Գազայում սովից մահացածների թիվը հասել է շուրջ 240-ի
Գազայի հատվածի առողջապահության նախարարությունը հայտարարել է, որ օգոստոսի 14-ի լուսաբացից ի վեր անկլավում իսրայելական հարվածներից 16 մարդ է զոհվել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Al Jazeera-ն։
Նախարարության տեղեկացմամբ՝ 24 ժամվա ընթացքում սովից և թերսնուցումից մահացել է ևս 4 մարդ։ Այսպիսով՝ սովի և թերսնուցման պատճառով մահացածների թիվն անկլավում հասել է 239-ի, որոնցից 106 -ը երեխաներ են։
Գազայի առողջապահության նախարարության գլխավոր տնօրեն Մունիր ալ-Բարշը հայտնել է, որ Գազայի հատված մուտք գործող օգնությունը չի բավարարում կարիքների 5%-ը։
«Գազայի հատվածում 40 000 նորածին, ինչպես նաև 100 000 հղի և կրծքով կերակրող կանայք տառապում են թերսնուցումից։ Գազայի հատվածում ջրի աղտոտվածության զգալի աճ կա», - նշել է նա։
Իսրայելի ֆինանսների նախարար Բեզալել Սմոտրիչը հայտարարել է, որ հրեական պետությունը պետք է հաղթի Գազայում, վճռականորեն գործի և պարտության մատնի ՀԱՄԱՍ-ին իր վերջին հենակետերում։
Գազայի առողջապահության նախարարությունը տեղեկացրել է, որ 2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ից վեր իսրայելական հարձակումների հետևանքով զոհված պաղեստինցիների թիվը հասել է 61 776-ի, վիրավորվել է 154 906 մարդ։
Իսրայելը Գազայի հատվածում ռազմական գործողություններ էր սկսել՝ ի պատասխան պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման զինյալների ներխուժման, որի հետևանքով զոհվել էր գրեթե 1200 մարդ, գերեվարվել՝ շուրջ 250 մարդ։ ՀԱՄԱՍ-ի մոտ դեռ պահվում է 50 պատանդ։ Ենթադրվում է, որ նրանցից 20-ն է ողջ մնացել։

Число погибших от голода в секторе Газа достигло около 240 человек
Министерство здравоохранения сектора Газа объявило, что с рассвета 14 августа в результате израильских авиаударов по анклаву погибли 16 человек. Как передает Арменпресс, об этом сообщил телеканал Al Jazeera.
По данным министерства, за последние сутки от голода и недоедания умерли ещё 4 человека. Таким образом, число погибших от голода и недоедания в анклаве достигло 239 человек, 106 из которых — дети.
Генеральный директор Министерства здравоохранения сектора Газа Мунир аль-Барш заявил, что поступающая в сектор Газа гуманитарная помощь не покрывает 5% потребностей.
В секторе Газа 40 000 новорождённых, а также 100 000 беременных и кормящих женщин страдают от недоедания. «В секторе Газа наблюдается значительный рост загрязнения воды», — сказал он.
Министр финансов Израиля Бецалель Смотрич заявил, что еврейское государство должно победить в Газе, действовать решительно и разгромить ХАМАС в его последних оплотах.
Министерство здравоохранения Газы сообщило, что число палестинцев, погибших в результате израильских атак с 7 октября 2023 года, достигло 61 776 человек, 154 906 получили ранения.
Израиль начал военные операции в секторе Газа в ответ на вторжение боевиков палестинского движения ХАМАС, в результате которого погибло почти 1200 человек и около 250 были захвачены в плен. ХАМАС всё ещё удерживает 50 заложников. Предполагается, что 20 из них выжили.