Իսրայելում հավանություն են տվել պաղեստինյան տարածքներում նոր բնակավայրերի կառուցմանը
Իսրայելի ֆինանսների նախարար Բեցալել Սմոտրիչը հավանություն է տվել Հորդանան գետի Արևմտյան ափին նոր իսրայելական բնակավայրերի կառուցմանը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հաղորդում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունը։
«Ֆինանսների նախարարը հայտարարել է Մաալե Ադումիմի մերձակայքում 3401 և հարևան շրջանում ևս 3515 նոր բնակարան կառուցելու մասին՝ վերսկսելով երկար ժամանակ արգելափակված E1 նախագիծը, որը քննադատները դիտարկում են որպես ռազմավարական արգելք ապագա պաղեստինյան պետության ստեղծման համար», - նշում է Ynet պորտալը։
Հրապարակման մեջ ասվում է, որ «այս քայլն ազդարարում է Արևմտյան ափին Իսրայելի փաստացի ինքնիշխանության ձգտելու մասին»։
E1 նախագիծը շուրջ 12 քառակուսի կիլոմետր տարածք է, որն ընկած է Երուսաղեմի արևելյան մասի և Հորդանան գետի Արևմտյան ափի արաբական Էլ Էզարիա քաղաքի միջև։
Նախագծի նպատակը բնակավայրի կառուցումն է, որը կմիացնի իսրայելական Մաալե Ադումիմի և Երուսաղեմ բնակավայրերը՝ այդպիսով ընդլայնելով Իսրայելի տարածքը Արևելյան Երուսաղեմի շուրջ։
Միջազգային հանրությունը նախագիծը խոչընդոտ է համարում խաղաղության գործընթացի և պաղեստինյան պետության ստեղծման ճանապարհին։
E1 նախագիծը փաստացի սառեցված էր 2010-ական թվականների սկզբից։ 2010 թ. Իսրայելը հայտարարել էր այդ շրջանում շինարարական պլանների մասին, ինչը լուրջ միջազգային արձագանք էր առաջացրել, որի հետևանքով շինարարությունը կասեցվել էր։

Израиль одобрил строительство новых поселений на палестинских территориях
Министр финансов Израиля Бецалель Смотрич одобрил строительство новых израильских поселений на Западном берегу реки Иордан. Как передает Арменпресс, об этом сообщил Интерфакс.
«Министр финансов объявил о строительстве 3401 нового жилья в районе Маале-Адумим и ещё 3515 единиц жилья в соседнем районе, что возобновит давно замороженный проект E1, который критики рассматривают как стратегическое препятствие на пути к созданию будущего палестинского государства», — отмечает портал Ynet.
Издание отмечает, что «этот шаг свидетельствует о стремлении Израиля к фактическому суверенитету на Западном берегу реки Иордан».
Проект E1 представляет собой территорию площадью около 12 квадратных километров, расположенную между Восточным Иерусалимом и арабским городом Эль-Эзария на Западном берегу реки Иордан.
Цель проекта — строительство поселения, которое соединит израильские поселения Маале-Адумим и Иерусалим, тем самым расширив территорию Израиля вокруг Восточного Иерусалима.
Международное сообщество считает этот проект препятствием для мирного процесса и создания палестинского государства.
Проект E1 фактически заморожен с начала 2010-х годов. В 2010 году Израиль объявил о планах строительства в этом районе, что вызвало серьёзный международный резонанс, в результате чего строительство было приостановлено.