն մարզերում ենթակառուցվածքների բացակայությունը, հոգեբանական աջակցության սահմանափակ հասանելիությունը և երիտասարդների շրջանում ֆիզիկական ակտիվության նվազումը ցույց են տալիս, որ ժամանակն է նոր ու համակարգային մոտեցման։ Մենք գալիս ենք լրացնելու այդ բացերը և ստեղծելու ապագա հաղթանակների ամուր հիմք։ Առաջին խոշոր ծրագիրը կյանքի կկոչվի Շիրակի մարզի Արթիկի խոշորացված համայնքի Փանիկ գյուղում, որտեղ կառուցվելու է ժամանակակից մարզադպրոց՝ լիարժեք ենթակառուցվածքներով, համապատասխան միջազգային չափանիշներին։ Այս նախագիծը ոչ միայն մարզական համալիր է, այլև համայնքային զարգացման և կրթության կենտրոն։ Այն կոչված է խթանելու մարզական ակտիվությունը, առողջ ապրելակերպը, համայնքային ներգրավվածությունը և սոցիալական ներառումն՝ ամբողջ Շիրակի մարզում և հարակից տարածքներում»,- ընդգծել է Նազիկ Ավդալյանը։
Մարզերում ապրող երեխաները հաճախ ֆիզիկապես ավելի ամրակազմ են, դիմացկուն, վճռական։ Սակայն այդ ռեսուրսը հաճախ մնում է չնկատված և չօգտագործված։ Ավդալյանը փաստում է՝ չպետք է թույլ տալ, որ այս պոտենցիալը կորի։ Սպորտը կարող է դառնալ այն հարթակը, որտեղ այս երեխաները կբացահայտեն իրենք իրենց, կձևավորեն առաջնորդական հատկանիշներ, և կսովորեն պայքարել ու հաղթել ոչ միայն մարզադահլիճում, այլև կյանքում։

Назик Авдалян открывает спортивную школу в селе Паник
Чемпионка мира и Европы по тяжёлой атлетике, первая армянская чемпионка мира среди женщин Назик Авдалян объявила о создании Фонда развития спорта “Назик Авдалян”. Как сообщает “Арменпресс”, фонд призван содействовать формированию здорового образа жизни в Армении, развитию спортивной инфраструктуры и вовлечению всех слоёв общества в комплексный процесс физического и психологического развития.
Назик Авдалян, ставшая источником вдохновения для тысяч армян своими победами на международных площадках, уверена, что спорт — это не только развитие тела, но и сила духа.
“Мы верим, что каждый ребёнок, юноша или спортсмен должен иметь равные возможности развиваться, крепнуть и побеждать, независимо от условий жизни и места жительства”, — сказала она.
Назик Авдалян отметила, что деятельность фонда будет направлена на популяризацию здорового образа жизни и повышение осведомлённости общественности. Фонд нацелен на развитие спортивной инфраструктуры, создание спортивных залов и реабилитационных центров, а также вовлечение в спорт молодёжи из социально уязвимых групп, приграничных и сельских общин. Фонд также будет инициировать неформальные образовательные программы, турниры и международные инициативы по обмену опытом, а также содействовать развитию спортивной психологии.
Она подчеркнула, что миссия Фонда заключаетрся в формировании физически и психически здорового общества, где спорт рассматривается не только как средство достижения победы, но и как сила, улучшающая качество жизни, и инструмент социальной солидарности. Деятельность Фонда соответствует Целям устойчивого развития ООН и направлена на обеспечение социальной инклюзии, стабильности в обществе и равных возможностей.
Круг бенефициаров включит самые разные слои армянского общества: от несовершеннолетних и спортсменов-любителей до профессиональных тренеров, спортивных врачей и представителей социально уязвимых групп.
“Спорт — одна из ключевых составляющих нашей национальной идентичности и здорового образа жизни. Однако нехватка инфраструктуры в регионах, ограниченный доступ к психологической поддержке и снижение физической активности среди молодежи указывают на то, что настало время для нового, системного подхода. Мы здесь, чтобы восполнить эти пробелы и создать прочный фундамент для будущих побед. Первый крупный проект будет реализован в селе Паник укрупненного сообщества Артик Ширакской области, где будет построена современная спортивная школа с полной инфраструктурой, отвечающая международным стандартам. Этот проект — не только спортивный комплекс, но и центр развития и образования сообщества. Он призван способствовать развитию спорта, здорового образа жизни, вовлечению общественности и социальной интеграции в Ширакской области и прилегающих районах”, — подчеркнула Назик Авдалян.
Дети, живущие в регионах, зачастую бывают физически сильнее, выносливее и целеустремленнее. Однако этот ресурс часто остается незамеченным и неиспользованным. Авдалян уверена, что этот потенциал нельзя упускать. Спорт может стать той площадкой, где эти дети раскроют себя, разовьют лидерские качества, научатся бороться и побеждать не только в спортзале, но и в жизни.