Ձեր կյանքի հետագա ընթացքը կապված է բացառապես դպրոցում անցկացրած ամեն րոպեի հետ. վարչապետը հանդիպել է «Ամառային դպրոց» ծրագրի մասնակիցներին
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Կառավարությունում ընդունել է Ազգային ժողովի «Ամառային դպրոց» 4-րդ ծրագրի մասնակիցներին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից հայտնում են, որ Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է ծրագրի մասնակիցներին և նրանց հետ քննարկել անցյալին, ներկային ու ապագայի կառուցմանը վերաբերող տարբեր հարցեր, որի ընթացքում պատանիները ներկայացրել են իրենց կարծիքներն ու դիտարկումները:
Նիկոլ Փաշինյանի կարծիքով՝ նրանցից յուրաքանչյուրի ապագան կարելի է կառուցել՝ սկսած դպրոցից:
«Եվ հանրակրթության ոլորտի բարեփոխումներն այս նպատակն ունեն. ոչ թե կառավարել ձեր կյանքը, այլ ստեղծել անհրաժեշտ միջավայր, որտեղ դուք հասկանաք, որ ձեր կյանքի հետագա ընթացքը կապված է բացառապես դպրոցում ձեր անցկացրած ամեն րոպեի հետ: Դա է՝ ապագան այսօր է: Ի՞նչ եք դուք անում դպրոցում. շատ կարևոր է, թե ինչ փոխհարաբերություններ դուք ունեք միմյանց հետ, որովհետև ձեր փոխհարաբերությունները կանխորոշում և կանխատեսում են հանրության փոխհարաբերությունները, որոնք պետք է ունենանք: Շատ կարևոր է, թե ինչ փոխհարաբերություններ դուք ունեք ձեր ուսուցիչների հետ, ինչ փոխհարաբերություններ ունեն ձեր ուսուցիչները ձեզ հետ: Օրինակ՝ ինչքանո՞վ է հարգված ճշմարտության մշակույթը և ինչքանո՞վ է դպրոցը ձեզ օգնում, որպեսզի դուք ընտրեք այն մասնագիտությունը, որը սիրում եք»,- նշել է երկրի ղեկավարը:
Վարչապետի խոսքով՝ Կառավարության առաջին խնդիրն է աջակցել աշակերտներին, որ նրանք կողմնորոշվեն, թե ինչ են սիրում, քանի որ ընդհանրապես շատ կարևոր է ամեն ինչ անել սիրելով: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ եթե անում ես մի բան, որը չես սիրում և որին չես հավատում, դա ոչ քեզ համար լավ կլինի, ոչ էլ ուրիշների:
«Այս ամեն ինչը նրա մասին է, որ ապագան այսօր է, ընդ որում՝ հիմա մենք խոսում ենք անհատական մակարդակից, բայց այսպես կարելի է գալ ընդհուպ հասնել պետության մակարդակի: Եվ առանց նախագծի իրականացվող ցանկացած բան ստացվում է դեֆորմացված, այդպիսին է մարդու կյանքը, այդպիսին է մարդու տունը, այդպիսին է պետությունը, այդպիսին է ընկերությունը, այդպիսին է բիզնեսը, բացարձակապես ամեն ինչը»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Երկրի ղեկավարը շեշտել է՝ դպրոցներում Կառավարությունը երեխաներին պետք է տա ուղերձ, որը նրանց հասկանալի կլինի, որ նրանք նայեն, կարդան և հասկանան՝ ի՞նչ է ասում իրենց Կառավարությունն իրենց, ի՞նչ է ասում իրենց պետությունն իրենց:
«Մենք պետք է դպրոցներում շատ հասկանալի ուղերձ հղենք մեր աշակերտներին: Եվ եկանք այն եզրակացության, որ աշակերտներին ուզում ենք ասել՝լավ սովորիր, որ լավ ապրես, որովհետև լավ սովորելը մոտ 80 տոկոսով երաշխավորում է, որ լավ կապրես»,- ասել է վարչապետը՝ հավելելով, որ լավ սովորելու առաջին փուլը հետևյալն է, որպեսզի աշակերտը կարողանա կողմնորոշվել, թե ինքն ինչով է ուզում զբաղվել կյանքում, ինչն է, որ ինքը սիրում է:
Հաջորդիվ Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանել է աշակերտների հարցերին, որոնք վերաբերել են Իրական Հայաստանի գաղափարախոսությանը, արտաքին և ներքին քաղաքականությանը, տարբեր ուղղություններով Կառավարության բարեփոխումներին, սոցիալական խնդիրների լուծմանը և այլ թեմաների:

Ваша дальнейшая жизнь напрямую связана с каждой минутой, проведенной в школе: премьер-министр встретился с участниками Летней школы НС
Премьер-министр Никол Пашинян принял в правительстве участников 4-й Летней школы Национального Собрания.
Как передает Арменпресс, из аппарата премьер-министра Республики Армения сообщают, что премьер-министр приветствовал участников программы и обсудил с ними различные вопросы, связанные с прошлым, настоящим и построением будущего. В ходе беседы молодые люди поделились своими мнениями и наблюдениями.
По мнению Никола Пашиняна, будущее каждого из них можно строить, начиная со школы.
«И реформы в сфере общего образования преследуют эту цель: не контролировать вашу жизнь, а создать необходимую среду, где вы сможете понять, что ваша дальнейшая жизнь напрямую связана с каждой минутой, проведенной в школе. То есть, будущее уже сегодня. Чем вы занимаетесь в школе? Очень важно, какие у вас отношения друг с другом, потому что ваши отношения предопределяют и прогнозируют те отношения в обществе, которые должны быть у нас. Очень важно, какие у вас отношения с учителями, какие у учителей отношения с вами. Например, насколько соблюдается культура истины и насколько школа помогает вам выбрать любимую профессию?» — отметил глава государства.
По словам премьер-министра, самая важная задача правительства — помочь ученикам определиться с тем, что им нравится, потому что очень важно делать всё с любовью. По словам Никола Пашиняна, если ты занимаешься тем, что не любишь и во что не веришь, это не принесет пользы ни тебе, ни другим.
«Всё это говорит о том, что будущее уже сегодня, при этом, сейчас мы говорим об индивидуальном уровне, но так можно сказать и о государственном уровне. И всё, что делается без плана, оказывается деформированным. Такова и жизнь человека, таков и дом человека, таково и государство, такова и дружба, таков и бизнес — абсолютно всё», — отметил Никол Пашинян.
Глава государства подчеркнул, что правительство должно передать школьникам месседж, который будет понятен, чтобы они смотрели, читали и понимали, что им говорит их правительство, что им говорит их государство.
«Мы должны передать нашим школьникам очень понятный месседж. И мы пришли к выводу, что хотим сказать им: учись хорошо, чтобы хорошо жить, потому что хорошая учеба примерно на 80 процентов гарантирует, что ты будешь жить хорошо», — сказал премьер-министр, добавив, что первый этап хорошей учебы заключается в том, чтобы ученик смог решить, чем он хочет заниматься в жизни и что он любит.
Затем Никол Пашинян ответил на вопросы учеников, которые касались идеологии «Реальной Армении», внешней и внутренней политики, государственных реформ в различных направлениях, решения социальных проблем и других тем.