Հայաստանի և Հունաստանի միջև պաշտպանական ուղղությամբ ինտենսիվ համագործակցությունը համարում եմ կարևորագույններից. Տիգրան Մկրտչյան
Կրետեի շրջան կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում Հունաստանում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը հարցազրույց է տվել առաջատար շրջանային ecriti.gr լրատվամիջոցին:
«Արմենպրես»-ը դեսպանության «Ֆեյսբուք»-ի էջում հրապարակված հայերեն թարգմանությամբ հոդվածը ներկայացնում է ստորև.
- Դուք Հերակլիոնում էիք Եվրոպայում ամենահին հայկական եկեղեցում տեղի հայ համայնքի կազմակերպած միջոցառումների առթիվ։ Ինչպիսի՞ զգացողություններ ունեք։
- Ես այստեղ էի գտնվում մի քանի պատճառներով։ Նախ, Հունաստանում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանությունը ներկայացրեց լուսանկարների ցուցահանդես՝ նվիրված ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում հայկական ժառանգությանը։ Դա բացառիկ ցուցահանդես է, որոնք ՄԹ-ում ՀՀ նախկին դեսպան և Հայաստանի դիվանագիտական ակադեմիայի նախկին տնօրեն Վահե Գաբրիելյանն է կատարել։ Ժամանակին ծավալուն երկհատորյակ է հրատարակվել՝ 500 նկարներով։ Ես առաջարկել էի նրան, որպեսզի ընտրի դրանցից 50 լավագույնները, որոնք ցուցահանդեսի ձևաչափով հնարավոր կլինի ցուցադրել։ Դա դեռ նախատեսում էի կազմակերպել իմ նախորդ առաքելության ժամանակ, երբ Լիտվայում էի։ Սակայն ՔՈՎԻԴ-ի պատճառով այն հնարավոր չեղավ իրականացնել։ Ուստի, արդեն երբ Աթենքում էի, 2023 թ․ ՀՀ անկախության տարեդարձին նվիրված միջոցառման ժամանակ միաժամանակ այս ցուցահանդեսը կազմակերպեցինք Աթենքի համալսարանի հետ միասին։ Ցանկացած մեկի մոտ, ով թեկուզ մի քանի րոպե անց է կացնում այս նկարների առջև Հայաստան այցելելու ցանկություն է առաջանում։ Իսկ հույների պարագայում յուրաքանչյուր հույն կյանքի ընթացքում առնվազն մեկ անգամ պետք է այցելի Հայաստան և լինի Գառնիի հելենիստական տաճարում։ Բառերով այն նկարագրել հնարավոր չէ։
Հաջորդն պատճառն իմ այցի արդեն Հերակլիոնում Սբ Կարապետ եկեղեցում Սուրբ Հավհաննես Մկրտչի մասունքների զետեղումն էր, որը Ռումինիայից էր բերվել՝ Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Ռումինիայի և Բուլղարիայի թեմի առաջնորդ Տ․ Տաթև Եպիսկոպոս Հակոբյանի կողմից։ Սա չափազանց կարևոր նշանակություն ունի բոլոր քրիստոնյաների համար։ Եւ այդ միջոցառումը համատեղվեց Նիկիայի Առաջին Տիեզերական ժողովին նվիրված միջոցառման հետ։ Ուստի Կրետեի հայոց հոգևոր տեսուչ Տ․ Եզնիկ Արքեպիսկոպոս Պետրոսյանն ինձ առաջարկեց, որ ցուցահանդեսը հենց եկեղեցու բակում կազմակերպվի, քանի որ բավական մեծ թվով այցելուներ էին գալու և այն կհամաձուլվեր նաև մյուս անչափ կարևոր եկեղեցական միջոցառումների հետ։ Եթե այս առիթը չլիներ, ցուցահանդեսը Հերակլիոնի քաղաքապետարանի հետ մեկ այլ տեղում էր կազմակերպվելու։
Եվ երրորդ, սակայն ոչ պակաս կարևոր պատճառը այցելության այն էր, որ ժամանակն էր Կրետեի ինքնակառավարման մարմինների ներկայացուցիչների, մշակութային և կրթական հաստատությունների ղեկավարների հետ հանդիպել։ Հանդիպումները չափազանց հետաքրքիր էին և մի շարք գաղափարներ ու նախաձեռնություններ հնարավոր կլինեն իրականացնել։ Սա իրականում Հայաստանի դեսպանի առաջին պաշտոնական այցն էր Հունաստանի անչափ կարևոր այս շրջան։
- Կրետեում եպիոսկոպոսի ներկայությամբ հայկական եկեղեցու ու համայնքի դիրքերն ավելի է բարձրացրել։ Որքա՞ն կարևոր է այս հանգամանքը սփյուռքում ապրող հայերի համար։
