Թրամփը չի բացառել Ուկրաինային Tomahawk հրթիռների մատակարարումը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ «ինչ-որ իմաստով» որոշում է ընդունել Ուկրաինային Tomahawk թևավոր հրթիռներ մատակարարելու վերաբերյալ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը:
«Կարծում եմ՝ ես, ընդհանուր առմամբ, ինչ-որ իմաստով որոշում կայացրել եմ», - ասել է նա՝ հոկտեմբերի 6-ի երեկոյան պատասխանելով լրագրողների հարցերին։
Թրամփը չի ասել, թե կոնկրետ ինչ որոշում է ընդունել, սակայն հավելել է, որ կցանկանար իմանալ, թե հատկապես ինչի համար են օգտագործվելու Tomahawk-ները։
«Կարծում եմ՝ ես ուզում եմ իմանալ, թե նրանք ինչ են պատրաստվում անել դրանցով, ուր են դրանք ուղարկելու։ Կարծում եմ՝ ես պետք է այդ հարցը տամ», - ասել է նա։
Միևնույն ժամանակ Թրամփը նշել է, որ Ուկրաինային զենք մատակարարելու որոշում կայացնելիս փորձում է խուսափել հակամարտության էսկալացումից։

Трамп не исключил возможности поставки Украине ракет Tomahawk
Президент США Дональд Трамп заявил, что “вроде как, в целом, принял некое решение” о поставках Украине крылатых ракет Tomahawk. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщило агентство Reuters.
“Думаю, я вроде как, в целом, принял некое решение”, - сказал он, отвечая на вопросы журналистов вечером 6 октября.
Трамп не уточнил, какое именно решение он принял, но добавил, что хотел бы знать, для чего будут использованы ракеты Tomahawk.
“Но я хочу понять, что с ними планируют делать, против кого используют (...). Мне нужно прояснить ряд вопросов”, - сказал он.
При этом Трамп отметил, что, принимая решение о поставках оружия на Украину, он стремился избежать эскалации конфликта.