ՀՀ ԱԳ նախարարը հեռախոսազրույց է ունեցել Իրանի գործընկերոջ հետ
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Իրանի ԱԳ նախարար Սեյեդ Աբբաս Արաղչիի հետ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ ԱԳ նախարարությունը։
Նախարար Միրզոյանն անդրադարձ է կատարել ս.թ. օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում կայացած հանդիպումների արդյունքներին, այդ թվում՝ տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման և զարգացման շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածություններին և հետագա աշխատանքներին:
Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ ինչպես նախկինում բազմիցս հայտարարվել է ՀՀ կողմից, այնպես էլ վաշինգտոնյան հռչակագրում արտացոլված է այն, որ ենթակառուցվածքների գործարկումը՝ ներառյալ Հայաստանի տարածքում ամերիկյան գործընկերությամբ կառուցվելիքը, տեղի է ունենալու երկրների տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության և իրավազորության շրջանակներում:
Այս առնչությամբ նախարար Միրզոյանը Սեյեդ Աբբաս Արաղչիին շնորհակալություն է հայտնել վաշինգտոնյան համաձայնությունների վերաբերյալ սկզբունքային անդրադարձի համար:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստանի և Իրանի միջև առաջիկա խորհրդակցությունների և բարձրաստիճան շփումների նախապատրաստման շուրջ:

Министр иностранных дел Армении провел телефонный разговор с иранским коллегой
Глава МИД Армении Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с министром иностранных дел Ирана Сейедом Аббасом Арагчи.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на МИД РА, министр Мирзоян коснулся результатов встреч, состоявшихся в Вашингтоне 8 августа 2025 года, включая достигнутые договоренности о разблокировании и развитии региональных коммуникаций, а также о дальнейшей работе.
Арарат Мирзоян подчеркнул, что, как неоднократно заявляла Армения, Вашингтонская декларация отражает тот факт, что эксплуатация инфраструктур, в том числе тех, которые будут построены в Армении при участии США, будет осуществляться в рамках территориальной целостности, суверенитета и юрисдикции стран.
В этой связи министр Мирзоян поблагодарил Сейеда Аббаса Арагчи за принципиальное отношение к вашингтонским договоренностям.
Собеседники обменялись мнениями о подготовке к предстоящим консультациям и контактам на высоком уровне между Арменией и Ираном.