- Դարեր ի վեր, հատկապես պետականության բացակայության պայմաններում հայերը համախմբված են եղել եկեղեցու շուրջ։ Իսկ աշխարհասփյուռ հայության առավել ընդարձակվելուց հետո Հայոց ցեղասպանության ու ջարդերի հետևանքով եկեղեցիների դերը նրանց համախմբելու, ինքնության պահպանմանն ուղղված ջանքեր ներդնելու ուղղությամբ բարձրացավ։ Կրետեում Եզնիկ արքեպիսկոպոս Պետրոսյանի նման հոգևորականի առկայությունը մեծ պատիվ է ոչ միայն տեղի հայ համայնքի, այլ նաև Կրետեի համար։ Եզնիկ Սրբազանը Հայ Առաքելական Սուրբ եկեղեցու ամենահարգված հոգևորականներից մեկն է, ով միաժամանակ խոշոր աստվածաբան է։ Տեղի համայնքը այս ամենը տեսնում և գնահատում է։
- Կրետեում ձեր այցելած վայրերից որո՞նք ձեզ ամենից շատ դուր եկան։ Հայերին դուք խորհուրդ կնայի՞ք ընտրել կղզին զբոսաշրջության համար։
- Կրետե ես այցելել եմ 10 տարի առաջ որպես զբոսաշրջիկ և իմ կարծիքով այն աշխարհի ամենահրաշալի ու ամենագեղեցիկ վայրերից մեկն է։ Իմ առավել սիրած վայրերն են Խանիան իր շրջակայքով և Հերակլիոնի հնագիտական թանգարանը։ Այստեղ ոչ միայն կան գեղեցիկ ծովափեր, որոնց նմանները հատուկենտ վայրերում կան, այլ նաև այստեղ է հունական քաղաքակրթության բնօրրաններից մեկը։ Հին հունական հնագիտական վայրերով Կրետեն չի զիջում և ոչ մի այլ վայրի։ Միաժամանակ Կրետեի խոհանոցը առանձնահատուկ է և բավական բարձրօրակ։ Վերջում, թեև ամենակարևոր գործոնը, դա կրետացիներն են, որոնք չափազանց ջերմ եմ, ընկերասեր և թերևս հայերին շատ նման։
- Հայ-հունական հարաբերություններն ավանդաբար բարեկամական են։ Կա՞ն ուղղություններ, որտեղ հնարավոր է զարգացնել այդ հարաբերությունները։
- Հայաստան-Հունաստան հարաբերությունները արյունակցական եղբայրության հարաբերություններ են։ Դրանք ավանդաբար եղբայրական են եղել։ Սակայն մյուս կողմից, չի կարելի այդ հանգամանքն ընդունել որպես ի գիտություն ու ոչինչ չանել (we should not take these relations for granted)։ Բերքատու ծառը մշտապես պետք է ջրել և մշակել։ Հակառակ դեպքում այն կչորանա։ Նույնը կարելի է ասել նաև եղբայրական երկրների միջև հարաբերությունների մասին։ Մշտապես պետք է աշխատել, համագործակցության նոր ուղիներ փնտրել, պրպտել և արդյունքները երկար սպասեցնել չեն տա։
- Ինչպե՞ս կարող են երկու համայնքները՝ հայերը՝ Հունաստանում, և հույները՝ Հայաստանում, պրակտիկորեն նպաստել երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդմանը։
- Հայաստանը և Հունաստանը անկախ պետություններ են և քաղաքական հարաբերությունները կառուցվում են ուղիղ շփումներում։ Համայնքները և դեսպանությունները տեղերում կարող են համագործակցել տարաբնույթ մշակութային ձեռնարկներում, թեև Հայաստանի պարագայում առկա է նաև Սփյուռքի հանձնակատարի գրասենյակը։ Դեսպանությունները կարող են նաև հնարավորության սահմաններում աջակցել համայնքներին տարբեր առիթներով։ Հունահայ համայնքի բազմաթիվ ներկայացուցիչներ ներգրավված են Հունաստանի հասարակական-քաղաական, մշակութային, տնտեսական, կրթական և այլ ոլորտներում, մեծ հարգանք են վայելում, և այդպիսով իսկ մեծ դերակատարություն ունեն հույների մոտ հայերի դրական ընկալումներում։ Նույնը կարող եմ ասել նաև Հայաստանում փոքրաթիվ, սակայն բավական ակտիվ, հունական համայնքի մասին։ Նրանք ունեն նաև անուրանալի դեր երկու երկրների հարաբերությունների զարգացման գործում։
-Այսօր ո՞ր ոլորտներում է համագործակցությունը զարգանում Հունաստանի և Հայաստանի միջև։
