Թրամփն Ուկրաինային խոստացել է «անվտանգության ինչ-որ ձև», բայց առանց ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու
Կիևն անվտանգության ինչ-որ ձև կստանա ռուս-ուկրաինական հակամարտության կարգավորման արդյունքում, որը չի նախատեսում ՆԱՏՕ-ին անդամակցություն: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Fox News հեռուստաալիքի եթերում։
«Կլինի անվտանգության ինչ-որ ձև։ Բայց դա ՆԱՏՕ-ն չի կարող լինել, դա չի լինի», - ասել է Թրամփը։
ԱՄՆ նախագահը նաև ակնկալում է, որ Ռուսաստանի և Ուկրաինայի ղեկավարներ Վլադիմիր Պուտինի և Վոլոդիմիր Զելենսկու հետ հանդիպմանը հնարավոր կլինի հասնել հակամարտության կարգավորման։
«Մենք աշխատում ենք Զելենսկու հետ Պուտինի հանդիպումը կազմակերպելու ուղղությամբ։ Եթե այն հաջող անցնի, ապա կարող ենք եռակողմ հանդիպում անցկացնել և արդեն այնտեղ լուծել հարցը», - ասել է նա Fox News-ին։
ԱՄՆ նախագահը հարցազրույցի ժամանակ հավելել է, որ հույսը դրել է Զելենսկու ճկունության և Պուտինի լավ գործողությունների վրա։
Պատասխանելով լրագրողի այն հարցին, թե ինչպես են օգոստոսի 18-ին իր հետ կայացած հանդիպմանը եվրոպական երկրների առաջնորդներն արձագանքել հակամարտության ուկրաինական կարգավորման համար «տարածքների փոխանակման» գաղափարին, ԱՄՆ-ի նախագահն ասել է. «Նրանք ամեն բան հասկանում են»։

Трамп пообещал Украине «какую-то форму безопасности», но без членства в НАТО
Киев получит какую-то форму безопасности в результате урегулирования российско-украинского конфликта, которое не предусматривает членство в НАТО. Как сообщает «Арменпресс», президент США Дональд Трамп заявил об этом в эфире телеканала Fox News.
«Какая-то форма безопасности будет. Но это не может быть НАТО, её не будет», — заявил Трамп.
Президент США также рассчитывает, что урегулирование конфликта будет достигнуто на встрече лидеров России и Украины Владимира Путина и Владимира Зеленского.
«Мы работаем над организацией встречи Путина и Зеленского. Если она будет успешной, то мы сможем провести трёхстороннюю встречу и решить вопрос там», — заявил он Fox News.
Президент США добавил в интервью, что рассчитывает на гибкость Зеленского и благоразумные действия Путина.
Отвечая на вопрос журналиста о том, как лидеры европейских стран отреагировали на идею «территориального обмена» для урегулирования украинского конфликта во время встречи с ним 18 августа, президент США заявил: «Они всё понимают».