Մխիթար Հայրապետյանը հանդիպում և քննարկումներ է ունեցել մի խումբ ամերիկացի գործընկերների հետ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած պաշտոնական պատվիրակության կազմում Վաշինգտոնում գտնվող Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը Սպիտակ տանը հանդիպել է մի խումբ ամերիկացի գործընկերների հետ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Մխիթար Հայրապետյանը գրառում է կատարել «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում՝ մանրամասնելով, որ հանդիպել է Գիտության և տեխնոլոգիաների քաղաքականության գրասենյակի տնօրեն, ԱՄՆ նախագահի՝ գիտության և տեխնոլոգիաների հարցերով գլխավոր խորհրդական Մայքլ Կրացիոսի, Արհեստական բանականության հարցերով Սպիտակ տան ավագ խորհրդական Սրիրամ Կրիշնանի, ԱԲ և տեխնոլոգիաների հարցերով OSTP ավագ խորհրդական Դին Բոլլը՝ի և ԱՄՆ Պետական դեպարտամենտի Քաղաքական պլանավորման բաժնի ներկայացուցիչ Ջոնաթան Ասկոնասի հետ։
«Հանդիպման ընթացքում Մայքլ Կրացիոսը ներկայացրել է ԱՄՆ կառավարության գործողությունների պլանը և ռազմավարական նպատակները գիտության և տեխնոլոգիաների ոլորտում։ Ես, իմ հերթին, ներկայացրել եմ Հայաստանի ծրագրերն ու առաջնահերթությունները կիսահաղորդիչների նախագծման, արհեստական բանականության և գիտահետազոտական աշխատանքների ուղղությամբ, ներառյալ պետական զարգացման ծրագրերը, ԱԲ վիրտուալ ինստիտուտի ստեղծումը, ինչպես նաև պետական աջակցության ձևաչափը NVIDIA-ի հետ համագործակցությամբ FirebirdAI ընկերության կողմից Հայաստանում մոտ 500 միլիոն ԱՄՆ դոլարի ներդրումային ծրագրի շրջանակում, որը, ի դեպ, արդեն իսկ դիմել է ԱԲ տվյալային կենտրոնի համար նախատեսված համապատասխան ենթակառուցվածքի համար արտահանման թույլտվություն ստանալու համար»,-նշել է Հայրապետյանը՝ հավելելով, որ առաջարկել է նաև դիտարկել նման դեպքերի պարագայում արտահանման թույլտվությունների դյուրացման մեխանիզմ ներդնելու հնարավորությունը, որն առաջիկայում կքննարկվի երկկողմ ձևաչափով։
Վերոնշյալ հարցերին զուգահեռ անդրադարձ է կատարվել նաև ամերիկյան նոր խոշոր տեխնոլոգիական ընկերությունների և ծառայությունների մուտքը Հայաստան հնարավոր դարձնելու վերաբերյալ հարցերի։

Мхитар Айрапетян встретился и провел обсуждения с группой американских коллег
Министр высокотехнологичной промышленности Армении Мхитар Айрапетян, находящийся в Вашингтоне в составе официальной делегации во главе с премьер-министром Николом Пашиняном, встретился в Белом доме с группой американских коллег.
Как сообщает Арменпресс, Мхитар Айрапетян опубликовал пост об этом на своей странице в Facebook, подробно рассказав о своих встречах с директором Управления по научно-технической политике, главным советником президента США по науке и технологиям Майклом Крациосом, старшим советником Белого дома по вопросам искусственного интеллекта Шрирамом Кришнаном, старшим советником OSTP по вопросам искусственного интеллекта и технологий Дином Боллом и представителем Отдела планирования политики Госдепартамента США Джонатаном Асконасом.
«В ходе встречи Майкл Крациос представил план действий и стратегические цели правительства США в сфере науки и технологий. Я со своей стороны представил программы и приоритеты Армении в области проектирования полупроводников, искусственного интеллекта и научных исследований, включая государственные программы развития, создание Виртуального института ИИ, а также формат государственной поддержки в рамках инвестиционной программы FirebirdAI в Армении стоимостью около 500 миллионов долларов в партнерстве с NVIDIA, которая, кстати, уже подала заявку на получение разрешения на экспорт соответствующей инфраструктуры, предназначенной для центра обработки данных ИИ», — отметил Айрапетян, добавив, что он также предложил рассмотреть возможность внедрения механизма упрощения выдачи разрешений на экспорт в подобных случаях, что будет обсуждаться в двустороннем формате в ближайшее время.
Параллельно с вышеупомянутыми вопросами были также рассмотрены вопросы, связанные с возможностью прихода в Армению новых крупных американских технологических компаний и услуг.