Բենիամին Նեթանյահուն հայտարարել է Հայոց ցեղասպանությունն անձամբ ճանաչելու մասին
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հայտարարել է, որ ինքն անձամբ՝ որպես Իսրայելի վարչապետ, ճանաչում է Հայոց ցեղասպանությունը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Իսրայելի վարչապետն այդ մասին ասել է լրագրող Պատրիկ Բեթ-Դեյվիդին տված հարցազրույցում։
Լրագրողը հիշեցրել է, որ Հոլոքոստը ճանաչվել է 193 տարբեր երկրների կողմից և շեշտել է, որ եթե կա մի երկիր, որն ակնկալվում էր, որ պետք է լիներ Հայոց ցեղասպանությունը, ասորիների և հույների ցեղասպանությունը ճանաչած երկրների ցանկում, դա Իսրայելն է։ Նա Նեթանյահուին հարցրել է, թե ինչո՞ւ Իսրայելը չի ճանաչում Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացված Հայոց ցեղասպանությունը, ինչպես նաև ասորիների և հույների ցեղասպանությունը։
Նեթանյահուն պատասխանել է, որ փաստացի իրենք ճանաչել են։ «Ես կարծում եմ, որ մենք փաստացի ճանաչել ենք, որովհետև ես կարծում եմ, որ Քնեսեթն այդ հարցով բանաձև է ընդունել»,- հայտարարել է Իսրայելի վարչապետը։
Լրագրողն ընդհատել է նրան և պնդել, որ դա անի անձամբ Նեթանյահուն՝ Իսրայելի վարչապետը, ինչին ի պատասխան Նեթանյահուն ասել է․ «Այո, ես հենց նոր արեցի դա»։
Չնայած Իսրայելի վարչապետը հայտարարել է, թե իբր Քնեսեթը Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձև է ընդունել, իրականում իսրայելցի տարբեր պատգամավորների կողմից բազմիցս Հայոց ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչելու վերաբերյալ բանաձևեր են ներկայացվել, այդ թվում՝ 2018 և 2021 թվականներին, սակայն բոլոր դեպքերում դրանք մերժվել են։
Իսրայելի վարչապետի այս հայտարարությունը քննադատության է ենթարկվել Ամերիկայի հայ դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը՝ նշելով, որ Նեթանյահուի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին հայտարարությունն արժանահավատ կլինի այն դեպքում, երբ դրան հետևի Ադրբեջանի հետ ռազմական դաշինքի չեղարկումը, ինչպես նաև Թուրքիայի վրա Իսրայելի ճնշումը, որպեսզի այդ երկիրը վերջ դնի ժխտողականության քաղաքականությանը։ Ըստ Համբարյանի՝ հակառակ պարագայում նման հայտարարությունը սեփական խախտումները քողարկելու մարտավարական քայլ է։

Биньямин Нетаньяху заявил о своем личном признании Геноцида армян
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявил, что он сам, как премьер-министр Израиля, лично признаёт Геноцид армян.
Как сообщает “Арменпресс”, израильский премьер-министр заявил об этом в интервью журналисту Патрику Бет-Давиду.
Журналист напомнил, что Холокост признали 193 страны, и подчеркнул, что если и есть страна, которая должна была бы быть в списке стран, признавших Геноцид армян, Геноцид ассирийцев и Геноцид греков, то это Израиль. Он спросил Нетаньяху, почему Израиль не признаёт Геноцид армян, совершённый Османской империей, а также Геноцид ассирийцев и Геноцид греков.
Нетаньяху ответил, что на самом деле они его признали. “Мне кажется, что мы фактически признали, потому что я думаю, что Кнессет принял резолюцию по этому вопросу”, - заявил премьер-министр Израиля.
Журналист прервал его и настоял на том, чтобы это сделал сам Нетаньяху, премьер-министр Израиля, на что Нетаньяху сказал: “Да, я только что это сделал”.
Хотя премьер-министр Израиля заявил, что Кнессет якобы принял резолюцию о признании Геноцида армян, на самом деле различные израильские депутаты неоднократно представляли резолюции об официальном признании Геноцида армян, в том числе в 2018 и 2021 годах, но во всех случаях они бывали отклонены.
Это заявление премьер-министра Израиля подверглось критике со стороны Арама Амбаряна, исполнительного директора Армянского национального комитета Америки, который отметил, что заявление Нетаньяху о признании Геноцида армян будет заслуживать доверия, если за ним последует расторжение военного союза с Азербайджаном, а также давление Израиля на Турцию с целью прекращения политики отрицания. По словам Амбаряна, в противном случае такое заявление является тактическим ходом, призванным скрыть собственные нарушения.