ԱՄՆ-ն 25 տոկոս լրացուցիչ մաքսատուրք է սահմանել Հնդկաստանից ներմուծման նկատմամբ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը լրացուցիչ 25 տոկոսի մաքսատուրք է սահմանել Հնդկաստանից Միացյալ Նահանգներ ներմուծվող ապրանքների նկատմամբ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ համապատասխան հրամանագիրը ներկայացված է Սպիտակ տան պաշտոնական կայքում:
Նշվում է, որ այդ կերպ նախագահ Թրամփն արձագանքել է ռուսական նավթի գնումները շարունակելու Հնդկաստանի որոշմանը: Նոր սակագինը կկիրառվի հնդկական այն ապրանքների նկատմամբ, որոնք ԱՄՆ կներմուծվեն հրամանագրի ստորագրումից 21 օր անց: Հետագայում Միացյալ Նահանգները կարող է համանման մաքսատուրք սահմանել նաև Ռուսաստանից նավթ ներմուծող այլ երկրների նկատմամբ: Հրամանագրում նշված է նաև, որ լրացուցիչ տեղեկատվության հասանելի լինելու դեպքում ԱՄՆ նախագահը կարող է փոփոխությունների ենթարկել այս որոշումը:
Նախորդ շաբաթ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր հնդկական ապրանքների ներմուծման նկատմամբ 25% մաքսատուրք սահմանելու մասին, որն այժմ փաստացի հասցվեց 50 տոկոսի:

U.S. President Donald Trump issued an executive order on Wednesday imposing an additional 25% tariff on goods from India, saying the country directly or indirectly imported Russian oil, adding to 25% tariffs already announced, CNBC reported.
“I find that the Government of India is currently directly or indirectly importing Russian Federation oil,” President Donald Trump said in an executive order.
“Accordingly, and as consistent with applicable law, articles of India imported into the customs territory of the United States shall be subject to an additional ad valorem rate of duty of 25 percent,” the executive order reads.
The new tariffs are set to go into effect in 21 days, according to the order, while the previously announced 25% tariffs are set to take effect on Thursday.