ՀԱՄԱՍ-ի վերացումը մնում է Իսրայելի ամենակարևոր նպատակը. Նեթանյահու
Իսրայելը չի դադարեցնի մարտական գործողությունները պաղեստինյան արմատական ՀԱՄԱՍ շարժման դեմ՝ մինչև դրա լիովին ոչնչացումը: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունից, այդ մասին հայտարարել է Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն։
«Պատերազմը կարող է ավարտվել վաղը, եթե ՀԱՄԱՍ-ը վայր դնի զենքը և ազատ արձակի մնացած բոլոր պատանդներին», - ասել է նա արտասահմանյան ԶԼՄ-ների համար հրավիրված մամուլի ասուլիսում։
Վարչապետը հավելել է. «Հաշվի առնելով ՀԱՄԱՍ-ի կողմից զենքը վայր դնելու մերժումը, Իսրայելին այլընտրանք չի մնում, քան ավարտել սկսածը և վերջապես ջախջախել ՀԱՄԱՍ-ին»։
Նեթանյահուն ասել է, որ Իսրայելի պաշտպանության բանակը (ԻՊԲ) ցուցում է ստացել «վերացնել ՀԱՄԱՍ-ի մնացած երկու հենակետերը Գազա քաղաքում և Գազայի հատվածի կենտրոնական շրջաններում»։
Նրա խոսքով՝ ԻՊԲ-ն ձեռնամուխ կլինի այդ պլանի իրականացմանը՝ քաղաքացիական բնակչությանը հնարավորություն տալով անվտանգ լքել մարտական գործողությունների շրջանները և մնալ հատուկ հատկացված անվտանգ գոտիներում։
Իսրայելական ԶԼՄ-ների համար կազմակերպված առանձին մամուլի ասուլիսում Նեթանյահուն հայտարարել է, որ ՀԱՄԱՍ-ը գործարքի կնքման համար «առաջարկել է անիրագործելի պայմաններ ոչ միայն մեր տեսանկյունից, այլև Միացյալ Նահանգների տեսանկյունից»։
Նա անընդունելի է համարել պաղեստինյան արմատականների պահանջները Գազայի հատվածից իսրայելական զորքերի լիակատար դուրսբերման, ինչպես նաև այն պարտադիր միջազգային երաշխիքների վերաբերյալ, որոնք կխանգարեին մարտական գործողությունների վերսկսմանը։
«Սրանք կապիտուլյացիայի պայմաններ են, որոնք ոչ մի պատասխանատու կառավարություն չի համաձայնի ընդունել, և, իհարկե, ես դրանք չեմ ընդունի», - ընդգծել է Իսրայելի վարչապետը։

Уничтожение ХАМАС остаётся важнейшей целью Израиля - Нетаньяху
Израиль не прекратит борьбу с палестинским радикальным движением ХАМАС до его полного уничтожения. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Интерфакс, об этом заявил премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху.
«Война может закончиться завтра, если ХАМАС сложит оружие и освободит всех оставшихся заложников», — заявил он на пресс-конференции для иностранных СМИ.
Премьер-министр добавил: «Учитывая отказ ХАМАС сложить оружие, у Израиля нет иного выбора, кроме как завершить начатое и окончательно разгромить ХАМАС».
Нетаньяху заявил, что Армии обороны Израиля (ЦАХАЛ) поручено «ликвидировать два оставшихся опорных пункта ХАМАС в городе Газа и центральных районах сектора Газа».
По его словам, ЦАХАЛ приступит к реализации этого плана, что позволит мирному населению безопасно покинуть зоны боевых действий и остаться в специально отведённых зонах безопасности.
На отдельной пресс-конференции, организованной для израильских СМИ, Нетаньяху заявил, что ХАМАС «предложил невыполнимые условия заключения сделки не только с нашей точки зрения, но и с точки зрения Соединённых Штатов».
Он счёл неприемлемыми требования палестинских радикалов о полном выводе израильских войск из сектора Газа, а также об обязательных международных гарантиях, которые предотвратили бы возобновление боевых действий.
«Это условия капитуляции, на которые не согласится ни одно ответственное правительство, и, конечно же, я их не приму», — подчеркнул премьер-министр Израиля.