Իսրայելը թեկնածուներ է ընտրել է Գազայի հատվածի հետպատերազմյան կառավարման համար
Իսրայելի կողմից մշակված ծրագրի համաձայն՝ պատերազմից հետո Գազայի հատվածում կստեղծվի քաղաքացիական վարչակազմ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Times of Israel-ը, այս մասին Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հայտարարել է արտասահմանյան ԶԼՄ-ների համար հրավիրված մամուլի ասուլիսում:
«Գազան ապառազմականացվելու է. Իսրայելը կկրի անվտանգության ապահովման հիմնական պատասխանատվությունը. Իսրայելի հետ Գազայի սահմանին անվտանգության գոտի կստեղծվի ահաբեկիչների ապագա ներխուժումները կանխելու համար. Գազայում կստեղծվի քաղաքացիական վարչակազմ, որը կձգտի հաշտ ապրել Իսրայելի հետ», - ասել է Նեթանյահուն։
Նա կրկնել է, որ Իսրայելը մտադիր չէ «մնալ Գազայում, դա մեր նպատակը չէ»։
Վարչապետը նշել է, որ Իսրայելը «մի քանի թեկնածու» է ընտրել Գազայի հատվածում «անցումային վարչակազմ» ստեղծելու համար։
«Կան մի քանի թեկնածուներ, որոնց մասին մենք խոսում ենք։ Բայց ոչ ոք այնտեղ չի մտնի, մինչև մենք ՀԱՄԱՍ-ի վերջը չտանք», - ընդգծել է նա։
Դրա հետ մեկտեղ Նեթանյահուն արտասահմանյան լրագրողներին ասել է, որ Պաղեստինի ազգային վարչակազմը (ՊԱՎ) ընդունելի տարբերակ չէ Գազայի հատվածի հետպատերազմյան վերականգնմանը մասնակցելու համար ու մեղադրել է ՊԱՎ-ին Իսրայելի դեմ ահաբեկչական գործունեությանն աջակցելու մեջ:

Израиль выбрал кандидатов в поствоенную администрацию сектора Газа
Согласно плану, разработанному Израилем, после войны в секторе Газа будет создана гражданская администрация. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Times of Israel, премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявил об этом на пресс-конференции для иностранных СМИ.
«Газа будет демилитаризована. Израиль возьмет на себя основную ответственность за обеспечение безопасности. На границе Газы с Израилем будет создана зона безопасности для предотвращения будущих террористических вторжений. В Газе будет создана гражданская администрация, которая будет стремиться жить в мире с Израилем», — заявил Нетаньяху.
Он повторил, что Израиль не намерен «оставаться в Газе, это не наша цель».
Премьер-министр отметил, что Израиль выбрал «несколько кандидатов» для создания «переходной администрации» в секторе Газа.
«Мы обсуждаем несколько кандидатов. Но никто туда не войдёт, пока мы не покончим с ХАМАС», — подчеркнул он.
В то же время Нетаньяху заявил иностранным журналистам, что Палестинская национальная администрация (ПНА) не является приемлемым вариантом для участия в послевоенном восстановлении сектора Газа, и обвинил ПНА в поддержке террористической деятельности против Израиля.