Այսօր մենք, առավել քան երբևէ, գիտակցում ենք մեր անկախության ու ինքնիշխանության արժեքը. ԱԺ նախագահի ուղերձը Հռչակագրի ընդունման առթիվ
Հայաստանի ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Անկախության հռչակագրի ընդունման 35-ամյակի առթիվ՝ մաղթելով, որ ՀՀ-ի անկախությունն ու խաղաղությունը լինեն հավերժական` ապահովելով քաղաքացիների բարեկեցիկ ու անվտանգ կյանքը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԱԺ նախագահի ուղերձում, մասնավորապես, ասված է․
«Սիրելի՛ հայրենակիցներ, 1990 թվականի օգոստոսի 23-ին Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհուրդն ընդունեց Հայաստանի անկախության հռչակագիրը: Այդ օրը հայ ժողովուրդը վերահաստատեց իր` ազատ ապրելու և սեփական ճակատագիրն ինքնուրույն տնօրինելու իրավունքը:
Անկախության ճանապարհը հեշտ չի եղել: Վերջին իրադարձությունները, սակայն, նոր պատմական հնարավորություններ են բացել մեր պետության առջև` ավելի ուժեղացնելով Հայաստանի Հանրապետության անկախությունն ու ինքնիշխանությունը:
Այսօր մենք, առավել քան երբևէ, գիտակցում ենք մեր անկախության ու ինքնիշխանության արժեքը: Հենց խաղաղությունն է, որ ամրապնդում է մեր անկախությունը, հնարավորություն տալիս զարգացնելու մեր երկիրը և ապահովելու մեր քաղաքացիների արժանապատիվ կյանքը: Այժմ մենք ոչ միայն անկախ ենք, այլև խաղաղ, իհարկե, նաև մեր ժողովրդի խելամիտ որոշումների շնորհիվ:
Սիրելի՛ հայրենակիցներ, շնորհավորում եմ Հայաստանի անկախության հռչակագրի ընդունման 35-րդ տարեդարձի առթիվ: Թող մեր անկախությունն ու խաղաղությունը լինեն հավերժական` ապահովելով մեր քաղաքացիների բարեկեցիկ ու անվտանգ կյանքը»:

Today, more than ever, we realize the value of our independence and sovereignty - Speaker
Speaker of Parliament Alen Simonyan has issued a statement on August 23 on the occasion of the 35th anniversary of the adoption of the Declaration of Independence of Armenia.
"Dear compatriots, on August 23, 1990, the Supreme Council of the Armenian SSR (Soviet Socialist Republic) adopted the Declaration of Independence of Armenia. On that day, the Armenian people reaffirmed their right to live freely and independently determine their own destiny.
The path to independence was not easy. However, recent events have opened up new historical opportunities for our state, further strengthening the independence and sovereignty of the Republic of Armenia.
Today, more than ever, we realize the value of our independence and sovereignty. It is peace that strengthens our independence, gives us the opportunity to develop our country and ensure a dignified life for our citizens. Now we are not only independent, but also peaceful, of course, also thanks to the wise decisions of our people.
Dear compatriots, I congratulate you on the 35th anniversary of the adoption of the Declaration of Independence of Armenia. May our independence and peace be eternal, ensuring the prosperous and secure lives of our citizens," it reads.