ՌԴ-ն և Ուկրաինան հաշտության համաձայնագրի համար պետք է փոխադարձ զիջումների գնան. Ռուբիո
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հայտարարել է, որ Վաշինգտոնն աշխատում է Ռուսաստանի և Ուկրաինայի նախագահների հանդիպման կազմակերպման ուղղությամբ՝ դրա անցկացման գաղափարը համարելով «աննախադեպ»։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է Fox News-ին տված հարցազրույցում։
Ռուբիոն հավելել է, որ հանդիպումը չի նշանակում, թե «նրանք սենյակից դուրս կգան հաշտության համաձայնագրով», քանի որ երկու կողմն էլ ստիպված կլինի որոշակի զիջումների գնալ հաշտության համաձայնագրի հասնելու համար. նրանցից ոչ մեկը 100%-ով չի ստանալու իր ուզածը։
Պետքարտուղարը նշել է, որ անխուսափելիորեն բանակցությունների մաս կլինեն տարածքային հարցերը, թեև դա «հեշտ չի լինի», «արդար չի լինի», բայց դա անհրաժեշտ է հակամարտությանը վերջ դնելու համար։ Նրա խոսքով՝ որևէ կողմի «անվերապահ կապիտուլյացիա» չի լինի։
Ռուբիոն հավելել է, որ սահմանազատման գծերի վերաբերյալ որոշումը պետք է կայացնեն ռուսական և ուկրաինական կողմերը, իսկ Միացյալ Նահանգները կնպաստի ընդունելի պայմանավորվածության հասնելուն, ասել է Պետքարտուղարության ղեկավարը:

Россия и Украина должны пойти на взаимные уступки ради мирного соглашения - Рубио
Госсекретарь США Марко Рубио заявил, что Вашингтон работает над организацией встречи президентов России и Украины, считая её проведение «беспрецедентным». Как сообщает «Арменпресс», он заявил об этом в интервью Fox News.
Рубио добавил, что встреча не означает, что «они выйдут из комнаты с мирным соглашением», поскольку обе стороны должны будут пойти на определённые уступки для достижения мирного соглашения. Ни одна из них не получит 100% желаемого.
Госсекретарь отметил, что территориальные вопросы неизбежно будут частью переговоров, хотя они «будут непростыми», «не будут справедливыми», но они необходимы для прекращения конфликта. По его словам, «безоговорочной капитуляции» ни с одной из сторон не будет.
Рубио добавил, что решение о линиях разграничения должно быть принято российской и украинской сторонами, а США помогут достичь приемлемого соглашения, заявил госсекретарь.