Իսրայելն աջակցություն է հայտնել «Հեզբոլլահ»-ը զինաթափելու Լիբանանի ջանքերին
Իսրայելը պատրաստ է աջակցել Լիբանանին «Հեզբոլլահ» շարժումը զինաթափելու ջանքերում՝ երկու երկրների համար անվտանգ ապագա ապահովելու նպատակով: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտարարություն է տարածել Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի գրասենյակը։
«Նախարարների խորհրդի վերջերս ընդունած որոշումը մինչև 2025 թվականի վերջը «Հեզբոլլահ»-ը զինաթափելու ուղղությամբ աշխատանքի վերաբերյալ նշանակալի իրադարձություն է դարձել։ Այս կարևոր իրադարձության լույսով Իսրայելը պատրաստ է աջակցել Լիբանանին «Հեզբոլլահ»-ը զինաթափելու նրա ջանքերում և համատեղ աշխատել երկու երկրների համար ավելի անվտանգ ու կայուն ապագա ապահովելու համար», - ասվում է հայտարարության մեջ։
Նեթանյահուի գրասենյակում հավելել են, որ եթե լիբանանյան զինված ուժերն «անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկեն» «Հեզբոլլահ»-ին զինաթափելու նպատակով, Իսրայելը պատասխան միջոցներ կձեռնարկի, այդ թվում և Լիբանանի հարավում իսրայելական պաշտպանության բանակի ներկայության աստիճանական կրճատման ուղղությամբ։

Израиль выразил поддержку усилиям Ливана по разоружению “Хезболлы”
Израиль готов поддержать Ливан в его усилиях по разоружению “Хезболлы” ради обеспечения безопасного будущего для обеих стран. Как передает “Арменпресс”, канцелярия премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху выступила с заявлением по этому поводу.
“Последнее решение Совета министров Ливана о разоружении “Хезболлы” до конца 2025 года было важным решением. В свете этого важного решения Израиль готов поддержать Ливан в его усилиях по разоружению “Хезболлы” и работать вместе над обеспечением более безопасного и стабильного будущего для обеих стран”, - говорится в заявлении.
Канцелярия Нетаньяху добавила, если ливанские вооружённые силы предпримут необходимые шаги для разоружения “Хезболлы”, Израиль примет взаимные меры, включая постепенное сокращение присутствия Армии обороны Израиля на юге Ливана.