Իսրայելը հավանություն է տվել Գազայում ՀԱՄԱՍ-ի ջախջախման պլանին
Իսրայելի իշխանությունները հավանություն են տվել Գազայում պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժումը ջախջախելու՝ Իսրայելի պաշտպանության բանակի (ԻՊԲ ) պլանին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է երկրի պաշտպանության նախարար Իսրայել Կացը։
«Երեկ մենք հաստատեցինք Գազայում ՀԱՄԱՍ-ին ջախջախելու՝ ԻՊԲ-ի պլանները՝ ինտենսիվ կրակի, բնակչության տարհանման և մանևրների միջոցով», - գրել է նա X-ում։
Նա հավելել է, որ շուտով ՀԱՄԱՍ-ի համար «կբացվեն դժոխքի դռները», եթե նրանք չհամաձայնեն պատերազմին վերջ դնելու՝ Իսրայելի պայմաններին, առաջին հերթին՝ բոլոր պատանդների վերադարձին և շարժման զինաթափմանը։
«Եթե նրանք չհամաձայնեն, ապա Գազան՝ ՀԱՄԱՍ-ի մայրաքաղաքը, կվերածվի Ռաֆահի և Բեյթ Հանունի, ինչպես և խոստացել էի», - հավելել է Կացը:
Իսրայելը գործողության իրականացման համար զորակոչել է մոտ 60 000 պահեստազորայինի և երկարաձգել արդեն զորակոչված 20 000 պահեստազորայինի ծառայության ժամկետը։

Израиль одобрил план разгрома ХАМАС в Газе
Израильские власти одобрили план Армии обороны Израиля (ЦАХАЛ) по разгрому палестинского радикального движения ХАМАС в Газе. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил министр обороны страны Исраэль Кац.
«Вчера мы одобрили планы ЦАХАЛа по разгрому ХАМАС в Газе посредством интенсивного огня, эвакуации населения и манёвров», — написал он в X.
Он добавил, что вскоре для ХАМАС «откроются врата ада», если они не согласятся на условия Израиля по прекращению войны, прежде всего, на возвращение всех заложников и разоружение движения.
«Если они не согласятся, Газа, столица ХАМАС, превратится в Рафах и Бейт-Ханун, как я и обещал», — добавил Кац.
Израиль призвал для участия в операции около 60 000 резервистов и продлил срок службы 20 000 уже призванных.