Գազայում 2023 թ. ի վեր իսրայելական հարվածների զոհերի թիվը գերազանցել է 61 000-ը
Իսրայելի ռազմական գործողությունների հետևանքով Գազայի հատվածում զոհվածների թիվը 2023 թ. հոկտեմբերի 7-ից ի վեր գերազանցել է 61 000-ը, տուժել է ավելի քան 150 000 մարդ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է պաղեստինյան անկլավի առողջապահության նախարարությունը։
Անցյալ շաբաթվա սկզբին նախարարությունը հայտարարել էր, որ զոհերի թիվը գերազանցել է 60 000-ը։
Գերատեսչության հայտարարության համաձայն՝ վերջին 24 ժամվա ընթացքում Գազայի հատվածում զոհվել է 87 մարդ, վիրավորվել՝ 644-ը։
«Իսրայելական ագրեսիայի զոհերի թիվը 2023 թ. հոկտեմբերի 7-ից ի վեր հասել է 61 020-ի, տուժել է 150 671 մարդ», - ասվում է Առողջապահության նախարարության հայտարարության մեջ։
Ըստ նախարարության տվյալների՝ մարտի 18-ից, երբ Իսրայելը վերսկսեց ամենօրյա գնդակոծությունները, Գազայի հատվածում զոհվել է ավելի քան 9500 մարդ, տուժել՝ ավելի քան 38 600-ը։
Իր հերթին, պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման պաշտոնական ներկայացուցիչը Telegram-ում հայտնել է, որ 2023 թ. հոկտեմբերին ռազմական գործողությունների սկսվելուց ի վեր պաղեստինյան տարածքներում զոհվել է լրատվամիջոցների ավելի քան 230 աշխատակից, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
2023 թ. հոկտեմբերի 7-ին ՀԱՄԱՍ-ի զինյալների ներխուժումից հետո Իսրայելում շուրջ 1200 մարդ է զոհվել, 250-ը՝ գերեվարվել։ Ի պատասխան՝ Իսրայելի պաշտպանական ուժերը սկսել են «Երկաթե սրեր» գործողությունը՝ հարվածներ հասցնելով Գազայի հատվածին և շրջափակելով պաղեստինյան անկլավը։
Հուլիսի վերջին ԱՄՆ-ն և Իսրայելը հետ են կանչել իրենց պատվիրակությունները Դոհայից, որտեղ ընթանում էր Գազայի հատվածում հրադադարի շուրջ բանակցությունների հերթական փուլը։

Число жертв израильских ударов по сектору Газа с 2023 года превысило 61 000 человек
Число погибших в секторе Газа в результате израильских военных операций с 7 октября 2023 года превысило 61 000 человек, более 150 000 получили ранения. Как передает Арменпресс, об этом сообщило Министерство здравоохранения палестинского анклава.
Ранее на прошлой неделе министерство объявило, что число жертв превысило 60 000 человек.
Согласно заявлению ведомства, за последние сутки в секторе Газа погибли 87 человек, а 644 получили ранения.
«Число жертв израильской агрессии с 7 октября 2023 года достигло 61 020 человек, 150 671 человек получили ранения», — говорится в заявлении Министерства здравоохранения.
По данным министерства, с 18 марта, когда Израиль возобновил ежедневные обстрелы, в секторе Газа погибло более 9500 человек, более 38 600 получили ранения.
В свою очередь, официальный представитель палестинского движения ХАМАС сообщил в Telegram, что с начала боевых действий в октябре 2023 года на палестинских территориях погибло более 230 работников СМИ, сообщает ТАСС.
7 октября 2023 года после вторжения боевиков ХАМАС в Израиль погибло около 1200 человек, 250 попали в плен. В ответ Армия обороны Израиля начала операцию «Железные мечи», нанеся удар по сектору Газа и окружив палестинский анклав.
В конце июля США и Израиль отозвали свои делегации из Дохи, где проходил очередной раунд переговоров о прекращении огня в секторе Газа.