ԱԺ-ն կոչ է անում ՀՀ-ի և Ադրբեջանի քաղաքական և այլ շրջանակներին ձեռնպահ մնալ կոնֆլիկտը բորբոքող խոսույթներից. հայտարարության նախագիծ
Հայաստանի ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը խորհրդարանի քննարկմանը ներկայացված «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման վերաբերյալ» ԱԺ հայտարարության նախագծով կոչ է անում Հայաստանի և Ադրբեջանի հանրային, քաղաքական, փորձագիտական, գիտական, մշակութային շրջանակներին ձեռնպահ մնալ կոնֆլիկտը խորհրդանշող կամ այն վերաձևակերպելուն կամ բորբոքելուն ուղղված խոսույթներից:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հայտարարության նախագիծն ԱԺ արտահերթ նիստում ներկայացրեց խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը:
«Այս տարի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում նախաստորագրվեց Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հռչակագիրը: Ըստ էության, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված է խաղաղություն: «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը գտնում է, որ ԱԺ–ն պետք է պաշտոնապես արձանագրի այս փաստը և հայտարարության ընդունմամբ աջակցի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղությանը և կոչ անի բոլոր շահագրգիռ կողմերին ամրապնդելու և զարգացնելու հաստատված խաղաղությունը»,-ասաց Կոնջորյանը:
Հայտարարության տեքստում մասնավորապես ասվում է, որ ՀՀ ազգային ժողովն աջակցություն է հայտնում 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին ԱՄՆ մայրաքաղաք Վաշինգտոնում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևի եռակողմ հանդիպման արդյունքում Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի համատեղ հռչակագրին»:
«ԱԺ-ն կարևորում է ձեռք բերված համաձայնությունն առ այն, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաղորդակցությունների բացումը տեղի կունենա պետությունների ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և իրավազորության հարգման հիման վրա՝ տարածաշրջանում ու նրա հարևանությամբ խաղաղությունը, կայունությունն ու բարգավաճումը խթանելու նպատակով: Այս ջանքերը կներառեն Ադրբեջանի Հանրապետության հիմնական մասի և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև ՀՀ տարածքով անխոչընդոտ հաղորդակցություն, ՀՀ–ի համար միջազգային ու ներպետական հաղորդակցության փոխադարձ առավելություններով»,-ասված է հայտարարությունում:
ԱԺ-ն առանցքային է համարում, որ Հայաստանն աշխատելու է ԱՄՆ–ի և փոխադարձաբար համաձայնեցված երրորդ կողմերի հետ՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում TRIPP հաղորդակցության ծրագրի իրականացման շրջանակը սահմանելու նպատակով:
Հայտարարությամբ ԱԺ-ն նաև շնորհակալություն է հայտնում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման գործում իր անուրանալի ներդրման համար:
ԱԺ-ն վերահաստատում է, որ մարդկային անասելի տառապանքներ պատճառած հակամարտությունից հետո Հայաստանի և Ադրբեջանի ժողովուրդների համար ստեղծվել են բարիդրացիական հարաբերություններ սկսելու պայմաններ:
ԱԺ-ն ընդգծում է նաև, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատումը նոր հնարավորություններ է բացում տնտեսական բարգավաճման և առաջընթացի համար, որ խաղաղության ինստիտուցիոնալ կայացումը բխում է ՀՀ կենսական շահերից և, որ անհրաժեշտ է ջանքեր գործադրել հաստատված խաղաղության հետագա ամրապնդման ուղղությամբ:
«Ազգային ժողովը կոչ է անում Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության հանրային, քաղաքական, փորձագիտական, գիտական, մշակութային շրջանակներին ձեռնպահ մնալ կոնֆլիկտը խորհրդանշող և/կամ այն վերաձևակերպելուն կամ բորբոքելուն ուղղված խոսույթներից և գործողություններից՝ հաստատված խաղաղության հարատևությունն ու հուսալիությունը հանուն Հարավային Կովկասի բարգավաճման երաշխավորելու համար»,–ասված է հայտարարությունում:
Հայտարարության նախագիխն ընդունվեց 64 կողմ, 2 ձեռնպահ ձայներով։ Ընդդիմադիր խմբակցությունները չեն մասնակցել ո՛չ նախագծի քննարկմանը, ո՛չ քվեարկությանը։

The ruling Civil Contract faction of parliament has introduced a draft Statement of the National Assembly of Armenia titled On the Establishment of Peace between Armenia and Azerbaijan.
Parliament majority leader Hayk Konjoryan read the draft statement at a special session of parliament before the vote.
The statement calls on the public, political, academic and cultural circles of both countries to refrain from “rhetoric that symbolizes the conflict or aims to reframe or inflame it.”
“On August 8 of this year, a peace declaration was initialed in Washington between Armenia and Azerbaijan. In essence, peace has been established between Armenia and Azerbaijan. The Civil Contract faction believes that the National Assembly should officially acknowledge this fact and, by adopting a statement, support the peace that has been established between Armenia and Azerbaijan and call on all interested parties to strengthen and develop the established peace,” Civil Contract faction leader MP Hayk Konjoryan said.
The draft statement expresses the Armenian parliament’s support for the joint statement signed by the Armenian and Azerbaijani leaders following the trilateral meeting between U.S. President Donald Trump, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, and Azerbaijani President Ilham Aliyev on August 8, 2025, in Washington, D.C.
“The National Assembly values the agreement that the opening of communications between Armenia and Azerbaijan will take place based on respect for the sovereignty, territorial integrity, and jurisdiction of the states, with the aim of promoting peace, stability, and prosperity in the region and its neighborhood. These efforts will include unimpeded communication through Armenian territory between the main part of the Republic of Azerbaijan and the Nakhchivan Autonomous Republic, with reciprocal benefits for Armenia in terms of international and domestic communications.”
The statement highlights that Armenia will work with the United States and mutually determined third parties, to set forth a framework for the "Trump Route for International Peace and Prosperity" (TRIPP) connectivity project in the territory of the Republic of Armenia. It also expresses gratitude to U.S. President Donald Trump for his significant contribution in establishing peace between Armenia and Azerbaijan.
In the statement, the National Assembly reaffirms that, following a conflict that caused unbearable human suffering, conditions have been created for the peoples of Armenia and Azerbaijan to establish good-neighborly relations.
The National Assembly also emphasizes that the establishment of peace between Armenia and Azerbaijan opens new opportunities for economic prosperity and progress, that the institutionalization of peace serves Armenia’s vital interests, and that efforts must be made to further strengthen the established peace, reads the draft statement.
“The National Assembly calls on the public, political, expert, academic, and cultural circles of the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan to refrain from rhetoric and actions that symbolize the conflict and/or seek to reframe or inflame it, in order to ensure the durability and reliability of the established peace for the prosperity of the South Caucasus,” reads the statement proposed by the parliament majority.