- Հայաստանի և Հունաստանի հարաբերություններն այնպիսին են, որ համագործակցություն առկա է գրեթե բոլոր ոլորտներում։ Նախ, երկրները բավական ակտիվ քաղաքական երկխոսություն են վարում։ Մեր երկրների վարչապետների ու ԱԳ նախարարների տարեկան կտրվածքով պարբերական հանդիպումներով։ Առկա է բավական ինտենսիվ համագործակցություն պաշտպանական ուղղությամբ, որը ես համարում եմ կարևորագույններից մեկը։ Վերջերս բավական մեծ թափով ինտենսիվացել են հարաբերությունները նաև գիտության, կրթության և մշակույթի բնակագավառներում։ Այս պահին զարգացում է ապրում նաև զբոսաշրջության և բարձր տեխնոլոգիաների միջև համագործակցությունը։ Մշտապես ջանք է ներդրվում նաև տնտեսական հարաբերությունների զարգացման համար։ Հայաստան-Հունաստան հարաբերությունները իրենց բնույթով ռազմավարական են և ժամանակի խնդիր է, թե երբ ի պաշտոնե այդպիսին դրանք հռչակվեն։
Հայաստանը Սալոնիկում իր պատվո հյուպատոսության միջոցով Սալոնիկի ցուցահանդեսների մշտական մասնակիցներից է և ակտիվորեն փորձում է առաջ մղել տնտեսական դիվանագիտությունը։
- Մշակույթից և պատմությունից զատ, ի՞նչ այլ ընդհանրություններ եք դուք տեսնում մեր երկու ժողովուրդների միջև։
- Վերջերս իմ հանդիպումներից մեկի ժամանակ մի պաշտոնյա ընդգծեց որ մենք ընդհանուր անցյալ ունենք, ընդհանուր ցավ ունենք, նույն մարտահրավերներին ենք բախվել։ Համաձայնելով այդ ամենին՝ ես նշեցի, որ մենք հիմա պետք է կենտրոնանանք միասին այդ դժվարությունները հաղթահարելու վրա։ Հետևաբար, միասին ճգնաժամային իրավիճակներից դուրս գալը նույնպես կարող է հետաքրքիր փորձառություն լինել։ Իսկ դա մենք կարող ենք անել, եթե ունենանք կառուցելու, ստեղծագործելու ու ստեղծելու, ըստ այդմ ուժեղանալու և առավել դիմացկուն լինելու կամք, միմյանց մշտապես աջակցելու աներկբա վճռականություն։
Մեր ժողովուրդների առանձնահատկություններից մեկը դա արժեհամակարգն է իհարկե։ Հույներն ու հայերը անկախ մտածելակերպ ունեցող հնագույն քրիստոնյա ժողովուրդներ են և հավանաբար այդ հանգամանքն է նաև եղել պատճառներից մեկը, որի հետևանքով նրանք պատմության ընթացքում մեծ դժվարությունների են բախվել։ Սակայն կարծում եմ, որ այդ արժեհամակարգը և լուսավոր ապագա կառուցելու կամքը կլինեն այն լուծումները, որոնք կստեղծեն մեր ժողովուրդների համար հնարավորություններ 21-րդ դարում։
- Հունաստանում ձեզ ամենիչ շատ ի՞նչն է տպավորում։
- Հունաստանում շատ բաներ են տպավորիչ։ Սակայն լինելով Հին Հունաստանի պատմության սիրահար, այստեղ Կրետեում չեմ կարող չնշել մեկը։ Ինձ ամենից շատ տպավորում է Կրետե-միկենյան մշակույթի զարգացվածությունը։ Դժվար է հավատալ, թե ինչպես են մարդիկ Ք․Ա․ 3-2-րդ հազարամյակներում ստեղծել նման փառահեղ և խիստ բարձրաճաշակ մշակույթ, զարգացվածության ինչպիսի մակարդակ է եղել, որը թույլ է տվել դա անել։
Մեկ այլ բան էլ կարող եմ նշել։ Ուսանողության տարիներին իմ անտիկ պատմության ուսուցիչ, ԵՊՀ պրոֆեսոր Ալբերտ Ստեփանյանը կես-կատակ, կես-լուրջ ասում էր, որ ցանկացած քաղաքակիթր մարդու մեջ առկա է հունականության ինչ-որ աստիճան։ Ես դա մեկնաբանում եմ քաղաքակրթական դիտանկյունից։ Հունական քաղաքակրթությունը իր հիմնումից ի վեր այնպիսի արժեհամակարգ է ժառանգել մարդկությանը, որ ցանկացած քաղաքակիրթ մարդու մոտ այդ արժեհամակարգն այս կամ այն չափով արտահայտվում է։ Հունականության համամարդկային բնույթն իսկապես տպավորիչ է։

Интенсивное сотрудничество между Арменией и Грецией в оборонной сфере я считаю одним из важнейших: Тигран Мкртчян
В ходе своего рабочего визита на остров Крит чрезвычайный и полномочный посол Республики Армения в Греции Тигран Мкртчян дал интервью ведущему региональному СМИ ecriti.gr.
