Թրամփը չի բացառել Ուկրաինային Tomahawk հրթիռների մատակարարումը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ «ինչ-որ իմաստով» որոշում է ընդունել Ուկրաինային Tomahawk թևավոր հրթիռներ մատակարարելու վերաբերյալ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը:
«Կարծում եմ՝ ես, ընդհանուր առմամբ, ինչ-որ իմաստով որոշում կայացրել եմ», - ասել է նա՝ հոկտեմբերի 6-ի երեկոյան պատասխանելով լրագրողների հարցերին։
Թրամփը չի ասել, թե կոնկրետ ինչ որոշում է ընդունել, սակայն հավելել է, որ կցանկանար իմանալ, թե հատկապես ինչի համար են օգտագործվելու Tomahawk-ները։
«Կարծում եմ՝ ես ուզում եմ իմանալ, թե նրանք ինչ են պատրաստվում անել դրանցով, ուր են դրանք ուղարկելու։ Կարծում եմ՝ ես պետք է այդ հարցը տամ», - ասել է նա։
Միևնույն ժամանակ Թրամփը նշել է, որ Ուկրաինային զենք մատակարարելու որոշում կայացնելիս փորձում է խուսափել հակամարտության էսկալացումից։

U.S. President Donald Trump said on Monday he would want to know what Ukraine planned to do with U.S.-made Tomahawk missiles before agreeing to supply them because he does not want to escalate Russia's war against Ukraine, Reuters reports.
Ukrainian President Volodymyr Zelenskiy has asked the U.S. to sell Tomahawks to European nations that would send them to Ukraine.
Tomahawk missiles have a range of 2,500 km (1,550 miles), putting Moscow in the range of Ukraine's arsenal, were Kyiv to be granted them.
Russian President Vladimir Putin said on Sunday that if Washington supplied Tomahawk missiles to Ukraine for long-range strikes deep into Russia, it would lead to the destruction of Moscow's relationship with Washington.
Asked by reporters at the White House whether he had decided about supplying Ukraine with Tomahawks, Trump did not rule it out and said he had "sort of made a decision" on the matter, according to Reuters.
"I think I want to find out what they're doing with them," Reuters quoted Trump as saying. "Where are they sending them? I guess I'd have to ask that question."