Իսրայելի օդուժը հարվածներ է հասցրել Լիբանանի մի քանի շրջանների
Իսրայելի օդային ուժերը հարվածներ են հասցրել Լիբանանի մի քանի շրջանների՝ թիրախավորելով «Հեզբոլլահ»-ի օբյեկտները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է լիբանանյան Elnashra պարբերականը։
Իսրայելական ավիահարվածները թիրախավորել են Ջբաային, ալ-Թուֆֆահ, Բերղոզին շրջանները և ալ-Ռիհանի լեռը։
Տեղեկություններ են հաղորդվում, որ Արևմտյան Բեքաա շրջանում հրթիռային հարվածներ են հասցվել Զելլայա գյուղի շրջակայքում կառուցված ստորգետնյա ապաստարաններին, ինչպես նաև Ջաբուրի բարձունքներին։
Իսրայելի պաշտպանության բանակը (ԻՊԲ) հայտարարել է, որ «հարձակվել է հարավային Լիբանանում «Հեզբոլլահ»-ի ստորգետնյա օբյեկտների վրա»։ ԻՊԲ-ն Նաև պնդել է, որ «այս ենթակառուցվածքները խախտում են Իսրայելի և Լիբանանի միջև կնքված համաձայնագիրը»։
Իսրայելական օդանավեր են նկատվել նաև ան-Նաբատիա շրջանում։
Լիբանանի առողջապահության նախարարության տվյալներով՝ չնայած 2024 թ. նոյեմբերի 27-ին կնքված հրադադարի համաձայնագրին, Իսրայելն այս տարվա սկզբից ի վեր Լիբանանի տարածքում իրականացրել է ավելի քան 4000 հարձակում։ Այդ հարձակումների և հրետակոծությունների հետևանքով զոհվել է 238 մարդ, վիրավորվել՝ ավելի քան 500-ը։
2023 թ. հոկտեմբերից, Գազայի հատվածում ռազմական գործողություններին զուգահեռ, «Հեզբոլլահ»-ի և Իսրայելի միջև սկսվել էր սահմանային առճակատում, որը 2024 թ. սեպտեմբերի 23-ին վերածվել էր լայնածավալ պատերազմի։ Պատերազմի հետևանքով Լիբանանում զոհվել էր ավելի քան 4000, վիրավորվել՝ մոտ 17 000 մարդ։ Բացի այդ, մոտ 1,4 միլիոն մարդ տեղահանվել էր։

Израильские ВВС нанесли удары по нескольким районам Ливана
Израильские ВВС нанесли удары по нескольким районам Ливана, взяв на прицел объекты «Хезболлы». Как передает Арменпресс, об этом сообщила ливанская газета Elnashra.
Удары израильских ВВС были нацелены на районы Джабаа, Эт-Туффа, Бергозин и гору Аль-Рихани.
Сообщается, что в районе Западной Бекаа ракетные удары были нанесены по подземным убежищам, построенным вокруг деревни Зелайя, а также по высотам Джабур.
Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) заявила, что «атаковала подземные объекты «Хезболлы» на юге Ливана». В ЦАХАЛе также заявили, что «эти объекты инфраструктуры нарушают соглашение, подписанное между Израилем и Ливаном».
Израильские самолеты также были замечены в районе Набатии.
По данным Министерства здравоохранения Ливана, несмотря на соглашение о прекращении огня, подписанное 27 ноября 2024 года, Израиль с начала этого года совершил более 4000 нападений на территорию Ливана. В результате этих нападений и обстрелов 238 человек погибли и более 500 получили ранения.
Вопреки соглашению о прекращении огня, израильская армия частично вывела войска с юга Ливана, продолжая удерживать пять важных ливанских холмов, захваченных в ходе последней войны.
С октября 2023 года, параллельно с военными операциями в секторе Газа, между «Хезболлой» и Израилем началось пограничное противостояние, которое 23 сентября 2024 года переросло в полномасштабную войну. В результате войны в Ливане погибло более 4000 человек, почти 17 000 получили ранения и, по оценкам, 1,4 миллиона человек стали перемещенными лицами.