Օկուպացված տարածքների խնդիրը կլուծվի Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա՝ սահմանազատման հանձնաժողովների աշխատանքի արդյունքում. Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ Ադրբեջանի կողմից օկուպացված ՀՀ տարածքների խնդիրը լուծում կստանա հայ-ադրբեջանական սահմանազատման հանձնաժողովների համատեղ աշխատանքի արդյունքում և Ալմա Աթայի հռչակագրի հիման վրա։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Նիկոլ Փաշինյանն ասաց լրագրողների հետ ճեպազրույցում։
«Օկուպացված տարածքների խնդիր ունենք ինչպես մենք, այնպես էլ՝ Ադրբեջանը։ Առավել ևս այս խաղաղության պայմաններում՝ այդ հարցերը կլուծենք փոխադարձաբար, համաձայնության մթնոլորտում, արդեն իսկ սահմանված, ստորագրված, վավերացված սահմանազատման հանձնաժողովների համատեղ աշխատանքի կանոնակարգի և Ալմա Աթայի հռչակագրի հիման վրա»,-նշեց ՀՀ վարչապետը։
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև նախաստորագրված խաղաղության համաձայնագրի 1-ին հոդվածում, մասնավորապես, նշվում է. «Հաստատելով, որ նախկին ԽՍՀՄ Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետությունների միջև սահմանները դարձել են համապատասխան անկախ պետությունների միջազգային սահմանները և որպես այդպիսին ճանաչվել են միջազգային հանրության կողմից՝ Կողմերը ճանաչում են և կհարգեն միմյանց ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը, միջազգային սահմանների անձեռնմխելիությունը և քաղաքական անկախությունը»։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը օգոստոսի 18-ին ժողովրդին հղած ուղերձում, անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի օկուպացված տարածքների խնդրին՝ նշել էր, որ ինչպես Ադրբեջանի վերահսկողության տակ կան Հայաստանի ինքնիշխան տարածքներ, այնպես էլ կան Ադրբեջանի տարածքներ, որոնք գտնվում են Հայաստանի վերահսկողության տակ։ Վարչապետն ասել էր, որ այդ խնդիրը լուծվելու է սահմանազատման միջոցով, իսկ եթե առաջանա որոշ տարածքների փոխանակման հարց, այդ դեպքում ՀՀ իշխանությունները պետք է հանրաքվե անցկացնեն՝ հասկանալու համար, թե արդյոք ժողովուրդը կողմ է նման տարբերակին։
Հայաստանի իշխանությունները հայտարարել են, որ Ադրբեջանը շարունակում է օկուպացված պահել ավելի քան 200 քառակուսի կիլոմետր ՀՀ տարածք։

Вопрос оккупированных территорий будет решён на основе Алма-Атинской декларации в результате работы делимитационных комиссий - Пашинян
Вопрос оккупированных Азербайджаном территорий Республики Армения будет решён в результате совместной работы армяно-азербайджанских делимитационных комиссий и на основе Алма-Атинской декларации.
Как сообщает «Арменпресс», об этом премьер-министр РА Никол Пашинян заявил на брифинге для журналистов.
«Проблема оккупированных территорий есть и у нас, и у Азербайджана. Особенно в этих мирных условиях мы будем решать эти вопросы взаимно, в атмосфере согласия, на основе уже установленных, подписанных и ратифицированных положений о совместной работе делимитационных комиссий и Алма-Атинской декларации», — отметил премьер-министр.
В статье 1-ой парафированного мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном, в частности, говорится: «Подтверждая, что границы между бывшими Советскими Социалистическими Республиками СССР стали международными границами соответствующих независимых государств и признаны таковыми международным сообществом, Стороны признают и будут уважать суверенитет, территориальную целостность, неприкосновенность международных границ и политическую независимость друг друга».
В своем обращении к народу 18 августа премьер-министр РА Никол Пашинян, касаясь вопроса территорий Армении, оккупированных Азербайджаном, отметил, что подобно тому, как существуют суверенные территории Армении, находящиеся под контролем Азербайджана, существуют и территории Азербайджана, находящиеся под контролем Армении. Премьер-министр заявил, что этот вопрос будет решен путем делимитации, и если возникнет вопрос об обмене определенными территориями, то власти Армении должны провести референдум, чтобы понять, поддерживает ли народ такой вариант.
Власти Армении заявили, что Азербайджан продолжает оккупировать более 200 квадратных километров территории Армении.