Եմենի հութիները թիրախավորել են Իսրայելի Բեն Գուրիոն օդանավակայանը
Եմենի հութիների «Անսար Ալլահ» շարժման անդամները թիրախավորել են Իսրայելի Բեն Գուրիոն օդանավակայանը, որի հետևանքով օդանավակայանի աշխատանքը դադարեցվել է։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է հութիներին պատկանող Al Masirah հեռուստաալիքը` հրապարակելով հրթիռի՝ Իսրայելի օդային տարածք մուտք գործելու կադրեր։
Հութիները հայտնել են, որ բազմաթիվ իսրայելցիներ պատսպարվել են ապաստարաններում։
Իսրայելի հեռուստառադիոհեռարձակող մարմինն օգոստոսի 27-ին հայտարարել է, որ Թել Ավիվի մոտ գտնվող Բեն Գուրիոն օդանավակայանում օդային երթևեկությունը կարճ ժամանակով դադարեցվել է Եմենից հրթիռի արձակումից հետո օդային հարձակման ազդանշանների ակտիվացումից հետո։ Օդային երթևեկությունը վերականգնվել է հրթիռի որսալուց հետո։
Օդային հարձակման ազդանշաններ հնչել են Իսրայելի մի քանի շրջաններում, այդ թվում՝ Թել Ավիվում, Երուսաղեմում և Մեռյալ ծովի տարածքում։
Իսրայելի զինված ուժերն իրենց հերթին հայտարարել են, որ ռազմաօդային ուժերն առավոտյան որսացել են Եմենից Իսրայելի ուղղությամբ արձակված հրթիռը։2023 թվականին Գազայի հատվածում հակամարտության մեկնարկից հետո հութիները Գազային աջակցելու կարգախոսի ներքո հրթիռային հարձակումներ են իրականացրել և շարունակում իրականացնել Իսրայելի ուղղությամբ, որն էլ իր հերթին հարձակումներ է իրականացնում Հոդեյդայի և Սանայի վրա։
Հարձակումները դադարել էին 2025 թ. հունվարի կեսերին պաղեստինյան անկլավում հրադադարի հայտարարումից հետո, սակայն մարտի սկզբին հրադադարի խզումից հետո հութիները կրկին վերսկսել են Կարմիր ծովում իսրայելական նավերի, ինչպես նաև Իսրայելում տարբեր շրջանների թիրախավորումները՝ Իսրայելից պահանջելով դադարեցնել Գազայի շրջափակումը։

Йеменские хуситы нанесли удар по израильскому аэропорту Бен-Гурион
Члены йеменского хуситского движения «Ансар Аллах» атаковали израильский аэропорт Бен-Гурион, что привело к его закрытию.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщил телеканал Al Masirah, принадлежащий хуситам, опубликовав кадры ракеты, влетающей в воздушное пространство Израиля.
Хуситы заявили, что многие израильтяне укрылись в бомбоубежищах.
27 августа Управление телерадиовещания Израиля объявило, что воздушное движение в аэропорту Бен-Гурион, расположенном недалеко от Тель-Авива, было ненадолго приостановлено после включения сирен воздушной тревоги после запуска ракеты из Йемена. Воздушное движение было восстановлено после перехвата ракеты.
Сирены воздушной тревоги были слышны в нескольких районах Израиля, включая Тель-Авив, Иерусалим и район Мёртвого моря.
В свою очередь, израильские военные заявили, что сегодня утром ВВС перехватили ракету, запущенную из Йемена в сторону Израиля. С начала конфликта в секторе Газа в 2023 году хуситы начали и продолжают наносить ракетные удары по Израилю под лозунгом поддержки Газы, которая, в свою очередь, начала атаковать Ходейду и Сану.
Атаки прекратились в середине января 2025 года после объявления перемирия в палестинском анклаве, но после его нарушения в начале марта хуситы возобновили нападения на израильские суда в Красном море, а также на различные районы Израиля, требуя от Израиля прекратить блокаду Газы.