ՀԱՄԱՍ-ը դրական է արձագանքել Գազայի շուրջ Եգիպտոսի և Կատարի ներկայացրած առաջարկին
ՀԱՄԱՍ-ի արձագանքը Գազայի հատվածում հրադադարի հաստատման վերաբերյալ Եգիպտոսի և Կատարի առաջարկին շատ դրական է եղել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին օգոստոսի 19-ին մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Կատարի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Մաջիդ ալ-Անսարին։
Al Arabiya-ի փոխանցմամբ՝ ալ-Անսարին նշել է, որ  ՀԱՄԱՍ շարժման վերջին արձագանքը մեծապես համապատասխանում է այն ամենին, ինչին Իսրայելը նախկինում համաձայնել էր:
Նա նաև նշել է, որ սպասում են Իսրայելի պատասխանին ՀԱՄԱՍ-ի կողմից հրադադարի առաջարկի հաստատման վերաբերյալ։
Խոսնակը հավելել է, որ տեղեկությունների համաձայն՝ Իսրայելն այժմ ուսումնասիրում է հարցը։ Նա արագ և դրական արձագանքի հույս է հայտնել։
Պաշտոնյան նաև ընդգծել է, որ առաջարկը համապատասխանում է ԱՄՆ հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆի ներկայացրած առաջարկին։
Ալ-Անսարին հայտնել է, որ Կատարի վարչապետ և արտաքին գործերի նախարար շեյխ Մուհամմադ բին Աբդ Ալ-Ռահման Ալ Թանին օգոստոսի 18-ին ալ-Ալամեյնում մասնակցել է Գազայում հրադադարի վերաբերյալ բանակցություններին։
Ավելի վաղ Կատարը և Եգիպտոսը Գազայի հատվածում հրադադարի հաստատման վերաբերյալ ՀԱՄԱՍ-ին նոր առաջարկ էին ներկայացրել՝ նպատակ ունենալով վերսկսել բանակցությունները։
Եգիպտոսը Կատարի հետ համակարգված ձգտում է վերադառնալ 60-օրյա ժամանակավոր հրադադարի համաձայնագրին, որի ընթացքում ազատ արձակվեն 10 իսրայելցի պատանդներ և կփոխանցվեն աճյուններ: Այնուհետև անհապաղ բանակցություններ կանցկացվեն ավելի համապարփակ համաձայնագրի շուրջ:

ХАМАС положительно отреагировал на предложение Египта и Катара по Газе
Реакция ХАМАС на предложение Египта и Катара о прекращении огня в секторе Газа была весьма позитивной. Как сообщает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции 19 августа заявил официальный представитель МИД Катара Маджид аль-Ансари.
Как сообщает Al Arabiya, аль-Ансари отметил, что последний ответ движения ХАМАС в значительной степени соответствует ранее достигнутым Израилем договоренностям.
Он также отметил, что они ждут ответа Израиля на одобрение ХАМАС предложения о прекращении огня.
Пресс-секретарь добавил, что, по имеющейся информации, Израиль в настоящее время изучает этот вопрос. Он выразил надежду на скорый и позитивный ответ.
Чиновник также подчеркнул, что это предложение соответствует предложению, представленному спецпредставителем США Стивом Уиткоффом.
Аль-Ансари сообщил, что премьер-министр Катара и министр иностранных дел шейх Мухаммед бин Абдель Рахман Аль Тани приняли участие в переговорах о прекращении огня в секторе Газа в Эль-Аламейне 18 августа.
Ранее Катар и Египет представили ХАМАС новое предложение о прекращении огня в секторе Газа с целью возобновления переговоров.
Египет работает с Катаром над возвращением к 60-дневному временному соглашению о прекращении огня, в течение которого будут освобождены 10 израильских заложников, а останки будут переданы. После этого немедленно начнутся переговоры о более всеобъемлющем соглашении.