Giorgio Armani ապրանքանիշը ժառանգել է ոճաբանի մտերիմների կողմից կառավարվող հիմնադրամը
Giorgio Armani նորաձևության կայսրությունը փոխանցվում է համանուն հիմնադրամին, որը ոճաբանն ստեղծել է մոտ 10 տարի առաջ: Այն կկառավարեն նրա կյանքի ընկերը և գործընկերը, որը վերջին տարիներին նրա ամենամտերիմ օգնականն էր՝ Պանտալեո դել Օրկոն և նրա զարմիկները:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ La Repubblica թերթը նշում է, ըստ հրապարակված կտակների՝ դել Օրկոյին է պատկանում ընկերությունում ձայնի իրավունքի 40%-ը, 30%-ը՝ հիմնադրամին և 15-ական տոկոսները՝ երկու զարմիկներին՝ մահացած եղբոր՝ Սերջոյի դուստրերից մեկին և քրոջ՝ Ռոզաննայի որդուն: Քույրը և եղբոր երկրորդ դուստրը կմնան բաժնետերեր՝ առանց ձայնի իրավունքի: Բոլոր զարմիկներն այս կամ այն ​​կերպ աշխատել են հորեղբոր (քեռու) ընկերությունում՝ զբաղվելով դրա գործունեության տարբեր ուղղություններով:
Միևնույն ժամանակ, ըստ ՏԱՍՍ-ի, Արմանին պատվիրել է 18 ամսվա ընթացքում իր ընկերության 15%-ը վաճառել լյուքս  ապրանքանիշերին՝ առաջնահերթությունը տալով ֆրանսիական LVMH, իտալական EssilorLuxottica կամ L’Oreal-ին:
Ընդ որում, չեն բացառվում նաև «համապատասխան տրամաչափի» այլ ընկերություններ: Հետագայում հնարավոր է ընկերության բաժնետոմսերի փուլ առ փուլ փոխանցումը՝ մինչև 54,9%, բայց այնպես, որ վերահսկիչ փաթեթը մնա Armani հիմնադրամին:
Արմանին մահացել է սեպտեմբերի 4-ին՝ 91 տարեկանում։ Նա մահից ոչ շատ առաջ թողել է երկու կտակ՝ մեկը՝ մարտի 15-ին, մյուսն՝ ապրիլի 5-ին։ Փաստաթղթերով ծրարները բացվել են հուղարկավորության հաջորդ օրը՝ սեպտեմբերի 9-ին։
Armani խումբը ներառում է տարբեր գնային սեգմենտների նորաձև հագուստի մի քանի գծեր, ինչպես նաև տան հարդարանքի, օծանելիքի և ակնոցների դիզայներական գծեր՝ ընդհանուր առմամբ 27 ընկերություն և 2700 խանութ ամբողջ աշխարհում։ Ընկերության արժեքը, տարբեր տվյալների համաձայն, գնահատվում է ավելի քան 13 միլիարդ եվրո։ 2024 թվականին խմբի եկամուտը հասել է 2,3 միլիարդ եվրոյի։ Արմանին, որը հիմնադրել է իր նորաձևության տունը 50 տարի առաջ, համանուն ընկերության միակ բաժնետերն էր (Armani-ն այն ոչ շատ իտալական ապրանքանիշերից մեկն է, որոնք չեն վաճառվել օտարերկրացի ներդրողներին), ինչպես նաև ստեղծագործական տնօրենը և վարչության նախագահը։
Բացի այդ, ինչպես նշում է La Repubblica-ն, Արմանիին են պատկանել անշարժ գույքի մի քանի թանկարժեք օբյեկտներ, որոնք կառավարվում էին առանձին ընկերության կողմից։

Бренд Giorgio Armani унаследован фондом, управляемым близкими друзьями стилиста.
Империя моды Giorgio Armani переходит в одноименный фонд, созданный стилистом около 10 лет назад. Управлять ею будут его друг жизни и компаньон, в последние годы бывший его ближайшим помощником, Панталео делль Орко, и племянники.
Как сообщает «Арменпресс», газета La Repubblica отмечает, что, согласно обнародованным завещаниям, делль Орко владеет 40% голосующих акций компании, 30% отходят фонду и по 15% — двум племянникам: одной из дочерей умершего брата Серджо и сыну сестры Розанны. Акционерами без права голоса останутся сестра и вторая дочь брата
Все племянники так или иначе работали в компании своего дяди, занимаясь различными направлениями её деятельности. В то же время, как сообщает ТАСС, Армани распорядился в течение 18 месяцев продать 15% своей компании люксовым брендам, отдав приоритет французской LVMH, итальянской EssilorLuxottica или L’Oreal.
При этом не исключается возможность приобретения и других компаний «соответствующего калибра». В дальнейшем возможна поэтапная передача акций компании, до 54,9%, но с сохранением контрольного пакета у Фонда Армани.
Армани скончался 4 сентября в возрасте 91 года. Незадолго до смерти он оставил два завещания: одно от 15 марта, другое от 5 апреля. Конверты с документами были вскрыты на следующий день после похорон, 9 сентября.
Группа Armani включает в себя несколько линий модной одежды в разных ценовых сегментах, а также дизайнерские линии товаров для дома, парфюмерии и очков — всего 27 компаний и 2700 магазинов по всему миру. Стоимость компании, по разным данным, оценивается более чем в 13 миллиардов евро. В 2024 году выручка группы достигла 2,3 миллиарда евро.
Армани, основавший свой модный дом 50 лет назад, был единственным акционером одноименной компании (Armani — один из немногих итальянских брендов, который не был продан иностранным инвесторам), а также креативным директором и председателем Совета директоров.
Кроме того, как отмечает La Repubblica, Армани владел несколькими дорогостоящими объектами недвижимости, которыми управляла отдельная компания.