Հայաստանն արդեն ունի իր տեղը կիսահաղորդչային մատակարարման գլոբալ շղթայում. ԲՏԱ նախարարի տեղակալ
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «State&Tech bridge» միջոցառման ընթացքում այս մասին ասաց Բարձր տեխնոլոգիաների արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սիմոնյանը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը չի կարող ունենալ զանգվածային արտադրություն, սակայն կարևոր դեր է խաղում նախագծման, հավաքման և վերջնական արտադրանքի ստեղծման փուլերում։
Սիմոնյանը նշեց, որ Հայաստանի նպատակը միջազգային հուշագրերով ամրագրելն է իր կայուն դերը այս շղթայում և այդ դիրքի ուժեղացումը։
Նախարարի տեղակալը նաև կարևորեց արհեստական բանականության դերը և մասնագետների պատրաստման անհրաժեշտությունը:
«Շատ անելիքներ ունենք։ Պետք է ուշադրություն դարձնել տաղանդների անընդհատ մատակարարմանը, հատկապես էլեկտրական ինժեներների և ԱԲ ոլորտի մասնագետների։ Կարևոր է տիրապետել ոչ միայն մաթեմատիկային, ֆիզիկային, տվյալագիտությանը, այլև ԱԲ գործիքներին ու թվայնացման հմտություններին՝ արտադրողականությունը բարձրացնելու համար»,- ընդգծեց Սիմոնյանը։
Փոխնախարարի խոսքով՝ այժմ աշխատանքներ են տարվում նաև ներմուծման և արտահանման ընթացակարգերի պարզեցման ուղղությամբ։
«2023 թվականի մայիսին ընդունված 808 որոշման հետևանքով արտահանման գործընթացները բարդացել են։ Ընկերությունը նախ պետք է դիմի հետազոտության, հետո նոր՝ էկոնոմիկայի նախարարություն, ինչը կարող է տևել մեկից երկու ամիս։ Մենք աշխատում ենք ստեղծել «validated»-ների համակարգ, որտեղ վստահելի ընկերությունների ստուգումները կիրականացվեն հետագա փուլում՝ պոստ ֆակտում։ Նույնը վերաբերում է նաև ներմուծմանը, քանի որ որոշ հումքեր չունեն համապատասխան կոդեր և ձևակերպումները ձգձգվում են ամիսներով, ինչի հետևանքով նյութերը կարող են դառնալ անպիտան։ Այս հարցերը քննարկվում են ՊԵԿ-ի հետ»,- ասաց փոխնախարարը։
Սիմոնյանը նշեց, որ Հայաստանը պետք է օգտագործի ներկա մարտահրավերները որպես հնարավորություն՝ կիսահաղորդչային և տեխնոլոգիական գլոբալ շուկաներում իր դիրքերը ամրապնդելու համար։

Армения уже заняла своё место в глобальной цепочке поставок полупроводников - заместитель министра высокотехнологичной промышленности
Армения уже заняла своё место в глобальной цепочке поставок полупроводников. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил заместитель министра высокотехнологичной промышленности Рубен Симонян в ходе мероприятия «State&Tech Bridge».
По его словам, Армения не может иметь серийное производство, но играет важную роль на этапах проектирования, сборки и создания конечного продукта.
Симонян отметил, что цель Армении — закрепить свою стабильную роль в этой цепочке и укрепить эти позиции посредством международных меморандумов.
Заместитель министра также подчеркнул роль искусственного интеллекта и необходимость подготовки специалистов.
«Нам предстоит многое сделать. Необходимо уделять внимание постоянному притоку талантов, особенно инженеров-электриков и специалистов по искусственному интеллекту. Важно осваивать не только математику, физику, науку о данных, но и навыки работы с инструментами искусственного интеллекта и цифровизации для повышения производительности», — подчеркнул Симонян.
По словам заместителя министра, также ведутся работы по упрощению процедур импорта и экспорта. «В результате решения № 808, принятого в мае 2023 года, экспортные процессы усложнились. Компания должна сначала обратиться в исследовательский центр, а затем в Министерство экономики, что может занять один-два месяца. Мы работаем над созданием системы «проверенных» компаний, где проверки доверенных компаний будут проводиться на более позднем этапе, постфактум. То же самое касается и импорта, поскольку некоторые виды сырья не имеют соответствующих кодов, а рецептуры задерживаются на месяцы, в результате чего материалы могут стать непригодными к использованию. Эти вопросы обсуждаются с Комитетом госдоходов», — сказал замминистра.
Симонян отметил, что Армения должна использовать текущие вызовы как возможность для укрепления своих позиций на мировых рынках полупроводников и технологий.