Գազայում մեկ օրում 70-ից ավելի զոհ է գրանցվել, սովից մահացածների թիվը գերազանցել է 400-ը
Գազայի առողջապահության նախարարությունը հայտնել է, որ վերջին 24 ժամվա ընթացքում անկալվում իսրայելական հարվածներից  72 մարդ է զոհվել, ևս 356-ը՝ վիրավորվել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է պաղեստինյան WAFA գործակալությունը։
Բացի այդ, վերջին 24 ժամվա ընթացքում Գազայի հատվածում սովից և թերսնումից ևս 7 մարդ է մահացել։ Այսպիսով՝ սովի և թերսնման զոհերի թիվն անկլավում հասել է հասել է 411-ի, որոնցից 142-ը երեխաներ են։
ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամը (ՅՈՒՆԻՍԵՖ) հայտնել է, որ սննդի պակասը Գազայի հատվածում վատթարանում է մտահոգիչ տեմպերով, աննախադեպ թվով երեխաներ տառապում են թերսնումից։
«Ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ Գազա քաղաքում ռազմական հարձակման սրման հետ մեկտեղ յուրաքանչյուր հինգերորդ երեխան խիստ թերսնված է», - նշված է հաղորդագրության մեջ։
ՀԱՄԱՍ-ի ռազմական թև համարվող «Ալ-Կասսամ» բրիգադի անդամները հայտնել են, որ «Ալ-Կուդս» բրիգադի անդամների հետ համատեղ պայթեցրել են Արևմտյան ափի Տուլկարմ քաղաքի անցակետի մոտ իսրայելական մեքենայի մեջ գտնվող պայթուցիկ սարքը։ Իսրայելի բանակի ռադիոն հաղորդել է, որ երկու իսրայելցի զինվորներ վիրավորվել են, որոնցից մեկի վիճակը ծանր է։ Դեպքից հետո իսրայելական ուժերը պաշարել են քաղաքը՝ փակելով նրա հարավային և արևելյան մուտքերը։
Գազայի առողջապահության նախարարությունը տեղեկացրել է, որ 2023 թ. հոկտեմբերի 7-ից վեր իսրայելական հարձակումների հետևանքով զոհված պաղեստինցիների թիվը հասել է 64 718-ի, վիրավորվել է  163 859 մարդ։
Իսրայելը Գազայի հատվածում ռազմական գործողություններ էր սկսել՝ ի պատասխան պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման զինյալների ներխուժման, որի հետևանքով զոհվել էր գրեթե 1200 մարդ, գերեվարվել՝ շուրջ 250 մարդ։ ՀԱՄԱՍ-ի մոտ դեռ պահվում է 48 պատանդ, որոնցից, ամենայն հավանականությամբ, միայն 20-ն են ողջ մնացել։

За сутки в секторе Газа зарегистрировано более 70 смертей, число умерших от голода превысило 400
Министерство здравоохранения Газы сообщило, что за последние 24 часа в результате израильских ударов по анклаву погибли 72 человека, а 356 получили ранения. Как передает «Арменпресс», об этом сообщило палестинское агентство WAFA.
Кроме того, за последние 24 часа в секторе Газа от голода и недоедания умерли ещё 7 человек. Таким образом, число жертв голода и недоедания в анклаве достигло 411 человек, 142 из которых — дети.
Детский фонд ООН (ЮНИСЕФ) сообщил, что нехватка продовольствия в секторе Газа обостряется тревожными темпами, при этом беспрецедентное число детей страдает от недоедания.
«Исследования показали, что каждый пятый ребёнок в городе Газа страдает от серьёзного недоедания по мере усиления военного наступления», — говорится в докладе.
Члены «Бригад Аль-Кассам», военного крыла ХАМАС, заявили, что они вместе с членами «Бригад Аль-Кудс» привели в действие взрывное устройство в израильском автомобиле возле контрольно-пропускного пункта в городе Тулькарм на Западном берегу реки Иордан. Израильское армейское радио сообщило, что двое израильских солдат получили ранения, один из них находится в критическом состоянии. После инцидента израильские силы окружили город, перекрыв его южный и восточный въезды.
Министерство здравоохранения Газы сообщило, что число палестинцев, погибших в результате израильских атак с 7 октября 2023 года, достигло 64 718 человек, 163 859 получили ранения.
Израиль начал военные операции в секторе Газа в ответ на вторжение боевиков палестинского движения ХАМАС, в результате которого погибло почти 1200 человек и было захвачено около 250. ХАМАС по-прежнему удерживает 48 заложников, из которых, как полагают, выжили только 20.