Եվրահանձնաժողովը հաստատել է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների 19-րդ փաթեթը
Եվրոպական հանձնաժողովը (ԵՀ) հաստատել է Ռուսաստանի նկատմամբ ԵՄ պատժամիջոցների 19-րդ փաթեթը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ԵՀ պաշտոնական ներկայացուցիչ Պաուլա Պինյուն։
«Այսօր մենք կարող ենք հավաստել, որ հանձնաժողովը հաստատել է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների նոր փաթեթը։ Խոսքը 19-րդ փաթեթի մասին է։ ԵՀ նախագահ տիկին Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենն այս թեմայի շուրջ հայտարարությամբ հանդես կգա (ԵՄ արտաքին գործերի) բարձր ներկայացուցիչ տիկին Կայա Կալասի հետ միասին՝ հայտարարելու պատժամիջոցների այս 19-րդ փաթեթի մասին», - ճեպազրույցի ժամանակ Պինյուի խոսքերն է մեջբերում «Ինտերֆաքս» գործակալությունը։
Այնուհետև ԵՀ ներկայացուցիչը պարզաբանել է, որ գրաֆիկի պատճառով ֆոն դեր Լայենը և Կալասը չեն կարողանա իրենց հայտարարություններն անել անմիջապես լրագրողների առջև։
«Ես հաստատում եմ, որ նախագահ ֆոն դեր Լայենի ձայնագրված հայտարարությունը կլինի Ebs ալիքով։ Իսկապես, հարցեր տալն անհնար կլինի», - ասել է Պինյուն։
Ինչ վերաբերում է Կալասի հայտարարությանը, պաշտոնյան չի նշել՝ արդյոք դա լինելու է տեսանյութ թե գրավոր փաստաթուղթ։
Ռուսաստանի դեմ նոր սահմանափակող միջոցառումների վերաբերյալ Եվրահանձնաժողովի օրենսդրական առաջարկը, որը հաստատվել է սեպտեմբերի 19-ին, պետք է միաձայն քվեարկությամբ հաստատվի ԵՄ խորհրդի կողմից։

Еврокомиссия одобрила 19-й пакет санкций против России
Европейская комиссия (ЕК) одобрила 19-й пакет санкций ЕС против России. Как сообщает «Арменпресс», об этом сообщила официальный представитель ЕК Пауле Пинью.
«Мы можем сегодня подтвердить, что комиссия утвердила новый пакет санкций против России. Речь идет о 19-м пакете. Председатель (ЕК) госпожа (Урсула) фон дер Ляйен выступит с заявлением по этой теме вместе с высоким представителем (ЕС по иностранным делам) госпожой (Каей) Каллас, чтобы объявить этот 19-й пакет санкций», — заявила Пинью на брифинге, цитирует ее агентство «Интерфакс».
Представитель ЕК уточнила, что из-за плотного графика фон дер Ляйен и Каллас не смогут сделать свои заявления непосредственно перед журналистами.
«Подтверждаю, что запись выступления председателя фон дер Ляйен будет транслироваться на канале EBS. Задавать вопросы будет невозможно», — сказала Пинью.
Что касается заявления Каллас, Пинью не уточнила, будет это видео или письменный документ.
Законодательное предложение Европейской комиссии о новых ограничительных мерах против России, одобренное 19 сентября, должно быть одобрено Советом ЕС единогласно.