Դեռ ժամանակը չէ Պուտինից Ուկրաինայում հրադադար խնդրել. Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ներկա պահին դեռ վաղ է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին դիմել Ուկրաինայում հրադադար հաստատելու հարցով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Bloomberg-ը։
Մեծ Բրիտանիայից ԱՄՆ վերադառնալիս նախագահական ինքնաթիռում լրագրողները հարց են ուղղել Թրամփին՝ արդյոք ժամանակը չէ նորից Պուտինին խնդրել հրադադար հաստատել։
«Ինձ չի թվում, թե հիմա ժամանակն է։ Բայց ճիշտ ժամանակին, եթե ստիպված լինեմ դա անել, դա խիստ կլինի», - ասել է Թրամփը։
Անդրադառնալով իր այն պնդմանը, որ եվրոպական երկրները չպետք է նավթ գնեն Ռուսաստանից, Թրամփը նշել է, որ Մեծ Բրիտանիան ռուսական էներգակիրներ գնող երկրներից չէ, և վարչապետ Քիր Սթարմերը համաձայն է, որ դաշնակիցները «պետք է դադարեն նավթ գնել Ռուսաստանից»։

Не время просить Путина о прекращении огня в Украине - Трамп
Президент США Дональд Трамп заявил, что пока рано просить президента России Владимира Путина о прекращении огня в Украине. Об этом сообщает «Арменпресс» со ссылкой на агентство Bloomberg.
В президентском самолете, возвращавшемся из Великобритании в США, журналисты спросили Трампа, не пора ли снова просить Путина о прекращении огня.
«Не думаю, что пора. Но в нужный момент, если мне придется это сделать, это будет нелегко», — сказал Трамп.
Ссылаясь на свое настойчивое требование о том, чтобы европейские страны не покупали нефть у России, Трамп отметил, что Великобритания не входит в число стран, покупающих российские энергоносители, а премьер-министр Кир Стармер согласен с тем, что союзники «должны прекратить покупать нефть у России».