Ուկրաինայում պատերազմը վերաբերում է ամբողջ Արևմուտքին. Տուսկ
Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկը Վարշավայի անվտանգության համաժողովում հայտարարել է, որ «պատերազմն Ուկրաինայում նաև մեր պատերազմն է»: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նրա խոսքը մեջբերում են լեհական լրատվամիջոցները։
«Հասարակական կարծիքի բոլոր առաջնորդների կարևորագույն խնդիրն է ողջ արևմտյան հանրությանը, ողջ անդրատլանտյան հանրությանը ստիպել ցավագին և խորը կերպով գիտակցել, որ պատերազմ է ընթանում», - ասել է Տուսկը։
«Ուկրաինայում պատերազմը, անկախ նրանից՝ դա ինչ-որ մեկին դուր է գալիս, թե ոչ, նաև մեր պատերազմն է…. Եթե մենք պարտվենք այս պատերազմում, հետևանքները կազդեն ոչ միայն մեր սերնդի, այլև ապագա սերունդների վրա` Լեհաստանում, ամբողջ Եվրոպայում, Միացյալ Նահանգներում, ամբողջ աշխարհում», - հավելել է նա։

Война на Украине касается всего Запада - Туск
Премьер-министр Польши Дональд Туск заявил на Варшавской конференции по безопасности, что «война на Украине — это и наша война». Как сообщает Арменпресс, его слова цитируют польские СМИ.
«Важнейшая задача всех лидеров общественного мнения — заставить всё западное сообщество, всё трансатлантическое сообщество болезненно и глубоко осознать, что идёт война», — заявил Туск.
«Война в Украине, нравится это кому-то или нет, — это и наша война… Если мы проиграем эту войну, последствия затронут не только наше поколение, но и будущие поколения — в Польше, во всей Европе, в Соединённых Штатах, во всём мире», — добавил он.