Հայաստանն արդեն ունի իր տեղը կիսահաղորդչային մատակարարման գլոբալ շղթայում. ԲՏԱ նախարարի տեղակալ
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «State&Tech bridge» միջոցառման ընթացքում այս մասին ասաց Բարձր տեխնոլոգիաների արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սիմոնյանը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը չի կարող ունենալ զանգվածային արտադրություն, սակայն կարևոր դեր է խաղում նախագծման, հավաքման և վերջնական արտադրանքի ստեղծման փուլերում։
Սիմոնյանը նշեց, որ Հայաստանի նպատակը միջազգային հուշագրերով ամրագրելն է իր կայուն դերը այս շղթայում և այդ դիրքի ուժեղացումը։
Նախարարի տեղակալը նաև կարևորեց արհեստական բանականության դերը և մասնագետների պատրաստման անհրաժեշտությունը:
«Շատ անելիքներ ունենք։ Պետք է ուշադրություն դարձնել տաղանդների անընդհատ մատակարարմանը, հատկապես էլեկտրական ինժեներների և ԱԲ ոլորտի մասնագետների։ Կարևոր է տիրապետել ոչ միայն մաթեմատիկային, ֆիզիկային, տվյալագիտությանը, այլև ԱԲ գործիքներին ու թվայնացման հմտություններին՝ արտադրողականությունը բարձրացնելու համար»,- ընդգծեց Սիմոնյանը։
Փոխնախարարի խոսքով՝ այժմ աշխատանքներ են տարվում նաև ներմուծման և արտահանման ընթացակարգերի պարզեցման ուղղությամբ։
«2023 թվականի մայիսին ընդունված 808 որոշման հետևանքով արտահանման գործընթացները բարդացել են։ Ընկերությունը նախ պետք է դիմի հետազոտության, հետո նոր՝ էկոնոմիկայի նախարարություն, ինչը կարող է տևել մեկից երկու ամիս։ Մենք աշխատում ենք ստեղծել «validated»-ների համակարգ, որտեղ վստահելի ընկերությունների ստուգումները կիրականացվեն հետագա փուլում՝ պոստ ֆակտում։ Նույնը վերաբերում է նաև ներմուծմանը, քանի որ որոշ հումքեր չունեն համապատասխան կոդեր և ձևակերպումները ձգձգվում են ամիսներով, ինչի հետևանքով նյութերը կարող են դառնալ անպիտան։ Այս հարցերը քննարկվում են ՊԵԿ-ի հետ»,- ասաց փոխնախարարը։
Սիմոնյանը նշեց, որ Հայաստանը պետք է օգտագործի ներկա մարտահրավերները որպես հնարավորություն՝ կիսահաղորդչային և տեխնոլոգիական գլոբալ շուկաներում իր դիրքերը ամրապնդելու համար։

A senior Armenian official said on Friday that the country already has “its place” in the global semiconductor supply chain.
Ruben Simonyan, the Deputy Minister of High-Tech Industry, speaking at the State & Tech Bridge forum, noted that although Armenia cannot engage in mass production, it plays an important role in the design, assembly, and final production phases.
The country aims to solidify its stable role in this chain and strengthen its position through international memorandums, he said.
The official also emphasized the importance of AI and the need for specialized training.
“We have a lot to do,” he said. “We need to focus on a constant supply of talent, especially electrical engineers and AI specialists. It is crucial to master not only mathematics, physics, and data science, but also AI tools and digital skills to increase productivity.”
Authorities are currently working to further streamline import and export procedures, he added.
“As a result of Act 808 from May 2023, export procedures became more complex. Companies must first apply for analysis, and only then can they approach the Ministry of Economy, a process that could take one to two months. We are working to create a validated system where the analysis of reliable companies will be conducted post-factum. The same applies to imports, as some raw materials lack the respective codes, and the classifications can take months, rendering the materials potentially useless. These issues are currently being discussed with the State Revenue Committee,” he said.
Simonyan concluded that Armenia should use the current challenges as opportunities to strengthen its position in the global semiconductor and tech markets.