Եվրահանձնաժողովը հաստատել է Ռուսաստանից հարստացված ուրանի ներմուծումը սահմանափակելու պլանները
Եվրոպական հանձնաժողովը (ԵՀ) նախկինի նման պլանավորում է սահմանափակել Ռուսաստանից հարստացված ուրանի ներմուծումը, բայց առայժմ չի կարող հայտնել այդ հարցի շուրջ առաջարկ ներկայացնելու ստույգ ժամկետները։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ մասին Բրյուսելում ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Եվրոպական հանձնաժողովի ներկայացուցիչ Աննա Կայսա Իտկոնենը։
«Դա դեռևս պլանավորվում է, բայց այս պահին ես ձեզ հայտնելու ոչ մի տվյալ չունեմ», - ասել է նա՝ պատասխանելով համապատասխան հարցին։
Հունիսին ԵՀ-ն հետաձգել է Ռուսաստանից ԵՄ երկրներ միջուկային վառելիքի ներմուծումն արգելելու առաջարկների հրապարակումը։ Եվրոպական վիճակագրական վարչության՝ Եվրոստատի տվյալներով՝ ՌԴ-ն այժմ ԵՄ երկրներին է մատակարարում Միություն ներկրվող ամբողջ հարստացված ուրանի 38%-ը:

Еврокомиссия подтвердила планы по ограничению импорта обогащенного урана из России
Европейская комиссия (ЕК) продолжает планировать ограничение импорта обогащенного урана из России, но пока не может назвать конкретную дату представления предложения по этому вопросу. Как сообщает агентство Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом заявила представитель Еврокомиссии Анна Кайса Итконен на брифинге в Брюсселе.
«Это всё ещё в стадии планирования, но на данный момент у меня нет данных, которыми я могла бы с вами поделиться», — сказала она, отвечая на соответствующий вопрос.
В июне ЕК отложила публикацию предложений по запрету импорта ядерного топлива из России в страны ЕС. По данным европейского статистического бюро Eurostat, в настоящее время Россия поставляет в страны ЕС 38% всего импортируемого в Союз обогащенного урана.