Իսրայելը կգրավի Գազան, նույնիսկ եթե ՀԱՄԱՍ-ը համաձայնի հրադադարի. Նեթանյահու
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հայտարարել է, որ նույնիսկ եթե ՀԱՄԱՍ-ը համաձայնի հրադադարի համաձայնագրին, իրենք, միևնույն է, կգրավեն Գազան։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Նեթանյահուն հայտարարել է Sky News Australia-ի հետ հարցազրույցում։
«Մենք դա, միևնույնն է, անելու ենք։ Երբեք հարց չի եղել, որ մենք մտադիր ենք թողնել ՀԱՄԱՍ-ին այնտեղ։ Կարծում եմ՝ նախագահ Թրամփը լավագույնս արտահայտվել է. նա նշել է, որ ՀԱՄԱՍ-ը պետք է անհետանա Գազայից», - նշել է Նեթանյահուն։
«Բայց ես ասել եմ, որ այս պատերազմը կարող է ավարտվել այսօր։ Այն կարող է ավարտվել, եթե ՀԱՄԱՍ-ը վայր դնի զենքերը և վերադարձնի մնացած 50 պատանդներին, որոնցից առնվազն 20-ը ողջ են։ Սա է մեր նպատակը՝ դուրս բերել բոլոր պատանդներին, զինաթափել ՀԱՄԱՍ-ին, ապառազմականացնել Գազան և այլ ապագա տալ Գազայի բնակիչներին», - հավելել է նա։
Նեթանյահուն պնդել է, որ ՀԱՄԱՍ-ի վերջին հենակետի վերացումը կարևոր է երկարատև խաղաղության համար՝ թե՛ իսրայելցիների, թե՛ պաղեստինցիների համար։
Նրա խոսքով՝ լրատվամիջոցների հաղորդագրություններին հակառակ՝ իր նպատակը «Գազան օկուպացնելը» չէ։
«Խոսքը Գազան ազատագրելու, Իսրայելին և մյուսներին ՀԱՄԱՍ-ի ահաբեկչությունից ազատելու, Գազային և Իսրայելին այլ ապագա տալու մասին է, և ես կարծում եմ, որ մենք մոտ ենք դրան», - ընդգծել է նա։
Ավելի վաղ Իսրայելի պաշտպանության բանակը հայտարարել էր, որ իրենք սկսել են Գազան գրավելու ծրագրի նախնական փուլերը՝ պատրաստվելով ավելի խոշոր գործողության: Ըստ ԻՊԲ հայտարարության՝ զինվորներն արդեն քաղաքի մատույցներում են: Գործողության իրականացման համար Իսրայելը 60 000 պահեստազորայինի է զորակոչել և երկարաձգել է արդեն զորակոչված ևս 20 000 պահեստազորայինի ծառայության ժամկետը:

Израиль захватит Газу, даже если ХАМАС согласится на прекращение огня - Нетаньяху
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявил, что даже если ХАМАС согласится на соглашение о прекращении огня, они всё равно захватят Газу. Как сообщает «Арменпресс», Нетаньяху заявил об этом в интервью Sky News Australia.
«Мы сделаем это в любом случае. Никогда не возникало вопроса о том, что мы намерены оставить ХАМАС там. Думаю, лучше всего это выразил президент Трамп. Он сказал, что ХАМАС должен исчезнуть из Газы», ​​— отметил Нетаньяху. Но я говорил, что эта война может закончиться сегодня. Она может закончиться, если ХАМАС сложит оружие и освободит оставшихся 50 заложников, по крайней мере 20 из которых живы. Наша цель: освободить всех заложников, разоружить ХАМАС, демилитаризовать Газу и дать жителям Газы другое будущее», — добавил он.
Нетаньяху настаивал на том, что уничтожение последнего оплота ХАМАС необходимо для прочного мира как для израильтян, так и для палестинцев.
Он заявил, что, вопреки сообщениям СМИ, его цель — не «оккупировать Газу».
«Речь идёт об освобождении Газы, об освобождении Израиля и других стран от терроризма ХАМАС, о предоставлении Газе и Израилю другого будущего, и я думаю, что мы близки к этому», — подчеркнул он.
Ранее Армия обороны Израиля объявила, что начала начальные этапы плана по захвату Газы, готовясь к более масштабной операции. Согласно заявлению ЦАХАЛа, солдаты уже находятся на окраинах города. Для проведения операции Израиль призвал 60 тыс. резервистов и продлил службу еще 20 тыс. уже призванных резервистов.