ԵՄ օդային տարածքը խախտող անօդաչու թռչող սարքերը կարող են ոչնչացվել. Մակրոն
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հնարավոր է համարել անօդաչու թռչող սարքերի ոչնչացումը, որոնք խախտում են Եվրամիության և ՆԱՏՕ-ի երկրների օդային տարածքը: Նա նաև կոչ է արել նման միջադեպերին եվրոպական արձագանքի վերաբերյալ ավելի մեծ «ռազմավարական անորոշության»։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից:
«Ես կարծում եմ, որ գլխավոր պատասխանը պետք է լինի էլ ավելի մեծ անկանխատեսելիությունը և ռազմավարական անորոշությունը, - հայտարարել է Մակրոնը Կոպենհագենում Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի բացմանը: - Եվ ես կարծում եմ, որ շատ կարևոր է ուղարկել հստակ նախազգուշացում. մեր օդային տարածքի խախտումն անօդաչու թռչող սարքերով մեծ ռիսկ է պարունակում: Դրանք կարող են ոչնչացվել և վերջ: Եվ մենք չենք պատրաստվում վաղօրոք նախազգուշացնել այդ մասին»:
Նա նշել է, որ ինքնաթիռների վերաբերյալ գոյություն ունի առանձին ընթացակարգ, որն իրականացվում է ՆԱՏՕ-ի հետ համակարգված:

Беспилотники, нарушающие воздушное пространство ЕС, могут уничтожаться - Макрон
Президент Франции Эммануэль Макрон счёл возможным уничтожение беспилотников, нарушающие воздушное пространство стран Евросоюза и НАТО. Он также призвал к большей «стратегической неопределённости» в отношении реакции Европы на подобные инциденты. Об этом, как передает Арменпресс, сообщает ТАСС.
«Я думаю, что главным ответом должна стать ещё большая непредсказуемость и стратегическая неопределённость, — заявил Макрон на открытии саммита Европейского политического сообщества в Копенгагене. - И я считаю очень важным чётко предупредить: нарушение нашего воздушного пространства беспилотниками несёт в себе большой риск. Их могут уничтожить, и всё. И мы не будем предупреждать об этом заранее».
Он отметил, что для воздушных судов существует отдельная процедура, которая реализуется совместно с НАТО.