Կամչատկայում ուժգին երկրաշարժից հետո հայտարարվել է ցունամիի վտանգ
Կամչատկայի երկրամասի իշխանությունները հայտարարել են ցունամիի սպառնալիքի մասին՝ թերակղզու արևելյան ափի մոտ տեղի ունեցած 7.7 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժից հետո։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ երկրամասի նահանգապետ Վլադիմիր Սոլոդովը Տելեգրամի իր ալիքում հայտնել է, որ հատկապես վտանգավոր են Խալակտիրսկի լողափն ու մոտակա այլ տարածքները։
«Հայտարարվել է ցունամիի վտանգ։ Խնդրում ենք հատուկ զգուշավորություն ցուցաբերել և զերծ մնալ վտանգավոր ափամերձ գոտիներում գտնվելուց»,- նշել է նա։
Կամչատկայի երկրամասում սեպտեմբերի 13-ին գրանցվել է 7,7 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժ։ Նախնական տվյալներով՝ երկրաշարժի էպիկենտրոնը գտնվել է Կամչատկայի Պետրոպավլովսկից շուրջ 123 կիլոմետր հեռավորության վրա, 46,8 կիլոմետր խորությամբ։
Տեղեկություններ ավերածությունների և լուրջ վնասների մասին առայժմ չկան։ Մարզի իշխանությունները, ինչպես նաև արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը, բնակչությանը հորդորել են պահպանել հանգստություն և հետևել պաշտոնական հաղորդագրություններին։

После мощного землетрясения на Камчатке объявлено предупреждение о цунами
Власти Камчатского края объявили предупреждение о цунами после землетрясения магнитудой 7,7 балла у восточного побережья полуострова.
Как передает Арменпресс, губернатор региона Владимир Солодов сообщил в своём Telegram-канале, что Халактырский пляж и другие близлежащие районы представляют особую опасность.
«Объявлена ​​угроза цунами. Просим вас проявлять особую осторожность и избегать опасных участков побережья», — сказал он.
13 сентября в Камчатском крае произошло землетрясение магнитудой 7,7. По предварительным данным, эпицентр землетрясения находился примерно в 123 километрах от Петропавловска-Камчатского на глубине 46,8 километра.
Информации о разрушениях и серьёзных пострадавших нет. Власти региона, а также МЧС призывают население сохранять спокойствие и следовать официальным сообщениям.