Ավստրալիան Իսրայելին կոչ է արել չգրավել Գազա քաղաքը
Ավստրալիան կոչ է արել Իսրայելին չգնալ Գազա քաղաքն օկուպացնելու ճանապարհով, քանի որ դա միայն կվատթարացնի Գազայի հատվածում մարդասիրական աղետը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ն՝ վկայակոչելով Ավստրալիայի արտաքին գործերի նախարար Փենի Վոնգին։
Դիվանագետը նշել է, որ մշտական բռնի տեղահանումը միջազգային իրավունքի խախտում է։ Նա կրկնել է հրադադարի, հումանիտար օգնության անխափան հոսքի և ՀԱՄԱՍ-ի կողմից 2023 թ. հոկտեմբերին գերեվարված պատանդներին վերադարձնելու կոչերը։
«Երկարատև խաղաղություն ապահովելու միակ ճանապարհը երկու պետությունների բանաձևն է՝ Պաղեստինի Պետության և Իսրայելի Պետության ստեղծումը, որոնք կողք կողքի կապրեն խաղաղության և անվտանգության մեջ՝ միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններում», - հավելել է նա։
ՀԱՄԱՍ-ի մոտ պահվող պատանդների ընտանիքները նույնպես դեմ են արտահայտվել Գազան օկուպացնելու՝ Իսրայելի պլաններին։ Ավելի վաղ նրանք ակցիա էին կազմակերպել Թել Ավիվում Նեթանյահուի գրասենյակի առջև, երբ Անվտանգության կաբինետը քննարկում էր օկուպացման ծրագրերը։
Գազայի հատվածում դեռ մնում է 251 պատանդից 50-ը, որոնցից 20-ը, հնարավոր է, ողջ են։ ՀԱՄԱՍ-ի 2023 թ. հոկտեմբերի 7-ի հարձակման հետևանքով Իսրայելում նաև 1200 մարդ էր զոհվել։ Իսրայելի պատասխան ռազմական գործողությունների հետևանքով Գազայի հատվածում զոհերի թիվը գերազանցել է 61 200-ը։ 197 մարդ մահացել է սովից, այդ թվում՝ 96 երեխա։
Իսրայելի անվտանգության կաբինետը հաստատել է Գազա քաղաքը վերահսկողության տակ վերցնելու ծրագիրը, որը ներառում է նաև պատերազմին վերջ դնելու հինգ սկզբունք։

Австралия призвала Израиль отказаться от захвата города Газа
Австралия настоятельно призвала Израиль “не идти по пути” оккупации города Газа, поскольку это лишь усугубит гуманитарную катастрофу в секторе Газа. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает BBC со ссылкой на министра иностранных дел Австралии Пенни Вонг.
Дипломат отметила, что постоянное принудительное перемещение является нарушением международного права. Она вновь призвала к прекращению огня, беспрепятственной доставке гуманитарной помощи и возвращению заложников, захваченных ХАМАС в октябре 2023 года.
“Решение о двух государствах — единственный путь к обеспечению прочного мира: палестинское государство и государство Израиль, живущие бок о бок в мире и безопасности в рамках международно признанных границ”, - добавила она.
Семьи заложников, удерживаемых ХАМАС, также выступили против планов Израиля оккупировать Газу. Ранее они провели демонстрацию перед офисом Нетаньяху в Тель-Авиве, когда Кабинет безопасности обсуждал планы оккупации.
Пятьдесят из 251 заложника всё ещё остаются в секторе Газа, 20 из которых, возможно, живы. В результате нападения ХАМАС 7 октября 2023 года в Израиле погибло 1200 человек. Число погибших в секторе Газа в результате ответных военных операций Израиля превысило 61 200 человек. 197 человек умерли от голода, среди них 96 детей.
Кабинет безопасности Израиля одобрил план по установлению контроля над городом Газа, который также содержит пять принципов прекращения войны.