Վարչապետ Մոդին ժամանել է Չինաստան՝ մասնակցելու ՇՀԿ գագաթնաժողովին և հանդիպելու Սի Ծինպինի հետ
Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին ժամանել է Չինաստանի Տյանցզին քաղաք։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «Hindustan Times»-ը, Մոդին Չինաստանում կմնա մինչև սեպտեմբերի 1-ը։ Նշվում է, որ այցի ընթացքում նա կարևոր հանդիպում կունենա ՉԺՀ նախագահ Սի Ծինպինի հետ։ Երկու երկրների առաջնորդները կամփոփեն Հնդկաստանի և Չինաստանի տնտեսական հարաբերությունների զարգացման արդյունքները և կքննարկեն դրանց հետագա կարգավորման ուղղված քայլերը։
Բացի այդ, Մոդին կմասնակցի Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) ամենամյա գագաթնաժողովին։ Վերջինս առանձնահատուկ նշանակություն ունի՝ հաշվի առնելով սեպտեմբերի 27-ին ուժի մեջ մտած ԱՄՆ-ի կողմից Հնդկաստանի նկատմամբ սահմանված 50 տոկոս մաքսատուրքերի շուրջ աճող մտահոգությունները։

Премьер-министр Моди прибыл в Китай для участия в саммите ШОС и встречи с Си Цзиньпином
Как передает Арменпресс со ссылкой на Hindustan Times, Моди пробудет в Китае до 1 сентября. Отмечается, что в ходе визита он проведёт важную встречу с председателем КНР Си Цзиньпином. Лидеры двух стран подведут итоги развития экономических отношений между Индией и Китаем и обсудят шаги по их дальнейшей нормализации.
Моди также примет участие в ежегодном саммите Шанхайской организации сотрудничества (ШОС), что особенно важно, учитывая растущую обеспокоенность по поводу 50-процентных пошлин, введенных Соединенными Штатами против Индии и вступивших в силу 27 сентября.