Ալիևը հայտարարել է, որ խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումը փաստացի վերջ է դնում Հայաստանի և Ադրբեջանի հակամարտությանը
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ Հայաստանի հետ խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումը վերջ է դնում Հայաստանի հետ առճակատմանը։
«Այս փաստաթղթի նախաստորագրումը փաստացի վերջ է դնում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև առճակատմանը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ադրբեջանական ԶԼՄ-ների հետ զրույցում ընդգծել է Ալիևը:
Ալիևը նշել է, որ ապահովվել է նաև Ադրբեջանի ցամաքային կապը Նախիջևանի հետ.
«Դրա շնորհիվ Նախիջևանի շրջանն այժմ ցամաքային կապ ունի երկրի մնացած մասի հետ»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահը։
Ալիևը նաև նշել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը, կարելի է ասել, ավարտված է, իսկ ստորագրված փաստաթղթերն ապահովում են Ադրբեջանի շահերը։
Նա խոսել է նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մասին՝ շեշտելով, որ այն իր վերջին օրերն է ապրում՝ նկատի ունենալով այն հանգամանքը, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը համատեղ նամակով դիմել են ԵԱՀԿ-ին՝ Մինսկի խումբը լուծարելու հարցով։

Conflict with Armenia has ended, says Azerbaijan’s Aliyev
Azerbaijani President Ilham Aliyev has said that the initialing of the peace agreement with Armenia has put an end to the conflict between the two countries.
“The fact that this document has been initialed actually puts an end to the Armenia-Azerbaijan conflict,” the Azerbaijani Azertac state news agency quoted President Aliyev as saying.
“At the same time, an overland connection with our historical homeland of Nakhchivan has also been secured,” he said, referring to the unblocking of connections.
“The Armenia-Azerbaijan reconciliation process is nearly complete, and the signed documents fully meet our interests,” he added.
Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan likewise said after the initialing of the peace treaty in Washington that peace has been established with Azerbaijan.