Բելգիան ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում կճանաչի Պաղեստինի Պետությունը
Բելգիան կճանաչի Պաղեստինի Պետությունը ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին X միկրոբլոգում սեպտեմբերի 2-ի գրառման մեջ հայտարարել է Բելգիայի արտաքին գործերի նախարար Մաքսիմ Պրևոն։
«Հաշվի առնելով Պաղեստինում, մասնավորապես՝ Գազայում տեղի ունեցող մարդասիրական ողբերգությունը և Իսրայելի կողմից միջազգային իրավունքի խախտմամբ իրականացված բռնությունը և հաշվի առնելով իր միջազգային պարտավորությունները, այդ թվում՝ ցեղասպանության ցանկացած ռիսկ կանխելու պարտականությունը, Բելգիան ստիպված է կոշտ որոշումներ կայացնել՝ Իսրայելի կառավարության և ՀԱՄԱՍ-ի ահաբեկիչների վրա ճնշումը մեծացնելու համար», - նշել է նախարարը գրառման մեջ։
Միևնույն ժամանակ, նրա խոսքով՝ «ՀԱՄԱՍ-ի կողմնակիցների կողմից ցանկացած հակասեմիտիզմ կամ ահաբեկչության գովաբանում նույնպես ավելի խստորեն կդատապարտվի»։
«Բելգիան կմիանա Նյու Յորքի հռչակագիրը ստորագրող երկրներին, որը ուրվագծում է երկու պետության բանաձևով կարգավորման ուղին», - հավելել է Պրևոն։
Նա նաև նշել է, որ Բելգիան կճանաչի Պաղեստինի Պետությունը Ֆրանսիայի և Սաուդյան Արաբիայի գլխավորած համատեղ դիվանագիտական նախաձեռնության շրջանակներում։
«Սա հզոր քաղաքական և դիվանագիտական ժեստ է՝ երկու պետության բանաձևով կարգավորման հնարավորությունները պահպանելու և Իսրայելի գաղութացման ծրագրերով և ռազմական օկուպացիաներով էքսպանսիոնիստական մտադրությունները դատապարտելու համար։ Հետևաբար, Պաղեստինը հստակ կլինի Բելգիայի կողմից միջազգային ասպարեզում լիովին ճանաչված պետություն», - նշվում է գրառման մեջ։
Ավելի վաղ Պաղեստինը ճանաչելու մտադրությամբ հանդես են եկել Ավստրալիան, Մեծ Բրիտանիան, Կանադան և Ֆրանսիան։
Սեպտեմբերի 1-ին Մեծ Բրիտանիայի արտաքին գործերի նախարար Դեյվիդ Լեմին խորհրդարանում իր ելույթում նշել է, որ Միացյալ Թագավորությունը պլանավորում է ճանաչել պաղեստինյան պետականությունը և այս քայլը չի համարում արմատական ՀԱՄԱՍ շարժման խրախուսում։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը քննադատել է Կանադայի որոշումը՝ աջակցելու պաղեստինյան պետականությանը, իսկ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն ասել է, որ Ֆրանսիայի որոշումն անխոհեմ է:

Бельгия признает палестинское государство на Генеральной Ассамблее ООН
Бельгия признает палестинское государство на Генеральной Ассамблее ООН. Как сообщает «Арменпресс», об этом 2 сентября министр иностранных дел Бельгии Максим Прево написал в своем микроблоге X.
«Учитывая гуманитарную трагедию, происходящую в Палестине, особенно в секторе Газа, и насилие, совершаемое Израилем в нарушение международного права, а также принимая во внимание свои международные обязательства, включая обязательство предотвращать любой риск геноцида, Бельгия вынуждена принять жесткие решения по усилению давления на израильское правительство и террористов ХАМАС», — отметил министр в своем посте.
В то же время, по его словам, «любой антисемитизм или героизация терроризма сторонниками ХАМАС также будут подвергнуты более суровому осуждению».
«Бельгия присоединится к подписавшим Нью-Йоркскую декларацию, в которой обозначен путь к решению проблемы двух государств», — добавил Прево.
Он также отметил, что Бельгия признает Государство Палестина в рамках совместной дипломатической инициативы, возглавляемой Францией и Саудовской Аравией.
«Это мощный политический и дипломатический жест, направленный на сохранение перспектив решения о создании двух государств и осуждение экспансионистских намерений Израиля, реализующих планы колонизации и военной оккупации. Таким образом, Палестина станет государством, полностью признанным Бельгией на международной арене», — говорится в ноте.
Австралия, Великобритания, Канада и Франция ранее объявили о намерении признать Палестину.
1 сентября министр иностранных дел Великобритании Дэвид Лемми заявил в своем выступлении в парламенте, что Соединенное Королевство планирует признать палестинскую государственность и не считает этот шаг поощрением радикального движения ХАМАС.
Ранее президент США Дональд Трамп раскритиковал решение Канады поддержать палестинскую государственность, а госсекретарь Марко Рубио назвал решение Франции неразумным.