Տիգրան Մկրտչյանն ու Օլգա Կեֆալոյանին քննարկել են Հայաստանի և Հունաստանի միջև զբոսաշրջության ոլորտում համագործակցությունն ինտենսիվացնելու հարցը
Հունաստանում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը հանդիպել է Հունաստանի զբոսաշրջության նախարար Օլգա Կեֆալոյանիին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Հունաստանում ՀՀ դեսպանության տարածած հաղորդագրությունից, հանդիպմանը քննարկվել են Հայաստանի և Հունաստանի միջև զբոսաշրջության ոլորտում համագործակցությունն ինտենսիվացնելու հարցեր։ Ըստ այդմ, անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Հունաստանի միջև տնտեսական, արդյունաբերական և գիտատեխնիկական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 6-րդ նիստի արձանագրությամբ նախատեսված փոխգործակցությանը, այդ թվում և զբոսաշրջության ոլորտի հայ-հունական համատեղ հանձնաժողովի առաջին նիստը Երևանում կազմակերպելու հարցին։
Դեսպան Մկրտչյանը շնորհակալություն է հայտնել նախարար Կեֆալոյանիին Զբոսաշրջության, սպասարկաման և սննդի արդյունաբերության հայ-հունական պետական քոլեջին աջակցելու և Կրետե կղզու Ռեթիմնո քաղաքում ամռանը այդ քոլեջի ուսանողների վերապատրաստմանը նպաստելու համար։
Դեսպանը նաև ներկայացրել է այս տարի զբոսաշրջային ոլորտում Հայաստանի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության կոմիտեի նախաձեռնած միջազգային միջոցառումները և կարևորել հունական պետական և ոչ պետական կառույցների մասնակցությունը դրանցում։
Հանդիպմանը հատուկ կարևորություն է տրվել Հայաստանի և Հունաստանի միջև գործող ուղիղ թռիչքների առկայությանը և դրանց հաճախականությանը, ինչպես նաև ընդգծվել է ավիափոխադրողների ավելացման փաստը, ինչը ցույց է տալիս զբոսաշրջության ոլորտում երկկողմ աճող շահագրգռվածությունը։

Тигран Мкртчян и Ольга Кефалояни обсудили вопросы активизации сотрудничества между Арменией и Грецией в сфере туризма
Чрезвычайный и полномочный посол Республики Армения в Греции Тигран Мкртчян встретился с министром туризма Греции Ольгой Кефалояни.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на пресс-релиз посольства Армении в Греции, на встрече обсуждались вопросы активизации сотрудничества между Арменией и Грецией в сфере туризма. В рамках встречи обсуждалось взаимодействие, предусмотренное протоколом 6-го заседания Межправительственной комиссии по экономическому, промышленному и научно-техническому сотрудничеству между Арменией и Грецией, в том числе вопрос организации первого заседания Армяно-греческой совместной комиссии по туризму в Ереване.
Посол Мкртчян поблагодарил министра Кефалояни за поддержку Армяно-греческого государственного колледжа туризма, сервиса и пищевой промышленности и содействие в организации обучения студентов этого колледжа летом в городе Ретимно на острове Крит.
Посол также представил международные мероприятия, инициированные Комитетом по туризму Министерства экономики Республики Армения в сфере туризма в этом году, и особо отметил участие в них греческих государственных и негосударственных организаций.
На встрече особое внимание было уделено наличию и частоте прямых авиарейсов между Арменией и Грецией, а также увеличению числа авиаперевозчиков, что свидетельствует о растущем двустороннем интересе к сфере туризма.