Ալիևը հայտարարել է, որ խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումը փաստացի վերջ է դնում Հայաստանի և Ադրբեջանի հակամարտությանը
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ Հայաստանի հետ խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումը վերջ է դնում Հայաստանի հետ առճակատմանը։
«Այս փաստաթղթի նախաստորագրումը փաստացի վերջ է դնում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև առճակատմանը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ադրբեջանական ԶԼՄ-ների հետ զրույցում ընդգծել է Ալիևը:
Ալիևը նշել է, որ ապահովվել է նաև Ադրբեջանի ցամաքային կապը Նախիջևանի հետ.
«Դրա շնորհիվ Նախիջևանի շրջանն այժմ ցամաքային կապ ունի երկրի մնացած մասի հետ»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահը։
Ալիևը նաև նշել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը, կարելի է ասել, ավարտված է, իսկ ստորագրված փաստաթղթերն ապահովում են Ադրբեջանի շահերը։
Նա խոսել է նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մասին՝ շեշտելով, որ այն իր վերջին օրերն է ապրում՝ նկատի ունենալով այն հանգամանքը, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը համատեղ նամակով դիմել են ԵԱՀԿ-ին՝ Մինսկի խումբը լուծարելու հարցով։

Алиев заявил, что парафирование мирного соглашения фактически положит конец конфликту между Азербайджаном и Арменией
Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что парафирование мирного соглашения с Арменией фактически положит конец противостоянию с Арменией.
«Парафирование этого документа фактически положит конец армяно-азербайджанскому противостоянию», — подчеркнул Алиев в интервью азербайджанским СМИ, сообщает Арменпресс.
Алиев отметил, что сухопутная связь Азербайджана с Нахиджеваном также восстановлена.
«Благодаря этому Нахичеванский регион теперь имеет сухопутную связь с остальной частью страны», — сказал президент Азербайджана.
Алиев также отметил, что процесс нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном можно считать завершенным, а подписанные документы обеспечивают интересы Азербайджана.
Он также коснулся Минской группы ОБСЕ, подчеркнув, что она доживает последние дни, учитывая, что Армения и Азербайджан совместно обратились в ОБСЕ с письмом о роспуске Минской группы.