Միջազգային հանրությունը դատապարտել է Կատարում ՀԱՄԱՍ-ի ղեկավարության վրա իսրայելական հարձակումը
Աշխարհի տարբեր երկրներ դատապարտել են Կատարում ՀԱՄԱՍ շարժման ղեկավարության վրա իսրայելական հարձակումը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Al Jazeera-ն։
Կանադայի վարչապետ Մարկ Քարնին հարձակումն անվանել է բռնության անհանդուրժելի ընդլայնում և հարված Կատարի ինքնիշխանությանը։
Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարար Մարիա Ստեներգարդը շեշտել է, որ Դոհայի վրա Իսրայելի կողմից իրականացված հարվածներն անընդունելի են և խախտում են Կատարի տարածքային ամբողջականությունը և միջազգային իրավունքը։
Էստոնիայի արտաքին գործերի նախարար Մարգուս Ցահքնան խորը մտահոգություն է հայտնել Դոհայի վրա Իսրայելի հարվածների վերաբերյալ՝ ընդգծելով, որ դրանք Կատարի ինքնիշխանության խախտում են և հետագա սրացման նախանշան են։ Նա հավելել է, որ Կատարն առանցքային դեր է խաղում Գազայի հատվածում հրադադարի հաստատման և պատանդների ազատ արձակման ջանքերում, ինչին իր երկիրը լիովին աջակցում է։
Ֆինլանդիան և Նորվեգիան Կատարի վրա Իսրայելի հարձակումը համարել են սպառնալիք դիվանագիտությանը։ Պակիստանը, Ավստրալիան և Ճապոնիան  իրենց հերթին դատապարտել են Կատարի վրա Իսրայելի հարձակումը։
Արաբական երկրները նույնպես հանդես են եկել դատապարտող հայտարարություններով։
Սիրիայի արտաքին գործերի և արտագաղթողների նախարարությունը խստորեն դատապարտել է հարձակումը՝ այն համարելով միջազգային իրավունքի ակնհայտ խախտում և վտանգավոր սրացում, որը խաթարում է տարածաշրջանի անվտանգությունն ու կայունությունը։
Նույն համատեքստում Եգիպտոսի նախագահն ընդգծել է, որ Իսրայելի կողմից իրավիճակի սրացումը խոչընդոտում է Գազայում խաղաղության հասնելու միջազգային ջանքերին և սպառնում է տարածաշրջանային կայունությանը։
Իր հերթին, Սաուդյան Արաբիայի Թագավորությունը, Հորդանանը, Քուվեյթը Իսրայելի հարձակումը որակել են որպես Կատարի ինքնիշխանության նկատմամբ բացահայտ հարձակում։
Ալժիրը ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստ է պահանջել հարվածի առնչությամբ:
ՄԱԿ-ում Իսրայելի դեսպանը հայտնել է, որ Թել Ավիվը միշտ չէ, որ գործում է ԱՄՆ շահերին համապատասխան՝ հավելելով. «Երբեմն մենք նախապես տեղեկացնում ենք Վաշինգտոնին, երբեմն՝ իրականացման ընթացքում, և, վերջին հաշվով, մենք ենք պատասխանատուն»։
Սեպտեմբերի 9-ին Իսրայելը հարված է հասցրել Կատարի մայրաքաղաքին՝ թիրախավորելով ՀԱՄԱՍ-ի ղեկավարությանը։ ՀԱՄԱՍ-ը հայտարարել է, որ իսրայելական հարձակման ժամանակ սպանվել է շարժման հինգ անդամ։

Международное сообщество осудило нападение Израиля на руководство ХАМАСа в Катаре
Ряд стран мира осудили нападение Израиля на лидеров движения ХАМАС в Катаре. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Al Jazeera.
Премьер-министр Канады Марк Карни назвал это нападение “недопустимым разрастанием насилия и посягательством на суверенитет Катара”.
Министр иностранных дел Швеции Мария Стенергор подчеркнула, что израильские атаки на Доху неприемлемы и нарушают территориальную целостность Катара и международное право.
Министр иностранных дел Эстонии Маргус Цахкна выразил глубокую обеспокоенность израильскими ударами по Дохе, заявив, что они являются нарушением суверенитета Катара и признаком дальнейшей эскалации. Он добавил, что Катар играет ключевую роль в усилиях по установлению режима прекращения огня в секторе Газа и освобождению заложников, которые его страна полностью поддерживает.
Финляндия и Норвегия сочли нападение Израиля на Катар угрозой дипломатии. Пакистан, Австралия и Япония также осудили нападение Израиля на Катар.
Арабские страны также выступили с осуждающими заявлениями.
Министерство иностранных дел и по делам экспатриантов Сирии решительно осудило нападение, назвав его явным нарушением международного права и опасной эскалацией, подрывающей региональную безопасность и стабильность.
Президент Египта подчеркнул, что эскалация израильского конфликта препятствует международным усилиям по достижению мира в секторе Газа и угрожает региональной стабильности.
Королевство Саудовская Аравия, Иордания и Кувейт охарактеризовали израильское нападение как вопиющее посягательство на суверенитет Катара.
Алжир потребовал проведения заседания Совета Безопасности ООН по поводу этого удара.
Посол Израиля в ООН заявил, что Тель-Авив не всегда действует в соответствии с интересами США, добавив: “Иногда мы информируем Вашингтон заранее, иногда в ходе реализации, и в конечном итоге мы несём за это ответственность”.
9 сентября Израиль нанёс удар по столице Катара, целью было руководство ХАМАС. ХАМАС сообщил, что в результате удара погибли пять членов движения.