ՀԱՄԱՍ-ը ողջունել է Երուսաղեմում իրականացված գործողությունը՝ կատարվածը հստակ ուղերձ անվանելով Իսրայելին
ՀԱՄԱՍ-ը հայտարարել է, որ Երուսաղեմի հյուսիսում գտնվող Ռամոթ բնակավայրի մոտակայքում կրակոցներն իրականացրել են պաղեստինցի երկու մարտիկներ և ողջունել է նրանց գործողությունը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Quds Press-ը։
ՀԱՄԱՍ-ից նշել են, որ այս գործողությունը բնական արձագանք է իսրայելական կողմի հանցագործություններին և պաղեստինցի ժողովրդի դեմ մղվող պատերազմին։
«Սա հստակ ուղերձ է այն մասին, որ Գազա քաղաքն օկուպացնելու և ոչնչացնելու, ինչպես նաև ալ-Ակսա մզկիթը պղծելու նրա ծրագրերը անպատիժ չեն մնա»,- նշվել է հայտարարության մեջ։
Հայտարարության մեջ շարժումը հավելել է. «Գազայում, Արևմտյան ափին և Երուսաղեմում մեր պաղեստինցի ժողովրդի դեմ օկուպացիայի շարունակական ագրեսիան չի թուլացնի մեր ժողովրդի և նրանց դիմադրության վճռականությունը»։
ՀԱՄԱՍ-ից հայտարարել են, որ ՝ պաղեստինցի ժողովրդին ենթարկեցնելու կամ նրա դիմադրության կամքը կոտրելու Իսրայելի նախագծերն ու փորձերը չեն հաջողվի, ինչպես նաև չեն իրականացվի դիմադրությունը վերացնելու կամ ժողովրդին իրենց հողից ու տներից տեղահանելու պատրանքները։
Պաղեստինի «Իսլամական ջիհադ» շարժումը, ինչպես նա Պաղեստինի ազատագրման ժողովրդական ճակատը նույնպես ողջունել են Երուսաղեմում իրականացված գործողությունը։
Իսրայելի «Մագեն Դավիթ Ադոմ» ազգային շտապօգնության ծառայությունը հայտնել է, որ Երուսաղեմի Ռամոթ շրջանում տեղի ունեցած կրակոցների հետևանքով զոհվել է 5, վիրավորվել 12 մարդ։

ХАМАС приветствовал стрельбу в Иерусалиме, назвав это четким посланием Израилю
ХАМАС заявил, что стрельба была произведена двумя палестинскими боевиками вблизи перекрестка Рамот на севере Иерусалима, и приветствовал их действия. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщило агентство “Кудс Пресс”.
ХАМАС отметил, что эти действия являются естественным ответом на преступления израильской стороны и войну, развязанную против палестинского народа.
“Это чёткий сигнал о том, что его планы оккупировать и разрушить город Газа, а также осквернить мечеть Аль-Акса не останутся безнаказанными”, - говорится в заявлении.
В заявлении ХАМАС также добавлено: “Продолжающаяся агрессия оккупационных властей против палестинского народа в секторе Газа, на Западном берегу и в Иерусалиме не ослабит решимости нашего народа и его сопротивления”.
ХАМАС заявил, что планы и попытки Израиля подчинить себе палестинский народ или сломить его волю к сопротивлению не увенчаются успехом, равно как и его иллюзии о подавлении сопротивления или изгнании людей с их земель и домов.
Палестинское движение “Исламский джихад” и Народный фронт освобождения Палестины также приветствовали операцию в Иерусалиме.
Национальная служба скорой помощи Израиля “Маген Давид Адом” сообщила, что в результате стрельбы в районе Рамот в Иерусалиме погибли 5 человек и 12 получили ранения.