Ֆրանսիայի ճենապակու ազգային թանգարանից 9,5 միլիոն եվրոյի ցուցանմուշներ են գողացել
Լիմոժի կոմունայում սեպտեմբերի լույս 4-ի գիշերը կողոպտել են Ֆրանսիայի Ադրիան Դյուբուշեի անվան ճենապակու ազգային թանգարանը: Վնասը գնահատվում է 9,5 միլիոն եվրո: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է AFP-ն։
Ըստ գործակալության աղբյուրի թանգարանից գողացվել է չինական ճենապակու 2 նմուշ։
Իր հերթին Paris Match պարբերականի աղբյուրը հայտնել է, որ գողացված ցուցանմուշները, որոնք պատկանում էին մասնավոր անձի, ներկայացված էին չինական ճենապակու ժամանակավոր ցուցահանդեսում:
Միջադեպի մասին հայտնի է դարձել տեղական ժամանակով ժամը 3:30-ի մոտակայքում։ Թանգարանի աշխատակիցները կասկածելի հետքեր են նկատել պատուհաններին: Կատարվում է հետաքննություն: Մասնագետները շարունակում են գնահատել վնասը:
Ադրիան Դյուբուշեի անվան ճենապակու ազգային թանգարանն ունի Լիմոժի ճենապակու՝ աշխարհում ամենամեծ հավաքածուն, ինչպես նաև ներառում է գործեր, որոնք ներկայացնում են խեցեգործության պատմության հիմնական փուլերն անտիկ ժամանակներից մինչև մեր օրերը: Հավաքածուն պարունակում է 18 000 ցուցանմուշ, որոնցից 5000-ը ներկայում ցուցադրված են:

Из Национального музея фарфора Франции украдены экспонаты на 9, 5 миллионов евро
Национальный музей фарфора имени Адриана Дюбуше в Лиможе был ограблен в ночь на 4 сентября. Ущерб оценивается в 9,5 миллионов евро. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает журнал Paris Match.
По данным источника журнала, из музея были украдены два образца китайского фарфора.
Источник газеты Paris Match сообщил, что похищенные экспонаты, принадлежавшие частному лицу, были представлены на временной выставке китайского фарфора.
О происшествии стало известно около 15:30 по местному времени. Сотрудники музея заметили подозрительные следы на окнах. Ведётся расследование. Эксперты продолжают оценивать ущерб.
В Национальном музее фарфора имени Адриана Дюбуше хранится самая большая в мире коллекция фарфора Лиможа, а также работы, представляющие основные этапы истории керамики с античных времен до наших дней. Коллекция насчитывает 18 000 экспонатов, 5000 из которых выставляются.