Լեհաստանի տարածքում կտեղակայվեն ՆԱՏՕ-ի ուժեր՝ ռուսական անօդաչուների ներխուժման ֆոնին
Լեհաստանի նախագահ Կարոլ Նավրոցկին հավանություն է տվել երկրի տարածքում ՆԱՏՕ-ի օտարերկրյա ուժերի բաղադրիչի ներկայությանը, որի նպատակն է Լեհաստանի ամրապնդումն «Արևելյան պահապան» գործողության շրջանակում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Notes From Poland պարբերականը՝ վկայակոչելով Ազգային անվտանգության բյուրոյի հայտարարությունը:
«Արևելյան պահապան» է կոչվում սեպտեմբերի 12-ին ՆԱՏՕ-ի հայտարարած գործողությունը, որի նպատակն է ամրապնդել դաշինքի արևելյան թևը, մասնավորապես՝ օդային պաշտպանությունը:
Սեպտեմբերի 12-ին գործողության մասին հայտարարել էին ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն և Եվրոպայում դաշնակիցների գերագույն հրամանատար Ալեքսուս Գրինկևիչը համատեղ մամուլի ասուլիսում: Նրանց խոսքով՝ Ֆրանսիան կտրամադրի երեք Rafale կործանիչ, Գերմանիան՝ չորս Eurofighter կործանիչ, Դանիան՝ երկու F-16 կործանիչ և հակաօդային պաշտպանության մեկ ֆրեգատ: Նիդեռլանդներն իր հերթին հայտարարել է Լեհաստանում Patriot համակարգերի տեղակայումն արագացնելու մասին, իսկ Չեխիան Լեհաստան է ուղարկել ուղղաթիռների ստորաբաժանում:
Լեհաստանում արդեն իսկ գտնվում է ՆԱՏՕ-ի զորակազմ և սպառազինություն, այդ թվում՝ 10 000 ամերիկացի զինծառայող:
Սեպտեմբերի 10-ի գիշերը ռուսական մոտ երկու տասնյակ անօդաչու թռչող սարք մտել էր Լեհաստանի օդային տարածք: Վարշավան դա անվանել էր աննախադեպ սադրանք: Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել էր, որ Լեհաստանում որևէ օբյեկտ չի թիրախավորվել, և գերատեսչությունը պատրաստ է անհրաժեշտության դեպքում խորհրդակցություններ անցկացնել լեհական կողմի հետ:

Силы НАТО будут размещены в Польше в связи с вторжением российских беспилотников
Президент Польши Кароль Навроцкий одобрил присутствие в стране иностранного компонента сил НАТО, целью которого является укрепление Польши в рамках операции «Восточный страж». Как передает Арменпресс, об этом сообщила газета «Заметки из Польши» со ссылкой на заявление Бюро национальной безопасности.
«Восточный страж» — название операции, объявленной НАТО 12 сентября. Цель операции — укрепление восточного фланга альянса, в частности, его противовоздушной обороны.
Генеральный секретарь НАТО Марк Рютте и Верховный главнокомандующий ОВС НАТО в Европе Алексус Гринкевич объявили об операции на совместной пресс-конференции 12 сентября. По их словам, Франция предоставит три истребителя Rafale, Германия — четыре истребителя Eurofighter, Дания — два истребителя F-16 и один фрегат ПВО. Нидерланды, в свою очередь, объявили об ускорении развертывания систем Patriot в Польше, а Чехия направила в Польшу вертолетное подразделение. Войска и вооружение НАТО уже размещены в Польше, включая 10 000 американских военнослужащих.
В ночь на 10 сентября около двух десятков российских беспилотников вторглись в воздушное пространство Польши. Варшава назвала это беспрецедентной провокацией. Министерство обороны России заявило, что никакие объекты на территории Польши не были объектом атак, и готово провести консультации с польской стороной в случае необходимости.