Տիգրան Մկրտչյանն ու Հունաստանի խորհրդարանականները քննարկել են երկու երկրների միջև առաջիկայում սպասվելիք զարգացումները
Հունաստանում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը հանդիպել է Հունաստանի խորհրդարանի Հունաստան-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամական խմբի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է դեսպանության տարածած հաղորդագրությունից, Տիգրան Մկրտչյանը բարեկամական խմբի անդամներին ներկայացրել է 2026 թ. հունիսի 7-ին Հայաստանի խորհրդարանական ընտրութունների գործընթացը և արդյունքները։
Դեսպանը կարևորել է Հայաստանում ժողովրդավարական ընտրությունների արդյունքում ձևավորված նոր խորհրդարանի հետ Հունաստանի խորհրդարանի շփումների ակտիվացումը, առաջիկայում փոխադարձ այցերի կազմակերպումը։ Միաժամանակ, ներկայացվել են Հայաստան-Հունաստան երկկողմ հարաբերություններում առաջիկայում սպասվելիք զարգացումները, Հայաստանի տնտեսության դիվերսիֆիկացիայի մարտահրավերները՝ այդ թվում ներառելով հունական շուկաները։
Հունաստան-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամության խմբի ղեկավար Վասիլիս Իկոնոմուն շնորհավորել է հայ ժողովրդին ընտրությունների արդյունքների առնչությամբ և նշել է, որ առաջիկա ամիսների ընթացքում բարեկամության խումբը կայցելի Հայաստան։
Բարեկամական խմբի անդամները կարևորել են Հայաստան-Հունաստան հարաբերությունների զարգացումը բոլոր ոլորտներում և բոլոր մակարդակներում՝ ներառյալ միջխորհրդարանական բազմակողմ հարթակներում։ Ներկայացրել են նաև Հունաստանում հայ համայնքային կառույցների հետ իրենց փոխշփումները։

Посол Армении и парламентарии Греции обсудили вопросы сотрудничества
Чрезвычайный и полномочный посол Армении в Греции Тигран Мкртчян провел встречу с членами группы дружбы Греция — Армения парламента Греции.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе посольства, Тигран Мкртчян представил членам группы дружбы процесс и результаты парламентских выборов в Армении, прошедших 7 июня 2026 года.
Посол подчеркнул важность активизации контактов парламента Греции с новым парламентом, сформированным в результате демократических выборов в Армении, и организации взаимных визитов в ближайшее время. Вместе с тем были представлены ожидаемые в ближайшем будущем развития в двусторонних отношениях Армения — Греция, вызовы диверсификации экономики Армении, включая в том числе греческие рынки.
Руководитель парламентской группы дружбы Греция — Армения Василис Иконому поздравил армянский народ в связи с результатами выборов и отметил, что в течение ближайших месяцев группа дружбы посетит Армению.
Члены группы дружбы подчеркнули важность развития отношений Армения — Греция во всех сферах и на всех уровнях, включая многосторонние межпарламентские платформы. Были также представлены взаимоотношения с армянскими общинными структурами в Греции.