Арменпресс” представляет ниже армянский перевод статьи, опубликованной на странице посольства в Facebook.
— Вы были в Ираклионе по случаю мероприятий, организованных местной армянской общиной в старейшей армянской церкви Европы. Какие у Вас чувства?
— Я приехал сюда по нескольким причинам. Во-первых, посольство Республики Армения в Греции представило фотовыставку, посвященную армянскому наследию в ЮНЕСКО. Это эксклюзивная выставка, организованная бывшим послом Республики Армения в Великобритании и бывшим директором Дипломатической академии Армении Ваге Габриеляном. В своё время был издан большой двухтомник с 500 фотографиями. Я предложил ему выбрать 50 лучших из них, которые можно было бы экспонировать в формате выставки. Я планировал организовать её ещё во время своей предыдущей миссии, когда был в Литве. Однако из-за COVID это не удалось осуществить. Поэтому, уже будучи в Афинах, во время мероприятия, посвящённого годовщине независимости Республики Армения в 2023 году, мы организовали эту выставку совместно с Афинским университетом. У любого, кто проводит хотя бы несколько минут перед этими фотографиями, возникает желание посетить Армению. А что касается греков, то каждый грек должен хотя бы раз в жизни посетить Армению и побывать в эллинистическом храме Гарни. Это невозможно описать словами.
Следующей причиной моего визита стало захоронение мощей Святого Иоанна Крестителя в церкви Святого Карапета в Ираклионе, привезённых из Румынии предстоятелем Румынской и Болгарской епархии Армянской Апостольской Святой Церкви, Святейшим епископом Татевым Акопяном. Это имеет чрезвычайно важное значение для всех христиан. Это событие совпало с мероприятием, посвящённым Первому Вселенскому Собору в Никее. Поэтому духовный наставник армян Крита, Его Святейшество архиепископ Езник Петросян, предложил мне организовать выставку прямо во дворе церкви, поскольку ожидается довольно большое количество посетителей, а также она совпадёт с другими важнейшими церковными событиями. Если бы такой возможности не представилось, выставка была бы организована в другом месте – в муниципалитете Ираклиона.
И третья, но не менее важная причина визита – встречи с представителями органов местного самоуправления Крита, руководителями культурных и образовательных учреждений. Встречи были чрезвычайно интересными, и ряд идей и инициатив можно было бы реализовать. Это был, по сути, первый официальный визит посла Армении в этот важнейший регион Греции.
– Присутствие архиепископа на Крите ещё больше повысило позиции Армянской церкви и общины. Насколько это важно для армян, проживающих в диаспоре?
– Веками, особенно в условиях отсутствия государственности, армяне были объединены вокруг церкви. А после того, как армянская диаспора ещё больше расширилась в результате Геноцида армян и погромов, роль церквей в их объединении и сохранении самобытности возросла. Присутствие на Крите такого священнослужителя, как архиепископ Езник Петросян, – большая честь не только для местной армянской общины, но и для всего Крита. Архиепископ Езник – один из самых уважаемых священнослужителей Армянской Апостольской Святой Церкви, а также выдающийся богослов. Местная община видит и ценит всё это.
– Какие из мест, которые Вы посетили на Крите, Вам понравились больше всего? Посоветовали бы Вы армянам выбрать этот остров для туризма?
