Միրզոյանը և Հենրեհենը քննարկել են վաշինգտոնյան փաստաթղթերի կյանքի կոչմանն առնչվող հարցեր
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը սեպտեմբերի 12-ին ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարության Եվրոպայի և Եվրասիայի բյուրոյի ղեկավար Բրենդան Հենրեհենին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, զրուցակիցները քննարկել են հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ուղղություններով ՀՀ-ԱՄՆ ռազմավարական գործընկերության զարգացմանն ուղղված քայլերը, այդ թվում՝ օգոստոսի 8-ին ստորագրված երկկողմ հուշագրերի կյանքի կոչման միջոցով: Անդրադարձ է կատարվել էներգետիկայի, արհեստական բանականության և կիսահաղորդիչների ոլորտում նորարարական գործընկերության հնարավորություններին:
«Արարատ Միրզոյանը և Բրենդան Հենրեհենը քննարկել են նաև Վաշինգտոնում Հայաստանի, Ադրբեջանի և ԱՄՆ ղեկավարների կողմից ստորագրված եռակողմ հռչակագրի իրականացմանն, այդ թվում՝ «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» (TRIPP) կյանքի կոչմանն առնչվող հարցեր: Երկուստեք ընդգծվել է համաձայնեցված սկզբունքների հիման վրա հաղորդակցությունների և ենթակառուցվածքների ցանցի ընդլայնման կարևորությունը՝ ինչպես տարածաշրջանային խաղաղության, այնպես էլ ավելի լայն աշխարհագրությամբ փոխկապակցվածության ավելացման համատեքստում»«- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ նախարար Միրզոյանը բարձր է գնահատել ամերիկյան կողմի շարունակական ջանքերն ու ցուցաբերվող աջակցությունը:

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan on Friday received Brendan Hanrahan, Senior Bureau Official for European and Eurasian Affairs at the U.S. State Department.
The sides discussed steps to further develop the Armenia-U.S. strategic partnership across all areas of interest. They also emphasized the implementation of the bilateral memorandums signed on August 8, as well as opportunities for innovative cooperation in energy, artificial intelligence and semiconductors.
In addition, Mirzoyan and Hanrahan addressed issues related to the trilateral declaration signed by the leaders of Armenia, Azerbaijan, and the United States in Washington, including the implementation of the Trump Route for International Peace and Prosperity (TRIPP).
Both parties highlighted the importance of expanding communications and infrastructure networks based on agreed principles, in the context of regional peace and broader connectivity.