Իսրայելի անվտանգության կաբինետը հաստատել է Գազա քաղաքն օկուպացնելու ծրագիրը
Իսրայելի անվտանգության կաբինետը հաստատել է Գազա քաղաքը վերահսկողության տակ վերցնելու ծրագիրը։ Ավելի վաղ երկրի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հայտարարել էր, որ ցանկանում է վերահսկողություն հաստատել ամբողջ Գազայի հատվածի նկատմամբ, սակայն հաստատված պլանը կենտրոնանում է միայն պաղեստինյան անկլավի ամենամեծ՝ Գազա քաղաքի վրա։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ն։
Ըստ հրապարակման՝ Նեթնյահուի գրասենյակը հայտարարել է, որ Անվտանգության կաբինետի նիստին ներկայացվել է Գազա քաղաքն օկուպացնելու և պատերազմին վերջ դնելու հինգ սկզբունք։ Անվտանգության կաբինետը ձայների մեծամասնությամբ ընդունել է ծրագիրը։
«Իսրայելի պաշտպանության բանակը կնախապատրաստվի Գազա քաղաքն օկուպացնելու՝ միևնույն ժամանակ հումանիտար օգնություն ապահովելով մարտական գոտիներից դուրս գտնվող քաղաքացիական բնակչությանը», - նշված է Իսրայելի վարչապետի գրասենյակի հայտարարության մեջ։
Այնուհետև ներկայացվում են պատերազմին վերջ դնելու հետևյալ հինգ սկզբունքները՝ ՀԱՄԱՍ-ի զինաթափում, բոլոր պատանդների վերադարձ՝ ինչպես մահացած, այնպես էլ ողջ մնացած, Գազայի հատվածի ապառազմականացում, Գազայի հատվածի նկատմամբ Իսրայելի անվտանգային վերահսկողություն և այլընտրանքային քաղաքացիական կառավարության ստեղծում, որը չի լինի ո՛չ ՀԱՄԱՍ-ը, ո՛չ Պաղեստինյան ինքնավարությունը։
Ավելի վաղ ՄԱԿ-ը նախազգուշացրել էր, որ ռազմական գործողությունների ընդլայնումը կարող է աղետալի հետևանքներ ունենալ պաղեստինցի քաղաքացիական անձանց և իսրայելցի պատանդների համար։

Кабинет безопасности Израиля одобрил план оккупации Газы
Кабинет министров Израиля одобрил план установления контроля над городом Газа. Ранее премьер-министр Биньямин Нетаньяху заявлял о намерении установить контроль над всем сектором Газа, однако одобренный план охватывает лишь город Газа, крупнейший в палестинском анклаве. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает BBC.
По данным издания, канцелярия Нетаньяху объявила, что на заседании Кабинета министров были представлены пять принципов оккупации города Газа и прекращения войны. Кабинет министров принял план большинством голосов.
“Армия обороны Израиля будет готовиться к установлению контроля над городом Газа, одновременно оказывая гуманитарную помощь гражданскому населению за пределами зон боевых действий”, - говорится в заявлении канцелярии премьер-министра Израиля.
В документе изложены пять принципов прекращения войны: разоружение ХАМАС, возвращение всех заложников, как живых, так и мёртвых, демилитаризация сектора Газа, контроль Израиля над сектором Газа и создание альтернативного гражданского правительства, не являющегося ни ХАМАС, ни Палестинской администрацией.
Ранее ООН предупреждала, что эскалация боевых действий может иметь катастрофические последствия для палестинского гражданского населения и израильских заложников.