Գազայում սովից մահացածների թիվը հասել է 393-ի
Վերջին 24 ժամվա ընթացքում, ըստ Գազայի առողջապահական իշխանությունների, սովից և թերսնումից ևս 6 մարդ է մահացել։ Այսպիսով, սովի և թերսնման զոհերի թիվն անկլավում հասել է 393-ի, որոնցից 140-ը երեխաներ են։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է պաղեստինյան WAFA գործակալությունը։
Բժշկական աղբյուրների տեղեկացմամբ՝ վերջին 24 ժամվա ընթացքում Գազայի հատվածում ևս 67 մարդ է զոհվոլ, 320-ը՝ վիրավորվել։
Ավելի վաղ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի՝ հումանիտար հարցերով տեղակալը նախազգուշացրել է, որ սովը շատ շուտով կտարածվի Գազայի հատվածի կենտրոնական և հարավային շրջաններում: Թոմ Ֆլեթչերն Իսրայելին կոչ է արել թույլ տալ օգնության անարգել մատակարարումները պաղեստինյան անկլավ: Ըստ միջազգային կազմակերպությունների՝ հարյուր հազարավոր պաղեստինցիներ կա՛մ արդեն սովի են մատնված, կա՛մ դրա վտանգի տակ են: Իսրայելը հայտնել է, որ վերջին շաբաթվա ընթացքում Գազա է մուտք գործել 1900 բեռնատար, սակայն ըստ հումանիտար կազմակերպությունների՝ դա բավարար չէ:
Իսրայելական բանակը հայտարարել է, որ նոր տարհանման հրամաններ է տվել Գազա քաղաքի շենքերից մեկի և հարակից վրանների բնակիչների համար։
Գազայի հատվածի քաղաքացիական պաշտպանության խոսնակի փոխանցմամբ՝  իսրայելական ուժերը սեպտեմբերի 7-ի լուսաբացից ի վեր անկլավում ամբողջությամբ ոչնչացրել են ավելի քան 50 շենք, իսկ ևս 100 շենք մասամբ վնասվել է։
Գազայի առողջապահության նախարարությունը տեղեկացրել է, որ 2023 թ. հոկտեմբերի 7-ից վեր իսրայելական հարձակումների հետևանքով զոհված պաղեստինցիների թիվը հասել է 64 522-ի, վիրավորվել է  163 096 մարդ։
Իսրայելը Գազայի հատվածում ռազմական գործողություններ էր սկսել՝ ի պատասխան պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման զինյալների ներխուժման, որի հետևանքով զոհվել էր գրեթե 1200 մարդ, գերեվարվել՝ շուրջ 250 մարդ։ ՀԱՄԱՍ-ի մոտ դեռ գտնվում է 48 պատանդ։ Նրանցից միայն 20-ն է, ամենայն հավանականությամբ, դեռ ողջ։

Число погибших от голода в Газе возросло до 393 человек
За последние сутки, по данным органов здравоохранения Газы, от голода и недоедания умерло ещё 6 человек. Таким образом, число жертв голода и недоедания в анклаве достигло 393, из которых 140 - дети. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщило палестинское агентство WAFA.
По данным медицинских источников, за последние сутки в секторе Газа погибли ещё 67 человек, 320 получили ранения.
Ранее заместитель Генерального секретаря ООН по гуманитарным вопросам Том Флетчер предупредил, что голод вскоре распространится на центральные и южные районы сектора Газа. Он призвал Израиль обеспечить беспрепятственную доставку гуманитарной помощи в палестинский анклав. По данным международных организаций, сотни тысяч палестинцев либо уже голодают, либо находятся под угрозой голода. Израиль заявил, что за последнюю неделю в Газу въехало 1900 грузовых машин, однако гуманитарные организации считают, что этого недостаточно.
Израильская армия заявила, что отдала новые распоряжения об эвакуации жителей одного из домов в городе Газа и близлежащих палаток.
Представитель гражданской обороны сектора Газа заявил, что с рассвета 7 сентября израильские силы полностью разрушили более 50 зданий в анклаве, ещё 100 получили частичные повреждения.
Министерство здравоохранения Газы заявило, что число палестинцев, погибших в результате израильских атак с 7 октября 2023 года, достигло 64 522 человек, 163 096 получили ранения.
Израиль начал военные операции в секторе Газа в ответ на вторжение боевиков палестинского движения ХАМАС, в результате которого погибло почти 1200 человек и было захвачено около 250. ХАМАС по-прежнему удерживает 48 заложников. Предполагается, что лишь 20 из них ещё живы.