Մխիթար Հայրապետյանը հանդիպում և քննարկումներ է ունեցել մի խումբ ամերիկացի գործընկերների հետ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած պաշտոնական պատվիրակության կազմում Վաշինգտոնում գտնվող Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը Սպիտակ տանը հանդիպել է մի խումբ ամերիկացի գործընկերների հետ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Մխիթար Հայրապետյանը գրառում է կատարել «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում՝ մանրամասնելով, որ հանդիպել է Գիտության և տեխնոլոգիաների քաղաքականության գրասենյակի տնօրեն, ԱՄՆ նախագահի՝ գիտության և տեխնոլոգիաների հարցերով գլխավոր խորհրդական Մայքլ Կրացիոսի, Արհեստական բանականության հարցերով Սպիտակ տան ավագ խորհրդական Սրիրամ Կրիշնանի, ԱԲ և տեխնոլոգիաների հարցերով OSTP ավագ խորհրդական Դին Բոլլը՝ի և ԱՄՆ Պետական դեպարտամենտի Քաղաքական պլանավորման բաժնի ներկայացուցիչ Ջոնաթան Ասկոնասի հետ։
«Հանդիպման ընթացքում Մայքլ Կրացիոսը ներկայացրել է ԱՄՆ կառավարության գործողությունների պլանը և ռազմավարական նպատակները գիտության և տեխնոլոգիաների ոլորտում։ Ես, իմ հերթին, ներկայացրել եմ Հայաստանի ծրագրերն ու առաջնահերթությունները կիսահաղորդիչների նախագծման, արհեստական բանականության և գիտահետազոտական աշխատանքների ուղղությամբ, ներառյալ պետական զարգացման ծրագրերը, ԱԲ վիրտուալ ինստիտուտի ստեղծումը, ինչպես նաև պետական աջակցության ձևաչափը NVIDIA-ի հետ համագործակցությամբ FirebirdAI ընկերության կողմից Հայաստանում մոտ 500 միլիոն ԱՄՆ դոլարի ներդրումային ծրագրի շրջանակում, որը, ի դեպ, արդեն իսկ դիմել է ԱԲ տվյալային կենտրոնի համար նախատեսված համապատասխան ենթակառուցվածքի համար արտահանման թույլտվություն ստանալու համար»,-նշել է Հայրապետյանը՝ հավելելով, որ առաջարկել է նաև դիտարկել նման դեպքերի պարագայում արտահանման թույլտվությունների դյուրացման մեխանիզմ ներդնելու հնարավորությունը, որն առաջիկայում կքննարկվի երկկողմ ձևաչափով։
Վերոնշյալ հարցերին զուգահեռ անդրադարձ է կատարվել նաև ամերիկյան նոր խոշոր տեխնոլոգիական ընկերությունների և ծառայությունների մուտքը Հայաստան հնարավոր դարձնելու վերաբերյալ հարցերի։

Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan meets with American colleagues
Minister of High-Tech Industry of Armenia Mkhitar Hayrapetyan, who is in Washington as part of the official delegation led by Prime Minister Nikol Pashinyan, met with a group of American colleagues at the White House, he said in a Facebook post.
Hayrapetyan met with Michael Kratsios, Director of the Office of Science and Technology Policy (OSTP) and Principal Advisor to the U.S. President on Science and Technology; Sriram Krishnan, Senior White House Policy Advisor on Artificial Intelligence; Dean Ball, Senior Policy Advisor for Artificial Intelligence and Emerging Technology; and Jonathan Askonas, Representative of the Policy Planning Division of the U.S. Department of State.
According to Hayrapetyan, Kratsios presented the U.S. government's action plan and strategic goals in the field of science and technology. In turn, the minister presented Armenia's programs and priorities in semiconductor design, artificial intelligence, and scientific research, including state development programs, the creation of the AI Virtual Institute, and the format of state support for an investment program of about 500 million USD in Armenia by FirebirdAI in partnership with NVIDIA.
Hayrapetyan added that the possible entry of new large American technology companies and services into Armenia was also discussed during the meeting.