Իսրայելը հավանություն է տվել Գազայում ՀԱՄԱՍ-ի ջախջախման պլանին
Իսրայելի իշխանությունները հավանություն են տվել Գազայում պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժումը ջախջախելու՝ Իսրայելի պաշտպանության բանակի (ԻՊԲ ) պլանին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է երկրի պաշտպանության նախարար Իսրայել Կացը։
«Երեկ մենք հաստատեցինք Գազայում ՀԱՄԱՍ-ին ջախջախելու՝ ԻՊԲ-ի պլանները՝ ինտենսիվ կրակի, բնակչության տարհանման և մանևրների միջոցով», - գրել է նա X-ում։
Նա հավելել է, որ շուտով ՀԱՄԱՍ-ի համար «կբացվեն դժոխքի դռները», եթե նրանք չհամաձայնեն պատերազմին վերջ դնելու՝ Իսրայելի պայմաններին, առաջին հերթին՝ բոլոր պատանդների վերադարձին և շարժման զինաթափմանը։
«Եթե նրանք չհամաձայնեն, ապա Գազան՝ ՀԱՄԱՍ-ի մայրաքաղաքը, կվերածվի Ռաֆահի և Բեյթ Հանունի, ինչպես և խոստացել էի», - հավելել է Կացը:
Իսրայելը գործողության իրականացման համար զորակոչել է մոտ 60 000 պահեստազորայինի և երկարաձգել արդեն զորակոչված 20 000 պահեստազորայինի ծառայության ժամկետը։

‘The gates of hell will soon open’: Israeli Defense Minister on approving Gaza City takeover
Defense Minister Israel Katz said the Israeli government has approved the IDF’s plans to “defeat Hamas in Gaza,” as the military prepares to push into Gaza City in a new offensive.
“The gates of hell will soon open over Hamas murderers and rapists in Gaza — until they agree to Israel’s conditions for ending the war, primarily the release of all hostages and their disarmament.”
He said that if Hamas doesn’t capitulate, Gaza City “will become Rafah and Beit Hanoun” — two cities that have been largely turned to rubble by Israeli bombardment, according to The Times of Israel.
The Israeli military earlier said it was calling up about 60,000 reservists ahead of the planned ground offensive to capture and occupy all of Gaza City.