ԱԺ-ն կոչ է անում ՀՀ-ի և Ադրբեջանի քաղաքական և այլ շրջանակներին ձեռնպահ մնալ կոնֆլիկտը բորբոքող խոսույթներից. հայտարարության նախագիծ
Հայաստանի ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը խորհրդարանի քննարկմանը ներկայացված «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման վերաբերյալ» ԱԺ հայտարարության նախագծով կոչ է անում Հայաստանի և Ադրբեջանի հանրային, քաղաքական, փորձագիտական, գիտական, մշակութային շրջանակներին ձեռնպահ մնալ կոնֆլիկտը խորհրդանշող կամ այն վերաձևակերպելուն կամ բորբոքելուն ուղղված խոսույթներից:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հայտարարության նախագիծն ԱԺ արտահերթ նիստում ներկայացրեց խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը:
«Այս տարի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում նախաստորագրվեց Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հռչակագիրը: Ըստ էության, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված է խաղաղություն: «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը գտնում է, որ ԱԺ–ն պետք է պաշտոնապես արձանագրի այս փաստը և հայտարարության ընդունմամբ աջակցի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղությանը և կոչ անի բոլոր շահագրգիռ կողմերին ամրապնդելու և զարգացնելու հաստատված խաղաղությունը»,-ասաց Կոնջորյանը:
Հայտարարության տեքստում մասնավորապես ասվում է, որ ՀՀ ազգային ժողովն աջակցություն է հայտնում 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին ԱՄՆ մայրաքաղաք Վաշինգտոնում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևի եռակողմ հանդիպման արդյունքում Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի համատեղ հռչակագրին»:
«ԱԺ-ն կարևորում է ձեռք բերված համաձայնությունն առ այն, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաղորդակցությունների բացումը տեղի կունենա պետությունների ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և իրավազորության հարգման հիման վրա՝ տարածաշրջանում ու նրա հարևանությամբ խաղաղությունը, կայունությունն ու բարգավաճումը խթանելու նպատակով: Այս ջանքերը կներառեն Ադրբեջանի Հանրապետության հիմնական մասի և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև ՀՀ տարածքով անխոչընդոտ հաղորդակցություն, ՀՀ–ի համար միջազգային ու ներպետական հաղորդակցության փոխադարձ առավելություններով»,-ասված է հայտարարությունում:
ԱԺ-ն առանցքային է համարում, որ Հայաստանն աշխատելու է ԱՄՆ–ի և փոխադարձաբար համաձայնեցված երրորդ կողմերի հետ՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում TRIPP հաղորդակցության ծրագրի իրականացման շրջանակը սահմանելու նպատակով:
Հայտարարությամբ ԱԺ-ն նաև շնորհակալություն է հայտնում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման գործում իր անուրանալի ներդրման համար:
ԱԺ-ն վերահաստատում է, որ մարդկային անասելի տառապանքներ պատճառած հակամարտությունից հետո Հայաստանի և Ադրբեջանի ժողովուրդների համար ստեղծվել են բարիդրացիական հարաբերություններ սկսելու պայմաններ:
ԱԺ-ն ընդգծում է նաև, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատումը նոր հնարավորություններ է բացում տնտեսական բարգավաճման և առաջընթացի համար, որ խաղաղության ինստիտուցիոնալ կայացումը բխում է ՀՀ կենսական շահերից և, որ անհրաժեշտ է ջանքեր գործադրել հաստատված խաղաղության հետագա ամրապնդման ուղղությամբ:
«Ազգային ժողովը կոչ է անում Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության հանրային, քաղաքական, փորձագիտական, գիտական, մշակութային շրջանակներին ձեռնպահ մնալ կոնֆլիկտը խորհրդանշող և/կամ այն վերաձևակերպելուն կամ բորբոքելուն ուղղված խոսույթներից և գործողություններից՝ հաստատված խաղաղության հարատևությունն ու հուսալիությունը հանուն Հարավային Կովկասի բարգավաճման երաշխավորելու համար»,–ասված է հայտարարությունում:
Հայտարարության նախագիխն ընդունվեց 64 կողմ, 2 ձեռնպահ ձայներով։ Ընդդիմադիր խմբակցությունները չեն մասնակցել ո՛չ նախագծի քննարկմանը, ո՛չ քվեարկությանը։

Национальное Собрание призывает политические и другие круги Армении и Азербайджана воздержаться от заявлений, разжигающих конфликт: проект заявления
Фракция «Гражданский договор» Национального Собрания Армении, вынеся на обсуждение парламента проект заявления НС «Об установлении мира между Арменией и Азербайджаном», призывает общественные, политические, экспертные, научные и культурные круги Армении и Азербайджана воздержаться от высказываний, знаменующих конфликт или направленных на его переформулировку или разжигание.
Как сообщает Арменпресс, проект заявления был представлен на внеочередном заседании НС руководителем фракции Айком Конджоряном.
«8 августа этого года в Вашингтоне была парафирована декларация о мире между Арменией и Азербайджаном. По сути, между Арменией и Азербайджаном установлен мир. Фракция «Гражданский договор» считает, что Национальное Собрание должно официально зафиксировать этот факт и, приняв заявление, поддержать установленный между Арменией и Азербайджаном мир и призвать все заинтересованные стороны к укреплению и развитию установленного мира», — сказал Конджорян.
В тексте заявления, в частности, указано, что Национальное Собрание Республики Армения выражает свою поддержку совместной декларации премьер-министра Республики Армения и президента Азербайджанской Республики по итогам трёхсторонней встречи президента США Дональда Трампа, премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна и президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева в столице США Вашингтоне 8 августа 2025 года.
«Национальное Собрание придаёт важность достигнутому соглашению о том, что открытие коммуникаций между Арменией и Азербайджаном будет осуществляться на основе уважения суверенитета, территориальной целостности и юрисдикции государств в целях содействия миру, стабильности и процветанию в регионе и его окрестностях. Эти усилия будут включать беспрепятственное сообщение между основной частью Азербайджанской Республики и Нахиджеванской Автономной Республикой через территорию Республики Армения, что будет выгодно для Республики Армения в плане международных и внутренних коммуникаций», — говорится в заявлении.
Национальное Собрание считает крайне важным, чтобы Армения совместно с Соединёнными Штатами и согласованными третьими сторонами определила рамки реализации коммуникационного проекта TRIPP на территории Республики Армения.
В заявлении Национальное Собрание также выражает благодарность президенту США Дональду Трампу за его неоспоримый вклад в установление мира между Арменией и Азербайджаном.
Национальное Собрание подтверждает, что созданы условия для установления добрососедских отношений между народами Армении и Азербайджана после конфликта, приведшего к неисчислимым человеческим страданиям.
Национальное Собрание также подчёркивает, что установление мира между Арменией и Азербайджаном открывает новые возможности для экономического процветания и прогресса, что институциональное установление мира исходит из жизненных интересов Республики Армения и что необходимо прилагать усилия для дальнейшего укрепления установленного мира.
«Национальное Собрание призывает общественные, политические, экспертные, научные и культурные круги Республики Армения и Азербайджанской Республики воздержаться от заявлений и действий, обозначающих конфликт и/или направленных на его переосмысление или разжигание, чтобы гарантировать прочность и надёжность установленного мира во имя процветания Южного Кавказа», — говорится в заявлении.