Իսրայելի բանակի գլխավոր շտաբի պետը հաստատել է Գազայում հարձակողական գործողությունների ծրագրերը
Իսրայելի պաշտպանության բանակի (ԻՊԲ) գլխավոր շտաբի պետ գեներալ-լեյտենանտ Էյալ Զամիրը հաստատել է Գազայի հատվածում առաջիկա հարձակողական գործողությունների հիմնական պլանները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշված է Telegram-ում ԻՊԲ մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ։
Զամիրն օպերատիվ խորհրդակցություն է անցկացրել մի շարք բարձրաստիճան զինվորականների հետ, որի ընթացքում «հաստատել է Գազայի հատվածում Իսրայելի պաշտպանության բանակի գործողությունների պլանի հիմնական շրջանակները»:
Ըստ հաղորդագրության՝ խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են իսրայելական զորքերի ներկայիս գործողությունները, այդ թվում՝ օգոստոսի 12-ին սկսված հարձակողական գործողությունները Գազայի հատվածի ազ Զեյթունի շրջանում:
«Բացի այդ, ներկայացվել և հաստատվել է Գազայի հատվածում (գործողության) հետագա փուլերի պլանի կենտրոնական հայեցակարգը՝ քաղաքական ղեկավարության ցուցումներին համապատասխան: Գլխավոր շտաբի պետն ընդգծել է զորքերի պատրաստվածության բարձրացման և պահեստազորայինների զորակոչին նախապատրաստվելու կարևորությունը», - ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Օգոստոսի 8-ին Իսրայելի ռազմաքաղաքական կաբինետը հավանություն է տվել երկրի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի կողմից առաջարկված պլանին՝ Գազա քաղաքի ամբողջ տարածքը վերահսկողության տակ վերցնելու և պաղեստինյան անկլավում գործողությունն ընդլայնելու վերաբերյալ:

Начальник Генерального штаба Армии обороны Израиля (ЦАХАЛ) утвердил планы наступления в секторе Газа
Начальник Генерального штаба Армии обороны Израиля (ЦАХАЛ) генерал-лейтенант Эяль Замир утвердил основные планы предстоящих наступательных операций в секторе Газа. Как сообщает Арменпресс, об этом говорится в заявлении пресс-службы ЦАХАЛа в Telegram.
Замир провел оперативные консультации с рядом высокопоставленных военных, в ходе которых «одобрил основные положения плана операций ЦАХАЛа в секторе Газа».
Согласно сообщению, в ходе консультаций обсуждались текущие операции израильских сил, включая наступательные операции, начатые 12 августа в районе Эз-Зейтун в секторе Газа.
«Кроме того, в соответствии с указаниями политического руководства была представлена и одобрена основная концепция плана дальнейших этапов (операции) в секторе Газа. Начальник Генерального штаба подчеркнул важность повышения боеготовности войск и подготовки к призыву резервистов», — говорится в заявлении.
8 августа военно-политический кабинет Израиля одобрил предложенный премьер-министром Биньямином Нетаньяху план по установлению контроля над всей территорией города Газа и расширению операции в палестинском анклаве.