Եկամուտների հայտարարագիր է ներկայացրել մոտ 92 հազար քաղաքացի
Հայաստանում մինչ այս պահը եկամուտների հայտարարագիր է ներկայացրել մոտ 92 հազար քաղաքացի՝ ակնկալվող քանակի մոտ 15 տոկոսը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ԱԺ նիստում հայտնեց ՊԵԿ նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը՝ պատասխանելով «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Ագնեսա Խամոյանի հարցին:
«Այս պահի դրությամբ հայտարարագիր է լրացրել մոտ 92 հազար քաղաքացի, այսինքն՝ մոտ 15 տոկոսն այն քանակի, որն ակնկալվում է մինչև նոյեմբերի 1–ը»,–ասաց Հակոբյանը:
Նրանք, որոնք չեն լրացնի, կտուգանվեն՝ ըստ օրենսդրության: Սկզբում կտրվի նախազգուշացում, ապա տուգանք, դրանից հետո տուգանքը երկու անգամ բարձրացվում է:
ՊԵԿ նախագահը ևս մեկ անգամ հորդորեց բոլոր քաղաքացիներին լինել թափանցիկ ու լրացնել հայտարարագրերը: «ՊԵԿ–ն իրականում այդ հայտարարագրերում ահռելի ինֆորմացիա արդեն իսկ լրացնում է: Այսինքն՝ մեր քաղաքացիների փոխարեն բավականին ինֆորմացիա, որը մեր տիրապետման տակ է, լրացնում ենք: Իրենց մնում է միայն անցնել այդ հայտարարագրով և լրացնել պարզապես բաց մասերը, այն եկամուտները, որոնց մասին պատկերացում չունենք»,–ասաց Հակոբյանը:
Հայաստանում աշխատող քաղաքացիներն իրենց եկամուտների վերաբերյալ հայտարարագիր պետք է ներկայացրեց մինչև նոյեմբերի 1–ը:

В Армении на сегодняшний день налоговые декларации подали около 92 тысяч граждан
В Армении на сегодняшний день налоговые декларации подали около 92 тысяч граждан, что составляет около 15% от ожидаемого числа.
Как сообщает Арменпресс, об этом на заседании НС заявил председатель Комитета по государственным доходам Эдуард Акопян, отвечая на вопрос депутата фракции «Армения» Агнесы Хамоян.
«На данный момент налоговые декларации подали около 92 тысяч граждан, то есть около 15% от ожидаемого к 1 ноября числа», — сказала Акопян.
Те, кто не подаст декларации, будут оштрафованы в соответствии с законодательством. Сначала будет вынесено предупреждение, затем штраф, после чего размер штрафа увеличится вдвое.
Председатель КГД вновь призвал всех граждан к прозрачности и заполнению деклараций.
«КГД фактически уже заполняет огромный объём информации в этих декларациях. Т.е. мы заполняем значительную часть информации, которая находится в нашем распоряжении от имени наших граждан. Им остаётся лишь просмотреть эту декларацию и просто заполнить пробелы, указав доходы, о которых мы не имеем представления», — сказал Акопян.