Արցախցի դպրոցականների համար ֆինանսական կրթության ծրագիրն ամփոփում է արդյունքները․ IDBank
IDBank-ի հյուրերն այս անգամ «Կողք կողքի» ծրագրի ֆինանսական կրթության դասընթացի մասնակիցներն էին։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին բանկից, ընդհանուր առմամբ՝ ծրագրին մասնակցել է Արցախից տեղահանված 100 դպրոցական։ Դասընթացը մշակել և իրականացրել են «Oogway սուպերհերոսների դպրոցի» մասնագետները՝ խաղերի, քննարկումների և ստեղծագործական առաջադրանքների միջոցով՝ ինչպես կենդանի շփմամբ, այնպես էլ հեռավար ձևաչափով։
Ծրագրի ընթացքում դպրոցականներն ուսումնասիրել ու յուրացրել են ֆինանսական գրագիտության հիմունքները՝ ի՞նչ է բյուջեն, ինչպե՞ս այն կազմել, ինչո՞ւ է կարևոր խնայել, ինչպե՞ս տարբերել սպառողական ցանկությունն իրական անհրաժեշտությունից, ի՞նչ դեր ունեն բանկերը ու ինչո՞ւ է կարևոր ֆինանսական գրագիտությունը կյանքում։
Ծրագրի կարևորության մասին իր խոսքում «Oogway սուպերհերոսների դպրոցի» հիմնադիր Դիանա Բադեյանն ընդգծեց հատկապես այն հանգամանքը, որ աշակերտներն իսկապես մեծ սիրով ու հետաքրքրվածությամբ են անցել այս ծավալուն դասընթացն, իսկ օրվա հանդիպումը միայն ամրապնդեց աշակերտներից շատերի՝ ապագայում ֆինանսական ոլորտի մասնագիտություն ընտրելու որոշումը։
IDBank-ի հաղորդակցության և սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի վարչության ղեկավար Տաթևիկ Վարդևանյանն իր խոսքում նշեց, որ IDBank-ը անպայման շարունակելու է ֆինանսական կրթության այս դասընթացների շարքը տարբեր թիրախային խմբերի համար, քանի որ ֆինանսական կրթության հանրահռչակումը IDBank-ի սոցիալական պատասխանատվության քաղաքականությամբ ամրագրված գլխավոր ուղղություններից մեկն է։
Հիշարժան հանդիպման ողջ ընթացքում դպրոցականների կողքին էր նաև ֆինանսական աշխարհի երեխաների ամենահուսալի ուղեկիցը՝ Իդրամ Ջունիորը, ում շնորհիվ բանկային ու ֆինանսական թեմաներով հագեցած հանդիպումն անցավ շատ ավելի աշխույժ և գունեղ։

This time, IDBank hosted the participants of the financial education course of the “Side by Side” program. A total of 100 schoolchildren displaced from Artsakh took part in the program. The course was developed and implemented by the specialists of the “Oogway Superhero School” through games, discussions, and creative tasks, both in person and in an online format.
During the program, schoolchildren studied and mastered the basics of financial literacy: what a budget is, how to create it, why saving is important, how to distinguish consumer desires from real needs, the role of banks, and why financial literacy is essential in everyday life.
In her remarks about the importance of the program, Diana Badeyan, founder of the Oogway Superhero School, emphasized that the students completed this extensive course with great interest and enthusiasm. She noted that the day’s meeting further strengthened many students’ decision to pursue a career in the financial sector in the future.
Tatevik Vardevanyan, Head of the Communication and Social Responsibility Programs Division of IDBank, highlighted in her speech that IDBank will continue this series of financial education courses for various target groups, as the promotion of financial education is one of the key priorities defined in IDBank’s social responsibility policy.
Throughout the memorable meeting, the schoolchildren were accompanied by their most reliable friend in the financial world, Idram Junior, which made the event—filled with banking and financial topics—much livelier and more engaging.