– Я был на Крите 10 лет назад в качестве туриста, и, на мой взгляд, это одно из самых чудесных и красивых мест в мире. Мои любимые места – Ханья с её окрестностями и Археологический музей Ираклиона. Здесь не только прекрасные пляжи, подобные которым встречаются редко, но и одна из колыбелей греческой цивилизации. Крит не уступает ни одному другому месту по количеству древнегреческих археологических памятников. При этом кухня Крита уникальна и весьма высокого качества. Наконец, хотя самое главное – это критяне, которые чрезвычайно приветливы, дружелюбны и, пожалуй, очень похожи на армян.
– Армяно-греческие отношения традиционно дружеские. Есть ли направления, по которым можно развивать эти отношения?
– Армяно-греческие отношения – это отношения кровного братства. Они традиционно были братскими. Однако, с другой стороны, не стоит принимать это как должное. Плодоносное дерево нужно постоянно поливать и ухаживать за ним. Иначе оно засохнет. То же самое можно сказать и об отношениях между братскими странами. Мы должны постоянно работать, искать новые пути сотрудничества, экспериментировать, и результаты не заставят себя ждать.
- Как две общины, армяне Греции и греки Армении, могут на практике способствовать укреплению двусторонних отношений?
- Армения и Греция – независимые государства, и политические отношения строятся на прямых контактах. Общины и посольства могут сотрудничать на местном уровне в различных культурных инициативах, хотя в Армении также существует Офис Уполномоченного по делам диаспоры. Посольства также могут оказывать поддержку общинам в рамках своих возможностей. Многочисленные представители греко-армянской общины участвуют в общественно-политической, культурной, экономической, образовательной и других сферах жизни Греции, пользуются большим уважением и, таким образом, играют важную роль в формировании позитивного отношения к армянам среди греков. То же самое я могу сказать и о небольшой, но довольно активной греческой общине в Армении. Она также играет неоспоримую роль в развитии отношений между двумя странами.
– В каких областях развивается сегодняшнее сотрудничество между Грецией и Арменией?
– Отношения между Арменией и Грецией таковы, что сотрудничество существует практически во всех областях. Во-первых, страны ведут довольно активный политический диалог. Проводятся периодические ежегодные встречи премьер-министров и министров иностранных дел наших стран. Довольно интенсивное сотрудничество осуществляется в оборонной сфере, которую я считаю одной из важнейших. В последнее время отношения значительно активизировались и в сфере науки, образования и культуры. Развивается сотрудничество в сфере туризма и высоких технологий. Также прилагаются постоянные усилия по развитию экономических отношений. Армяно-греческие отношения носят стратегический характер, и лишь вопрос времени, когда они будут официально провозглашены таковыми.
Армения, в лице своего почётного консульства в Салониках, является постоянным участником салоникских выставок и активно продвигает экономическую дипломатию.
– Помимо культуры и истории, какие ещё общие черты Вы видите у наших народов?
– Недавно, во время одной из моих встреч, один из официальных лиц подчеркнул, что у нас общее прошлое, общая боль, мы сталкивались с одинаковыми трудностями. Согласившись со всем этим, я отметил, что теперь нам следует сосредоточиться на совместном преодолении этих трудностей. Поэтому совместное преодоление кризисных ситуаций также может быть интересным опытом. И мы сможем это сделать, если у нас будет воля строить, творить и созидать, а значит, становиться сильнее и выносливее, и непоколебимая решимость постоянно поддерживать друг друга.
Одна из особенностей наших народов, конечно же, — это система ценностей. Греки и армяне — древние христианские народы с независимым мышлением, и это обстоятельство, вероятно, было одной из причин, по которым они сталкивались с большими трудностями на протяжении всей истории. Однако я верю, что именно эта система ценностей и воля к построению светлого будущего станут теми решениями, которые откроют новые возможности для наших народов в XXI веке.
— Что Вас больше всего впечатляет в Греции?
— В Греции много впечатляющего. Однако, будучи любителем истории Древней Греции, здесь, на Крите, я не могу не упомянуть об одном. Больше всего меня впечатляет крито-микенская культура. Трудно представить, как люди в III–II тысячелетиях до нашей эры смогли создать столь великолепную и изысканную культуру? Какой уровень развития позволил это сделать?
Могу упомянуть ещё кое-что. В студенческие годы мой преподаватель истории Древнего мира, профессор ЕГУ Альберт Степанян, полушутя и полусерьёзно говорил, что в любом цивилизованном человеке есть определённая доля греческого. Я интерпретирую это с цивилизационной точки зрения . С момента своего основания греческая цивилизация унаследовала человечеству такую ​​систему ценностей, что эта система в той или иной степени проявляется в любом цивилизованном человеке. Универсальность греческой культуры поистине впечатляет.